Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


UEFA potrestala AS Řím zavřením hřiště

22 2002
Ženeva - Disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA) potrestala AS Řím za potyčku po utkání Ligy mistrů minulou středu uzavřením hřiště na jeden pohárový zápas. Klubu navíc udělila vysokou pokutu a několika aktérům zastavila činnost. Římané už sice vypadli z Ligy mistrů, nicméně příští pohárový zápas nesmějí sehrát na Olympijském stadionu, ale nejméně tři sta kilometrů od něj. Navíc zaplatí pokutu 200 000 švýcarských franků, což je v přepočtu 4,26 milionu korun.

Na konto UEFA za rvačku přispěje také druhý účastník - turecký celek Galatasaray
Istanbul. Tomu UEFA vyměřila pokutu 40.000 švýcarských franků (850 000 korun).

Trenér AS Fabio Capello byl suspendován na jedno utkání, stejně jako argentinský útočník římského týmu Gabriel Batistuta. Nejhůře dopadli jeho spoluhráči Francesco Totti a Brazilec Francisco Lima, ti si nezahrají třikrát.

Oba potrestané kluby se mohou proti rozhodnutí disciplinární komise UEFA odvolat do pondělí 25. března. Římané tak chtějí učinit. Předseda italského svazu Franco Carraro uvedl, že je z rozhodnutí UEFA rozpačitý. "Doufám, že odvolací komise UEFA, až bude mít možnost prostudovat v tomto případu další materiály,
může učinit jiné rozhodnutí než její nižší instance," reagoval na verdikt.

V Istanbulu byli naopak nadmíru spokojeni. "Toto rozhodnutí je jedině správné. Policisté vůbec nevěděli, jak dělat svou práci. Chovali se jako obyčejní fanoušci," sdělil mluvčí Galatasaraye Mete Razlikli.

Mezi fotbalisty i funkcionáři AS Řím a Galatasaraye se strhla 13. března po zápase předposledního kola osmifinálové fáze Ligy mistrů nevídaná mela. Duel skončil remízou 1:1, ale ještě na trávníku do sebe hráči strkali a nadávali si. Do toho se vložili trenéři a hlavně italská policie, která se snažila aktéry uklidnit.

Turci si však stěžovali, že na ně policisté byli neúměrně hrubí, mlátili je a několik fotbalistů muselo být ošetřeno. Počet zraněných strážců pořádku se ustálil na třinácti. Z fotbalových trávníků se potyčka přesunula na diplomatickou půdu a značně kriticky se k ní vyjádřili i turečtí politici.

UEFA ve svém prohlášení uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno na základě nedostatečné organizace zápasu z italské strany. "I když tomu nasvědčovalo napětí mezi oběma celky v prvním poločase, pořadatelé nevyvinuli dostatek úsilí, aby možné kolizi zabránili," odůvodnila UEFA vynesené ortely.

"Domácí klub rovněž neudělal nic, čím by možnému incidentu předešel, dokud nebylo pozdě. Prokázal nedostatek bezpečnostních a organizačních opatření, zvláště na konci utkání," vyjmenovala další prohřešky fotbalová unie. Před vyslovením trestů vycházela z videozáznamu, zpráv svých funkcionářů přítomných při utkání, prohlášení obou klubů i policejního protokolu.

Dva fotbalisté Galatasaraye leží na zemi po zásahu policie v tunelu vedoucímu ke kabinám v útrobách Olympijského stadionu v Římě po utkání Ligy mistrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze