Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U francouzských novinářů Lemerre prohrává

16 2000
P a ř í ž - Žádné sympatie nevzbudil v pařížském tisku trenér národního fotbalového týmu Roger Lemerre svými čtvrtečními výroky na adresu francouzských novinářů, které obvinil ze zkreslování, nepřesností, nepodložených náznaků, směšování nesouvisejících věcí "ne-li z úplných výmyslů". Ani ne měsíc poté, co byl potvrzen ve funkci trenéra až do roku 2002, se Lemerre rozhodl hrát sám, napsal sportovní deník L'Équipe v článku nazvaném "Podivný Lemerrův zápas".

Sdružení francouzských novinářů také podalo oficiální protest proti "urážlivým výrokům trenéra národního mužstva" a připomnělo, že nic v obsahu článků nedává záminku k takovému napětí mezi koučem a tiskem. L'Équipe rovněž připomněl, že předseda Francouzské fotbalové federace Claude Simonet se snaží již několik dní přemluvit Lemerra, aby situaci s novináři normalizoval.

Žádné servítky si nebere France-Soir, podle něhož si Lemerre vylévá vztek na celé profesi jen proto, že si novináři dovolili bojkotovat jedno z jeho "brilantních vystoupení" v odvetě za rozmary několika hvězd francouzského týmu. Celou aféru začal francouzský kapitán Didier Deschamps, který se odmítl v sobotu zúčastnit předem domluvené tiskové konference. Novináři pak nepřišli na brífink Rogera Lemerra, který od té doby odmítá s novináři komunikovat, pokud mu to nenařizují regule UEFA jako před dnešním utkání s českým týmem.

Zvláštní člověk, tenhle Roger, posteskl si France-Soir, jestli-pak ví, že francouzští novináři jako celek nemají ve zvyku hned vytahovat nejtěžší zbraně - na rozdíl od italských a německých kolegů. Lemerre je tedy pobouřen, zraněn prostředím, jež si nezasluhuje jeho velikost a jeho profesionalismus, dodal ironicky deník, podle kterého se Lemerre považuje za někoho, kým ještě není.

V podobně lehkém tónu napsal list Le Monde, že když Lemerre před svým bojkotem ještě mluvil, tak mu nebylo vždy úplně rozumět, protože uměl destilovat ty nejčistší fráze. Ale aspoň bylo co nasypat do mediálního mlýna, dodal Le Monde. Lemerre je díky svému často nic neříkajícímu projevu již dlouho oblíbeným terčem francouzských televizních gumáků, stejně jako příčina celé aféry Didier Deschamps.

Ten se údajně urazil kvůli tvrzení některých článků, že již nestačí na svého konkurenta v týmu Patrika Vieiru a že se snaží Lemerrovi mluvit do sestavy. Spory s novináři měl i Lemerrův předchůdce Aimé Jacquet, který po vítězství na mistrovství světa vrátil i s úroky deníku L'Équipe pochyby, které projevoval kolem jeho způsobu vedení týmu. Přestože vedení L'Équipe tehdy přiznalo, že se v něm mýlilo, Jacquet stále opakoval, že novináři L'Équipe mají "monopol na imbecilitu", jsou to darebáci a že jim to nikdy nezapomene.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze