Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U Galáska vyzvídají na obou stranách

24 2003
Praha - Poborský? Ten ještě hraje? I tato slova slyšel Tomáš Galásek v nizozemské televizi, a to dokonce z úst bývalého slavného fotbalisty Ruuda Gullita. Země žije sobotním zápasem kvalifikace EURO 2004, v němž domácí tým přivítá českou reprezentaci. Gullitův úlet je spíš jen výjimkou, v zemi největšího kvalifikačního konkurenta mají o českém fotbale přehled. "Počítám, že do soboty se tam o ničem jiném nebude mluvit," myslí si Galásek, záložník Ajaxu Amsterdam.Dále čtěte: O srazu reprezentace x Nominace Nizozemska

Třicetiletý fotbalista působí v Nizozemsku už sedmou sezonu, a tak je na obou soupeřících stranách o jeho zkušenosti velký zájem. Včera u něho natáčela nizozemská televize, dnes se jej na novinky vyptával trenér české reprezentace Karel Brückner.

"Televize se mnou chtěla poslat štáb, aby filmoval moji cestu z Amsterdamu až na pražský sraz reprezentace, ale naštěstí z toho sešlo," oddychl si Galásek. "I tak je té publicity až moc." Jiné stanici aspoň prozradil svůj tip na výsledek: "Překvapil jsem je tipem 1:1, v Nizozemsku všichni moc věří svému mužstvu."

Sebevědomí po neúspěšné kvalifikaci MS 2002 vrací nizozemskému fotbalu trenér Dick Advocaat. V boji o EURO 2004 tým třikrát vyhrál a s celkovým skóre 6:0 vede skupinu. "Podařilo se mu udělat z mužstva partu, která má obrovskou vůli postoupit. Jsou v podobné situaci jako my, bude to zajímavá válka," tuší český fotbalista.

Pro trenéra Brücknera moc novinek nevezl, když odjížděl z Nizozemska, mediální kolotoč se teprve rozjížděl. "Ještě nebyla ani nominace, a tak nevím, jestli se na hřišti potkám s některým spoluhráčem z Ajaxu," krčil rameny. Kouči prozradil, že se mluví o povolání Overmarse namísto zraněného Cocua, ale později zveřejněná nominace tuto domněnku vyloučila.

Před zápasem, který v zemi označují za utkání roku, žhaví atmosféru i méně čestné prostředky: "Znovu se začalo psát o těžkostech při sestavování termínové listiny kvalifikace, které podle trenéra Advocaata způsobila česká strana," všiml si Galásek. Soupeři se před rokem na termínech nedohodli, a tak je musel určit až los. "Druhým tématem je, že půjde o jubilejní stý zápas Franka De Boera."

Gullitovu prořeknutí se Galásek zasmál při sledování fotbalového diskusního pořadu, který moderoval bývalý hráč Schalke a reprezentace Youri Mulder. "Mluvilo se o největších hvězdách našeho týmu, padala jména Koller, Nedvěd, Baroš, a pak někdo zmínil Poborského," líčí Galásek. "Gullit se tomu divil, protože českou ligu nesleduje, a po odchodu z Lazia o Poborském neslyšel."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze