Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U Nedvědů se hubovalo na toho, kdo měl kapra

23 2005
Praha - Pohlédněte vlevo na fotografii. Devítiletý Pavel Nedvěd svírá fotbalový míč a o rok starší sestra Iveta se chlubí dětskou pokladnou. Tohle byly nejroztomilejší Vánoce, jaké u Nedvědů zažili. Dětem se splnil velký sen. "Pavel dostal první kožený míč a dnes je z něj fotbalista. Já si vždycky přála dělat prodavačku, proto ta pokladna," vzpomíná Iveta Dašková.

Co dělá ona? Pochopitelně se vyučila prodavačkou.

Krušnohorské městečko Skalná o vánočních svátcích dřímá pod bílou peřinou. Vzruch sem přinášejí jen hrstky škudlilů ze sousedního Německa, kteří přejíždějí hranici za levným obědem či večeří.

Anebo by rušněji mohlo být s příjezdem Pavla Nedvěda. "Jestli bude sníh, tak na Štědrý den s rodinou přiletíme," uvažoval nejprve. V úterý však hvězda Juventusu Turín své sestře tvrdila: "Asi ne, takže radši si odpočinu v Itálii."

Přesto se vánoční rituály, na něž byl zvyklý z domova, objeví i v Nedvědově turínské rezidenci.

Na stole musí v pět večer ležet suché placky, rodinná pochoutka. Dělají se snadno, stačí mouka, droždí, pár dalších přísad a přilít mléko. K nim se jedly pečené brambory.
Připadá vám to nezvykle chudá štědrovečerní večeře? Kapr ani jiné maso se nesmělo na stole objevit. Kvůli půstu, který si rodina protahovala až do dne Narození Páně, a rovněž z důvodu, že Pavlova maminka nemůže na jazyku cítit kostičku.

Na kapra prý došlo až později. "Ale beze mě. Prostřela jsem stůl a radši utekla mýt nádobí. Odsud jsem na všechny hubovala, že jestli se někomu zasekne kostička v krku, tak ať si mě nepřeje," vypráví Nedvědova maminka Anna.

Pro malého Pavla bylo nemyslitelné, aby si tenkrát nenacpal žaludek něčím masitým. "Chodil potají do spíže a ukrajoval salám," prozrazuje jeho sestra.

Před rozbalováním dárků si obě děti Nedvědovy stouply ke stromku, recitovaly básničky a pak každý slíbil, že bude napřesrok poslušný.

Až potud se tradice u Nedvědů dodnes příliš nezměnila. Jen se český reprezentant zbavil pověsti rekordmana v pojídání vanilkových rohlíčků a jistě nebude u stromečku slibovat Ježíškovi, že v roce 2006 neprovede vylomeninu.

Dokážete si ho snad představit, jak říká: Slibuji, že už nehlesnu slůvko proti trenéru Brücknerovi, novinářům a pochopitelně pojedu hrát na mistrovství světa?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze