Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střelba u fotbalistů Hondurasu? Jinde policisté rozháněli demontranty

Policisté blokují cestu ke stadionu Dunas v Natalu před utkáním USA - Ghana. | foto: Reuters

17 2014
Do demonstrantů v Curitibě narážely gumové projektily, před hotelem honduraských fotbalistů v Porto Feliz se údajně střílelo už ostrými náboji. Nepříjemné incidenty provázely pátý den mistrovství světa v Brazílii.

Fotbalisté Hondurasu podlehli v neděli Francii 0:3, ale neklidnou noc neměli kvůli fotbalu.

Před hotelem v Porto Feliz u Sao Paula  podle jejich stížnosti došlo zhruba dvě hodiny po půlnoci k přestřelce mezi policií a ozbrojenými lupiči. Ti prchali ze sousedního města Sorocaba, kde ukradli bankomat.

Brazilská policie ale popřela, že by v této oblasti zasahovala. Podle policejního důstojníka, který si nepřál být jmenován, se u hotelu vůbec nemuselo střílet. Fotbalisty mohly vyděsit zvuky způsobené zábavní pyrotechnikou nebo výfukem.

Na ulici se údajně nenašly žádné nábojnice a na hotelu ani na okolních budovách nebyly nalezeny žádné stopy po výstřelech.

"Zneklidnilo nás to. Musí se to vyšetřit," prohlásil Saúl Bueso Mazariegos.

Zástupci národního týmu Hondurasu nahlásili událost Mezinárodní fotbalové federaci FIFA a požadují posílení bezpečnostních opatření.

Chráníte jen Američany

Před pondělním utkáním mezi Spojenými státy a Ghanou v Natalu zasahovala policie proti dvěma stovkám demontrantů, kteří se snažili dostat ke stadionu.

Fotogalerie

"Zdá se, že vláda se stará jen o bezpečnost Američanů, kteří k nám přijíždějí, a na své občany kašle," řekl student Daniele Gomez Silva agentuře Reuters, když pozoroval bezpečnostní opatření u stadionu. "Nebo aby udělala dobrý dojem na turisty."

Demonstrance proti pořádání šampionátu provázejí Brazílii už rok. Důvod je pořád stejný. Obyvatelům země se nelíbí, že vláda utratila 14 miliard dolarů za výstavbu stadionů a infraskturu spojenou se šampionátem, místo aby peníze použila do sociálních oblastí.

Brazilci tvrdí, že peníze měly být využity do vzdělání, zdravotnictví a dopravy. Nelíbí se jim, že vláda nadřadila mistrovství světa nad blaho občanů.

V Curitibě, kde v pondělí hrála Nigérie proti Íránu, demostranti zablokovali autobus, který vezl fanoušky na stadion. V ulicích hořely barigády z odpadků. Policie oznámila, že demonstranty rozehnala gumovými projektily.

Autoři: ,


Témata: Curitiba, FIFA, Reuters
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze