Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úkol pro Brücknera: rychle spravit obranu

Marek Jankulovski v utkání s Itálií. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

30 2006
Praha - Z drahokamu, jemuž se klaněli odborníci, je vysmívaná cetka. Řeč je o obraně národního týmu fotbalistů. "Defenziva byla v poslední době velmi špatná," uznává i trenér Karel Brückner. Pokud budou zadní řady českého mužstva fungovat dál bídně, je prakticky nemožné, aby Česko postoupilo na Euro 2008.

O něj začne reprezentace bojovat v sobotu v Teplicích proti Walesu a následně ve středu v Bratislavě se Slovenskem.

Co se stalo s obranou? A jak ji spravit? Důležitější otázky nyní pro český tým neexistují.

Vypadá to téměř jako záhada. V obraně nastupují v podstatě stále stejní muži, ale jejich projev se změnil k nepoznání. Vzpomínáte na jejich mistrovské dílo v listopadové baráži o světový šampionát proti Norsku? Vystřídal ho paskvil v utkání s Ghanou přímo na mistrovství.

„Špatné to bylo i v poslední přípravě proti Srbsku. To byla druhá Ghana,“ kritizuje Brückner.

Proměna obrany
Jak by mohla vypadat obrana fotbalové reprezentace

Tradiční složení z poslední doby: Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski

Pravděpodobné složení pro začátek kvalifikace Eura:
Ujfaluši, Jiránek*, Rozehnal, Jankulovski

*Jiránek má zdravotní problémy s kolenem, ale do zápasu s Walesem má být v pořádku. Alternativou za něj je Kováč.

„Zápas se Srbskem ukázal, že takhle to dál nejde,“ tvrdí i muž z defenzivy Radoslav Kováč.

Na nynějším soustředění se chce kouč defenzivě speciálně věnovat. Věří, že z prostupného „křoví“ opět udělá pevnou zeď.

Problémem, s nímž Brückner nic nenadělá, však je, že někteří hráči nastupují v klubech na jiných postech. „Může to vadit,“ připouští obránce Tomáš Ujfaluši.

Co hůř, levý obránce Marek Jankulovski nehraje za AC Milán takřka vůbec. Právě na něm je nejvíc patrná proměna: Jankulovski sice ani teď nesundá z tváře sebevědomou masku, ale na trávníku se nejistě potácí. Pryč jsou někdejší nebojácné výpady dravce. Přitom za Jankulovského v týmu víceméně není náhrada.

„Na situace, kdy hráči hrají na jiných postech, ale musíme reagovat,“ prohlašuje Brückner. Musí opustit konzervativní postoje, které měly v tomto případě logiku: sehranost zadních řad je důležitější než na jiných místech sestavy.

Jedna změna bude v obraně určitě: kvůli zranění není k dispozici tradiční pravý bek Zdeněk Grygera. „A ve Fiorentině hraje tento post Ujfaluši,“ naznačuje Brückner.

Mohou to být škatulata: Ujfaluši se přesune ze středu obrany a na stopera si vedle Rozehnala stoupne někdo ze Spartaku Moskva – Jiránek či Kováč.

Martin Jiránek přitom v národním týmu hrával na pravém kraji. „Teď jsem ale za Spartak v pohodě odehrál šest zápasů na stoperu,“ hlásí.

Pomůže přeskupení? Ujfaluši si všiml další věci: slabé komunikace. „Dřív jsme na sebe vzadu hodně mluvili a klapalo to. K tomu se musíme vrátit,“ nabádá.

„Navíc dřív dobře bránilo celé mužstvo,“ připomíná Jiránek. „Začínalo to u útočníků, kteří poctivě napadali, a celý systém fungoval. Od toho jsme teď upustili.“

Jisté je, že hned Wales a jeho ofenzivní esa Giggs a Bellamy otestují českou obranu. „Jsou to rychlíci, prověří nás,“ tuší Ujfaluši.

A co teprve nažhavení Slováci...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze