Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Údolí, kde se zrodil ekvádorský zázrak

22 2006
Ekvádor, Praha - Valle del Chota je bohem zapomenuté horské údolí. Nic pro turisty. Ambasády cestu do těchto končin nedoporučují. Pašeráky a drogové dealery naopak přitahují. Vždyť nedaleko odtud je Kolumbie, jejich doména. A přece, právě ve Valle del Chota se zrodil ekvádorský fotbalový zázrak.

Odtud pochází jádro týmu, jenž překvapivě pronikl do osmifinále mistrovství světa. Tady vyrůstali Augustin Delgado, jeho příbuzný Méndez, de la Cruz, mnozí další.

Potomci černých otroků, kteří přišli do Ekvádoru ponejvíce ze Senegalu, tvoří jen pět procent obyvatelstva země – ale zároveň celou základní sestavu, která na šampionátu nastupuje v poli. Většina z nich se narodila v údolí řeky Choty.

Jejich otcové a matky pracovali v továrnách na cukrovou třtinu, pokud vůbec sehnali práci. Každá rodina tu má 5 až 6 dětí. "Fotbal je pro ně jedinou šancí na sociální vzestup," povídá Pedro Delgado, bratr reprezentanta.

Ale v jakých podmínkách! V celém údolí najdete jediné fotbalové hřiště. Písčité, nerovné, s mnoha kameny. Příliš úzké, protože mu překáží betonový most přes řeku, po němž vede silnice Panamericana.

A příliš krátké, protože ho omezuje pahorek s chatrčemi. Postranní čáry jen tušíte, sítě v brankách žádné, šatny neexistují.

Místní dívky okukují, když se hráči přímo na hřišti převlékají. "Jakmile se rozvodní Chota, odplavuje nám míče," řekl pro německý časopis Kicker místní trenér José Carcelin. Zároveň však tvrdí: "Kdo se naučí hrát fotbal tady, pro toho je na trávníku procházkou."

Z dorostenců pobíhajících po hřišti má jediný opravdové kopačky. Ostatní cosi na způsob tenisek.

Augustin Delgado, se 30 góly nejlepší střelec reprezentace, se tady učil střílet. "Po škole jsme chodili buď k řece, nebo na hřiště," líčí. Na rodný kraj nikdy nezapomněl.

Ročně posílá 80 tisíc dolarů, aby zdejší mladí měli co jíst, aby dostali základní lékařskou péči – a aby se jim věnoval kvalitní fotbalový kouč. Proto tu Delgado platí za Boha.

V ekvádorské lize dnes nastupuje stovka fotbalistů z Valle del Chota. Časopis Kicker přejmenoval jejich domovinu na Údolí hrdinů. Na Silvestra se tu scházejí, slavní rodáci i dětský potěr, oslavují a vyprávějí.

O čem to bude letos? "Výsledek s Němci není podstatný. Budeme porážet i giganty. Začneme třeba s Anglií," vyhlásil před osmifinálovým duelem Ulises de la Cruz.

PÍSEK A KAMENY. Na jediném hřišti v údolí Valle del Chota začínaly kariéru hvězdy ekvádorské reprezentace.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze