Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za výtržnosti na šampionátu padl trest, ruská reprezentace je v podmínce

14 2016
Ještě jednou výtržnosti chuligánů na stadionu a na mistrovství Evropy končíte. Evropská fotbalová unie (UEFA) podmínečně vyloučila ruskou reprezentaci z turnaje za chování jejich fanoušků před víkendovým utkáním s Anglií. Navíc ruské fotbalové federaci udělila pokutu 150 tisíc eur, což je v přepočtu přibližně čtyři miliony korun.

Znamená to, že Rusko zatím na turnaji ve Francii zůstává. Po sobotním utkání s Anglií (1:1) ho čeká středeční duel se Slovenskem a za další čtyři dny souboj s Walesem. Podmínka platí do konce jeho účinkování ve Francii.

Pokud se divoké scény s ruskou účastí budou opakovat, ruské národní mužstvo bude z Eura vyloučeno. Jak lze z prohlášení vystopovat, podmínka se vztahuje jen na události na stadionu, což je v kompetenci UEFA. Pouliční bitky se případné diskvalifikace netýkají.

„Diskvalifikace je odložena do konce turnaje. Využita bude, pokud dojde k dalšímu incidentu podobného ražení. A to přímo na stadionu v jakémkoli zápasu ruského týmu,“ rozhodla UEFA.

Pokuty na Euru

Kolik platí za výtržnosti chuligánů

150 000
Rusko
za výtržnosti fanoušků po utkání s Anglií na ME 2016.

120 000
Rusko
za výtržnosti fanoušků a rasistické projevy během zápasu s Českem na Euru 2012 (dohromady museli Rusové za neukázněné fanoušky ve všech třech duelech zaplatit 215 000 eur).

110 000
Jugoslávie
za to, že při utkání se Španělskem na ME 2000 vběhli dva fanoušci na hřiště a pokusili se inzultovat rozhodčího, další příznivci týmu odpalovali světlice.

80 000
Chorvatsko
kvůli výtržnostem, rasistickým pokřikům a extremistickým transparentům v utkání s Itálií na Euru 2012 (celkem za turnaj 135 000).

„Trest je to přemrštěný, ale to nemůžeme ovlivnit. Pokuta je obrovská vzhledem k tomu, že ruská asociace je nekomerční organizací. Ale odvolávat se by nemělo smysl,“ reagoval ruský ministr sportu Vitalij Mutko pro agenturu R-Sport.

K násilí mezi fanoušky došlo nejdřív v ulicích v Marseille, podle svědků Rusové nekompromisně útočili na Angličany, kteří je provokovali.

Výkonný výbor UEFA hned obě asociace upozornil, že pokud by k násilí došlo v dalších dnech, přijme tvrdá opatření. Těch se zatím od disciplinární komise oficiálně dočkala jen ruská strana.

V Marseille k nepokojům docházelo už od čtvrtka, kdy se střetli angličtí fandové s místními obyvateli. V pátek do města dorazili i Rusové, jeden z Angličanů byl zraněn vážně. Policie musela použít slzný plyn a vodní děla.

Výtržnosti se přenesly i další den na stadion, kde skupina ruských fanoušků házela po rivalech různé předměty, používala zakázanou pyrotechniku, skandovala rasistická hesla a někteří dokonce pronikli do anglických sektorů. Angličané včetně malých dětí utíkali.

UEFA při posuzování případu zohlednila i to, že Rusko bylo kvůli fanouškům trestáno už na minulém evropském šampionátu. Svaz tehdy dostal pokutu po každém zápase, v součtu musel zaplatit asi 6 milionů korun.

Mimo jiné za rasistické pokřiky na českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho. Rusko tehdy muselo rovněž sehrát tři domácí kvalifikační zápasy bez diváků. Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za dva roky se bude v Rusku konat mistrovství světa.

Autoři: ,


Témata: Anglie, bitka, FIFA, UEFA
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze