Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tým má jméno, teď chce medaili

18 2003
Teplice - Už příští neděli se čeští fotbalisté dozvědí, s kým budou hrát na mistrovství Evropy. V Lisabonu se losují skupiny. Doma vládne optimismus. Pod trenérem Brücknerem se ještě neprohrálo, celé dva roky. Tak proč nenosit nos maličko pyšně nahoru? A právě tohle dráždí kapitána Nedvěda.

„Udělali jsme si prestiž, jenže žádnou medaili nám to nedalo.“ Skutečnou sílu odhalí až Euro, které začne za víc než půl roku.

Doba hodně vzdálená. Udrží si skvělou formu Nedvěd s Poborským? Zůstane v mužstvu zdravý duch? Vyléčí se Baroš? Vrátí se v herní pohodě Rosický? Možné je leccos.

„Zimní přestávka nás nemůže zbrzdit. I hráči širšího kádru už mají zažité, co se od nich žádá. To je důležité,“ věří nejzkušenější ze všech, Karel Poborský.

Právě on hrál v sobotu proti Kanadě rekordní 90. zápas v reprezentaci, což v historii dokázal jediný Zdeněk Nehoda. Jubileum oslavil i gólem, jímž přispěl k výhře 5:1.

Jinak zápas nepřinesl žádné zásadní zjištění. Vše bylo při starém. Prostředí i hra mužstva. Teenagery v hledišti vítala jako vždy dechovka, do níž řezala svou bigbítovou hitovku kapela Kiss.

Posléze se spustil útočný uragán českého mužstva s pár okénky v obraně. Trenér Brückner plných 25 minut nechal hře volný průběh, pak prvně vstal z lavičky a křičel: „Hrajte na tři!“ Myšleno: když útočíte, tak se k brance musíte dostat třemi přihrávkami, ne víc. Jasně dával najevo, že zápas bral jako pouhou přípravu.

Když Jankulovski vstřelil úvodní gól z penalty, trenér jeho střelu téměř nesledoval - očima hledal úplně jiného hráče, aby mu poradil, co má hrát.

„Jsem spokojen, byla to dobrá příprava,“ potvrdil Karel Brückner, že nic jiného v zápase nehledal.

Podle někoho vyrostl pod Brücknerem během dvou let jeden z favoritů nadcházejícího mistrovství Evropy.

„Tak to ne. Neberu vážně žádné žebříčky, žádné favority,“ oponuje kouč.

První test příštího roku, únorový zápas v Itálii, bude daleko těžší než Kanada. Hráči si však věří, chtěli by překonat 22zápasovou sérii neporazitelnosti Ježkova týmu z poloviny 70. let. „Každý se nás teď bojí, kéž by nám forma vydržela do Eura,“ přeje si Tomáš Galásek.

Češi mají respekt a úctu. I jejich sobotní soupeři, Kanaďané, stáli frontu u kabiny na dres Kollera a spol.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze