Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ujfaluši: Do reprezentace se nevrátím, za mě náhradu máte

V reprezentaci už Tomáše Ujfalušiho neuvidíme. | foto: Petrášek RadekČTK

12 2009
Kolem pobíhala čtyřletá dcera Kateřina a pořád se na něco vyptávala: "Tatínku, kdy už půjdeme?" Fotbalista Tomáš Ujfaluši z Atlétika Madrid se po skončení sezony ve Španělsku vrátil na pár dnů domů. Vrátí se i do reprezentace, které se vzdal?

"Ne, rozhodnutí jsem nezměnil. Nevrátím se," řekl přesvědčivě v rozhovoru pro české novináře.

Ujfaluši, donedávna český kapitán, dal národnímu mužstvu sbohem po událostech, které následovaly po dubnovém prohraném kvalifikačním souboji se Slovenskem.

S pěti spoluhráči si vyšel do restaurace na Hradčanech, podle bulváru se večírku zúčastnily i prostitutky. Fotbalový svaz Matějovského, Svěrkoše, Kováče, Fenina a Baroše na neurčito vyřadil z týmu, Ujfaluši trestu předešel tím, že se reprezentace vzdal.

Můžete říct, proč jste se tak rozhodl?
Vedení fotbalu nás odsoudilo, aniž by s námi mluvilo. Stačilo se zeptat, ale nikdo se prostě neozval. Nikdo nechtěl vědět, jak to bylo.

A měl jste ještě další důvod?
Je tady ta reakce bulvárních novinářů. Udělali skandál z něčeho, co si sami vytvořili.

Myslíte to, že slečny, které za vámi přijely, nazvali prostitutkami?
Ano. Hlavně ty informace jdou do světa. Přece si nejde vymyslet článek, když se ví, že se ho každý chytne. A svaz na základě vymyšleného článku vynese trest.

Měl jste problém v klubu?
Ne, to ne. Hned jak jsem přiletěl do Madridu, tak jsem to trenérovi říkal.

Co on na to?
Že ať jsem v pohodě, že se nic neděje. Sice se  ve Španělsku o tom taky psalo, ale vyšel jen jeden krátký článek a pak už byl klid.

Klid máte i teď vy, protože jste se reprezentace vzdal. Nezměníte rozhodnutí poté, kdy se za dva týdny nejspíš vymění vedení svazu i reprezentace?
Ne, nic moje rozhodnutí nezmění. Prostě jsem to udělal, stojím si za tím a hotovo.

Je to definitivní?
Je.

Když za vámi přijde nový trenér a bude chtít, abyste se vrátil...
Ne, opravdu ne. Kluci, co hrají na mojí pozici v obraně, to zvládnou. Honza Šimůnek měl výborné jaro, je mladý, všechno má před sebou. Zvládne to.

Pavel Nedvěd se reprezentace na podzim 2004 také vzdal a pak se o rok později vrátil na baráž o postup na mistrovství světa. Je možné, že Česko taky bude hrát na podzim baráž o světový šampionát...
Přece nemůžete srovnávat mě a Pavla Nedvěda. On byl pro tým vždycky strašně důležitý, je to výjimečný hráč, kterého jsme vždycky potřebovali. Kdežto za mě náhrada je. Radek Kováč, Marek Suchý, Honza Šimůnek.

Ale Suchý se Šimůnkem jsou ještě hodně mladí a v reprezentaci téměř nic neodehráli. A Kováč dostal od svazu trest.
Šimůnek vyhrál bundesligu, každý týden nastupuje proti kvalitním útočníkům a jednou začít musí. Já taky začínal ve dvaadvaceti. Takové zápasy vám v kariéře pomůžou, posunou dopředu.

Tomáš Ujfaluši s dcerou Kateřinou

Udělal byste dnes něco jinak? I Nedvěd říkal, že jít do restaurace po porážce nebylo vhodné.
Když vidím, co z toho pak bylo, asi bych zůstal na hotelu a na večeři nešel.

Probíral jste konec v reprezentaci se spoluhráči?
Ne, reagoval jsem jen na to, co se stalo.

Nepřemlouvali vás spoluhráči, abyste vzal rozhodnutí zpátky?
Ne, ani jsem se s nimi o tom nebavil. Řešil jsem to jen s tátou a ten mě podpořil.

Ale plánoval jste, jak to dotáhnete na mistrovství světa?
Jo, to plán byl, ale realizovat se bude už beze mě.

Pět hráčů má trest. Myslíte si, že je na podzimní kvalifikaci trenér Straka, nebo nový kouč nominuje?
Jsem přesvědčený, že se vrátí. Jsou to kvalitní hráči, kteří týmu pomůžou. Byla by přece škoda tu šanci, která ještě neumřela, neživit dál.

Vy tedy na sraz už nepřiletíte. Co vám nejvíc bude chybět?
Bylo to jediná možnost, kdy jsme si mohli sednout a popovídat si. V klubu nemáš hráče, kteří mluví  rodnou řečí a není tam taková parta.

Co budete během reprezentačních přestávek dělat?
Klub je spokojený, že se s ním budu připravovat.

Ale budete mít čas se během sezony podívat domů?
Dostanu dva tři dny volna a je už na mně, jak s nimi naložím. Ale do Prahy létat budu.

Za dva týdny se volí nové svazové vedení. Zajímá vás, jak to dopadne?
Určitě. Sledoval jsem i zápas s Maltou. To, že jsem se vzdal reprezentace, neznamená, že nebude mužstvu fandit.

Ujfaluši, tvář projektu Fotbal pro rozvoj

Tomáš Ujfaluši zůstává tváří projektu Fotbal pro rozvoj, který organizuje INEX - Sdružení dobrovolných aktivit v rámci celonárodní kampaně Česko proti chudobě. Jedním z partnerů projektu je také Organizace spojených národů (OSN).

"Spojuje myšlenky fotbalu a rozvoje. Má za cíl osvětu mezi českou veřejností," poznamenal Pavel Žwak, šéf projektu v Česku.

V praxi to funguje tak, že do Česka už čtvrtým rokem jezdí děti z chudinských čtvrtí keňského hlavního města Nairobi, které sdružuje tamní organizace MYSA. "Celkem se do našich programů zapojuje dvaadvacet tisíc dětí," říká George Mwangi z MYSA.

Keňské děti hrají v Česku fotbalového turnaje, účastní se různých seminářů a kulturních akcí. "Snažíme se, abychom fotbalu využili jako nástroje pro mobilizaci dětí do života," poznamenává Mwangi.

Tomáš Ujfaluši

Ujfalušiho do českého projektu přivedl bratranec Robin. Internacionál keňské fotbalisty podporuje materiálním vybavením. Koupil dresy, míče atd. Účastní se turnajů a letos měl naplánovanou cestu i do Keni.

"Jenže asi to nevyjde, protože kvůli kvalifikaci o Ligu mistrů začínáme v Atlétiku přípravu o týden dřív," podotkl jedenatřicetiletý obránce.

Rozvoj pro fotbal má za sebou turnaje v Mostě, v sobotu začne Pražský den pro Afriku. Od rána se na hřišti na Františku hraje fotbalový turnaj, od 17 hodin se na Střeleckém ostrově uskuteční koncert. V následujících dnech se projekt představí v Bruntále a v Olomouci.

Zároveň běží sbírka Boty a míče pro Afriku. Podrobnější informace najdete na internetových stránkách www.fotbalprorozvoj.org.

"Aspoň se u nás v Česku něco dozvíme o životě dětí z jiného světa," řekl Ujfaluši českým reportérům.Najdete na iDNES.czmobilní verze