Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platini to v UEFA balí. Může se eurofotbal zakymácet?

Michel Platini na kongresu FIFA 2015 | foto: Reuters

10 2016
Michel Platini bude dál bojovat, aby očistil své jméno. Odvolá se ke švýcarskému federálnímu soudu, aby dokázal, že je bezúhonnou legendou a nikoli kamínkem v mozaice fotbalové korupce. Nesouhlasí, že by porušil byť jen etický kodex, když před pěti lety inkasoval za jakousi „poradenskou činnost“ 50 milionů korun bez jakéhokoli dokladu. Evropská fotbalová unie (UEFA) však musí hledat nového prezidenta.

Platini to v pondělí vzdal, protože mu sportovní soud pouze snížil trest. Místo šesti let nesmí ve fotbale pracovat čtyři, což je pouhá kosmetická změna, po níž Platini oznámil očekávané: „Rezignuju!“

Co teď? UEFA je nejsilnější organizací v rámci nekonečné fotbalové říše, hýčká si výjimečnou Ligu mistrů a nadále posiluje význam svého šampionátu. Platiniho konec je však nepříjemným flekem.

Zvlášť když za 31 dní začíná Euro v Platiniho rodné Francii.

Mohl za to právě Platiniho vliv, že Francie turnaj dostala. A teď by měl Velký Michel chybět? Pořadatelé se v předstihu nechali slyšet, že Platiniho pozvou jako soukromou osobu.

Platiniho kauza

Dosavadní předseda UEFA byl potrestán za to, že v roce 2011 obdržel od tehdejšího šéfa FIFA Seppa Blattera bez jakéhokoli dokladu dva miliony franků (zhruba 50 milionů korun). Platini tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnost dle ústní dohody. Arbitrážní soud to však zpochybňuje a poukazuje na porušení etického kodexu FIFA.

Jeho devítiletá prezidentská éra má neslavnou dohru. Místo toho, aby se stal šéfem FIFA a vyčistil zkorumpovanou světovou organizaci po Seppu Blatterovi, sám čelí podezření z nekalostí.

A Evropa (neboli 55 národních svazů) musí přemýšlet, kudy dál. „UEFA je výborně strukturovaná, dobře řízená a disciplinovaná. Nebál bych se toho, že nastane kymácení paláců,“ prohlásil český fotbalový diplomat Petr Fousek.

Ke kymácení nedojde, boj o moc se očekávat musí.

Platini, trojnásobný držitel Zlatého míče, byl reformátor a měl sílu změnit zavedené pořádky v Lize mistrů. Díky jeho zásahům mají i čeští šampioni relativně schůdnější cestu k milionům. Vytrvale pomáhal slabším a snažil se upřednostňovat sportovní faktory před výdělky.

Zavedl pravidlo finančního fair-play, jež zastavilo velkokluby, které bezmezně utrácely. Myšlenka, že Euro 2020 rozsype do třinácti zemí najednou, je kontroverzní, přesto ji prosadil.

Jisté je, že nový prezident si takové revoluce nedovolí, protože nebude mít zdaleka tak slavné jméno. To by se do voleb musely pustit hvězdy Zidane, Figo, Ševčenko nebo Nedvěd, což je sci-fi. „Platiniho nástupce bude funkcionář,“ tvrdí Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Příští středu, před finále Evropské ligy, proběhne v Basileji mimořádné zasedání výkonného výboru UEFA. Nejdřív v září budou volby.

Kandidáti se objevují hned. Jedním by měl být zkušený Ángel María Villar, první místopředseda UEFA, který z pozice své funkce částečně převzal Platiniho roli. Španělskému fotbalu vládne od roku 1988.

Dost příznivců má nizozemský předseda Michael van Praag, ale bude se mu v 68 letech chtít?

Itala Abeteho a Rusa Mutka limituje jazykový hendikep. V kuloárech se skloňuje jméno Aleksander Čeferin, což je předseda slovinského svazu.

Evropa by potřebovala, aby se shodla na jednom jménu. Je toho schopna? Při únorových světových volbách potvrdila, že umí být jednotná a pomohla na trůn Giannimu Infantinovi. Jak se zachová po Platiniho hořkém konci?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze