Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turky jsem na postup tipoval

20 2000
P r a h a - Dvěma pondělními zápasy skončily boje ve skupině B fotbalového mistrovství Evropy. Spolu s favorizovanými Italy však z ní nepostoupili do čtvrtfinále ani domácí fotbalisté, ani hráči Švédska, ale pro někoho možná překvapivě reprezentanti Turecka. Jejich výkonům a výsledkům se proto ve svém komentáři k této skupině věnuje trenér Slavie František Cipro.

"Když jsem byl před začátkem evropského šampionátu dotazován novináři, koho tipuji za překvapení turnaje, tak jsem uvedl dvě mužstva - Turecko a Rumunsko. Takže u toho prvně jmenovaného mi to už vyšlo. Turci udělali za poslední léta obrovský krok kupředu. Sledoval jsem celou sezónu Galatasaray Istanbul. A i když má ve svých řadách cizince, přesto jeho triumf v Poháru UEFA byl důkazem rostoucí síly fotbalu v této zemi.

Turci vycházejí při své hře ze zabezpečené obrany, silnou stránkou jejich hráčů je rychlost a obětavost. Na těchto vlastnostech je také jejich taktika založena. Z houževnaté obrany vyrážejí do rychlých protiútoků, tak jako se jim to dařilo proti Belgičanům. Mají ve svém středu Hakana Süküra, na jehož hru se sice často nedá dívat, ale dva góly do sítě domácí reprezentace jeho nepostradatelnost pro mužstvo ještě umocnily.

Přiznám se, že jsem ještě poměrně nedávno pohlížel na turecký fotbal s dost velkým despektem. Myslel jsem si, že umějí hrát jen doma, když soupeře zastraší už jen to prostředí, které na tureckých stadionech panuje. Letos po lize jsem se vydal na dovolenou do Turecka. Zajímalo mě z několika důvodů a ty fotbalové souvisely s tím, co se dělo kolem semifinále Poháru UEFA mezi Galatasarayem Istanbul a naším čtvrtfinálovým přemožitelem Leedsem.

Je to ale země fotbalu doslova zaslíbená. Všichni jím tam žijí a z obrovské základny, kterou tam mají, ty jejich poslední úspěchy asi zákonitě musely přijít. Jsem moc zvědav, jak si při konfrontaci s jedním z nejlepších klubů Turecka povede Slavia, protože na soustředění v Rakousku se střetneme s Besiktasem Istanbul.

Možná bude někdo postup Turecka zlehčovat poukazováním na štěstí nebo na to, že Belgie ani Švédsko nepatří k absolutní špičce. Štěstí však k fotbalu patří stejně jako k životu a já nesouhlasím s těmi, kdo říkají opak. Myslím si, že Turci svoji sílu potvrdí i ve čtvrtfinále proti Portugalsku. Mají obrovskou výhodu i v podpoře fanoušků. Ti žijí a pracují  po celé Evropě a dovedou vytvořit na stadionech pekelné prostředí. Takové se dá očekávat i v Amsterdamu, kam se sjedou doslova ze všech koutů. I proto si myslím, že to budou mít Portugalci v boji o postup do semifinále hodně těžké."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze