Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


UEFA na Euru rozdělí 200 milionů franků

6 2003
Kyjev - Evropská fotbalová unie stanovila prémie pro účastníky Eura 2004. Česká reprezentace a dalších patnáct týmů, které se v Portugalsku představí, dostanou minimálně 7,5 milionu švýcarských franků (153 milionů korun). Celkové prémie dosáhnou výše 200 milionů franků.

Oproti předchozímu šampionátu v Nizozemsku a Belgii je to nárůst o plných osmdesát milionů. V ideálním případě lze na Euru 2004 získat 27,5 milionu franků, tedy přes půl miliardy korun.

Peníze poputují přímo na konta národních svazů; kluby, které hráče na šampionát uvolní, nedostanou nic. Jejich nároky na kompenzaci, vznesené sdružením nejsilnějších klubů G-14, totiž neuznala UEFA, ani nejvyšší fotbalová instance FIFA.

Za každé vítězství na šampionátu inkasuje svaz té které země rovný milion franků, polovinu, pokud remizuje. V základní části lze nasbírat maximálně tři miliony franků.

Každý postupující do čtvrtfinále inkasuje tři miliony, v případě postupu do semifinále pak další čtyři miliony franků. Na poraženého finalistu 'zbyde' šest milionů, zatímco vítěz získá rovných deset milionů franků.

Prémie od UEFA však nejsou jedinými penězi, který český fotbal získá.  Místopředseda ČMFS pro ekonomiku a marketing Jaroslav Vacek prozradil, že například postup ze skupiny by podle smluv vynesl zhruba sto milionů korun od sponzorů reprezentačního týmu.

Fotbalový svaz ještě nerozhodl o tom, jak se zisk z Eura 2004 rozdělí. Vacek však předpokládá, že bude zachována dosavadní praxe. To znamená, že po odečtení nákladů si hráči a realizační tým rozdělí polovinu z vydělaných peněz.

Před čtyřmi lety, kdy český tým vypadl ve skupině, přivezl  domů 123 milionů korun, v roce 1996 měly stříbrné medaile hodnotu  bezmála čtvrt miliardy.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze