Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tým uvažuje, že domů přiletí pod rouškou tmy

18 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Už jen jediný zápas, v němž půjde především o čest, dělí fotbalové reprezentanty od odletu z EURO 2000. Hráči i trenér rezolutně odmítají, že by měli ve středu proti Dánsku problémy s motivací. V sestavě by se měl objevit i Patrik Berger. "Tou největší motivací jsou naši fanoušci," shnul Jozef Chovanec. Všem, které národní tým v minulých deseti dnech nadchnul svým vystupováním i skvělými výkony proti největším favoritům turnaje, ovšem hrozí nečekané zklamání: vedení týmu uvažuje o tom, že se domů poletí bezprostředně po utkání v Lutychu. Místo triumfálního přivítání v Praze by se mužstvo pod rouškou tmy nad ránem rozprchlo.

Žádné oslavy ala Nagano, žádné Staroměstské náměstí obležené fanoušky fotbalové reprezentace. Do hotelu Pavillon de Zoute, kde národní tým přebývá po dobu šampionátu, sice faxem i e-mailem neustále proudí stovky vzkazů a výrazů podpory, ale zklamání z předčasného vyřazení z turnaje ještě nepřebolelo. "V tuto chvíli ještě není nic pevně dohodnuto, ale plánujeme, že mužstvo poletí domů hned po utkání s Dánskem," potvrdil tiskový mluvčí výpravy. Předběžně už byl stanoven i odlet letounu - jedna hodina po středeční půlnoci. V Ruzyni by se mohla výprava objevit před třetí hodinou ranní.

To by znamenalo konec všech nadějí na velkolepé přivítání, které fanoušci reprezentantům slibují takřka v každém vzkazu. Společný leitmotiv: "Pro nás jste stejně mistři. Když jste nevyhráli EURO 2000, ukážete to všem za dva roky na mistrovství světa!"

Plán na návrat mužstva do republiky ještě není definitivní. Trenér Jozef Chovanec si dobře uvědomuje, jak velkou podporu má jeho mužstvo mezi fanoušky. Dokonce i navzdory dvěma porážkám v řadě. "Naši fanoušci jsou pro nás největší motivací. Dovolím si tvrdit, že byli nejlepší na turnaji, jak v Amsterdamu, tak i v Bruggách nám vytvořili téměř domácí prostředí. Těch lidí si moc vážíme," uvedl v emotivně laděném prohlášení a dodal, že počítá s podobnou atmosférou i pro závěrečné utkání s Dánskem.

Reprezentační tým se chce rozloučit se šampionátem v nejlepším světle. Do hry se konečně dostane i středopolař Patrik Berger, jemuž disciplinární trest UEFA znemožnil start v úvodních dvou zápasech. "Trénoval s námi každý den, všechno velice emotivně prožíval. Pokud se nestane něco nepředvídatelného, určitě ve středu nastoupí," potvrdil trenér Chovanec.

Na otázku, jaké to je, když musí jet po třech utkáních domů, byť na každém kroku slyší chválu a uznání kvalit mužstva, potom jen hořce odvětil: "Je to taková malá náplast. Skoro žádná náplast. Je to k vzteku."

Vladimír Šmicer zdraví ze střechy autobusu české fanoušky

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze