Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Udělal z Akwy hvězdu. Teď ho chce v lize

Írán - Angola: Akwa a Rezáeí - Angolan Akwa (vlevo) zpracovává míč před íránským reprezentantem Rahmánem Rezáeím. | foto: Reuters

14 2006
Praha - Jedni to nechápali, jiní se smáli. Byla to napůl blamáž a napůl legrace. Kdepak Zidane. Nebo Cannavaro. Hvězdou nedávného fotbalového šampionátu byl podle diváků České televize angolský útočník Fabrice Akwá. Chlapík, který v Německu nedal ani gól, dokonce ani nevystřelil na bránu. Jehož mužstvo se neprobojovalo ze skupiny.

Ve fanouškovské soutěži Hvězdná jedenáctka získal z 2576 došlých celkem 375 hlasů. O 139 víc než druhý Lampard.

Jak se to mohlo stát? Zeptejte se Pavla, mladíka z Prahy. Právě on udělal z 29letého Akwy superstar. Aspoň v Česku. "Vadilo mi, když v Hvězdné jedenáctce i po zápase s Ghanou pořád vedli čeští hráči. Proto jsem se rozhodl s tím něco udělat," říká.

Během jednoho přenosu se moderátoři podřekli, že k vedení v soutěži stačí něco přes stovku hlasů. To Pavla potěšilo, dostat do hitparády „svého koně“ tedy nebylo nereálné. Vybral si angolského kapitána. "Proč zrovna jeho? Náhoda. Angole jsem prostě fandil. A Akwá je pro ni něco jako Zidane pro Francii," vysvětluje.

Pavel poslal do soutěže kolem padesáti SMS, cena jedné byla 9 korun.

Anketa ČT
(Nejlepší v hlasování diváků o Hvězdnou jedenáctku MS)
1. Fabrice Akwá (Angola)
2. Frank Lampard (Anglie)
3. Tomáš Rosický
4. Petr Čech
5. Pavel Nedvěd

Vrátilo se mu to, během turnaje vyhrál čtyřikrát cenu pro vylosované hlasující. Nalákal do akce pár kamarádů, s jejich pomocí se Afričan dostal mezi vybranou jedenáctku. A když už bylo Akwovo jméno vidět v televizi, bylo to jednoduché.

"Na internetu se pak lidi předháněli, kdo to vymyslel. Tomu jsem se musel smát," vzpomíná Pavel.

Plán se zdařil, hrdina jménem Akwá se chytil. Vyhrál. "Hvězdná jedenáctka skončila díky šprýmařům fiaskem, to je fakt," přiznal šéf sportu na ČT Otakar Černý.

Hodně lidí dumalo, čím si Akwá prvenství zasloužil. Úsměvné vysvětlení podal třeba mluvčí televize Martin Krafl: "Vy si troufáte tvrdit, že Akwá mezi nejlepší nepatří? Já ne."

To Černý šel po jiné stopě. "Zpočátku jsme si mysleli, že se diváci spletli. Že hlasují pro Owena z Anglie, a ne Akwu z Angoly."

Těžko říct, zda se Akwá někdy dozví, kolik má ve středu Evropy fanoušků.

Česká televize mu žádnou cenu na památku nechystá. "Kdyby to vyhrál třeba Rosický, určitě by nějakou trofej dostal," zlobí se Pavel.

Pořád ale doufá, že jeden dopad Akwův triumf může přece mít. "On je teď bez angažmá. Chtěl bych mu tím pomoci k přesunu do českého klubu, nejlíp do Teplic nebo Olomouce," přeje si Pavel.

"Koneckonců – pan Krafl mu dal svými slovy o jednom z nejlepších hráčů světa to nejpůsobivější doporučení."Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze