Turci dvakrát vedli, ale nevyhráli

29 2000
B l š a n y - Dvě hlavičky Marka Heinze zachránily národní tým do jedenadvaceti let v zápase se stejně starými Turky. Soupeř, který se také vešel mezi osm nejlepších mužstev v mistrovství Evropy, spoléhal na rychlé protiútoky. Jeden z nich zužitkoval turecký kapitán Erhan Albayrak, který přidal po rozehrání přímého volného kopu i druhou branku. Na druhé straně zůstaly nevyužity možnosti Tomáše Doška a dvě hlavičky Ujfalušiho.

Český tým začal lépe, do soupeřova trestného území se snášela řada nebezpečných centrů, s nimiž si Turci nevěděli rady. I proto si domácí tým většinu šancí vypracoval v hlavičkových soubojích, jenže Ujfalušiho pokus jednou vytlačil brankář na roh a podruhé šel míč do zázemí. Nadějně vypadalo i naběhnutí Lukáše Doška na odražený míč, ale jeho dělovku zachytil na hrudi obránce Güldüren.

Turci s přibývajícím časem pochopili specifika úzkého blšanského stadiónku a další soupeřovy šance úspěšně zastavovali. Po půlhodině hry se hosté dostali do ojedinělého protiútoku, po němž obránce Eren poslal přesný centr na hlavu Albayraka a ten otevřel skóre. V závěru poločase se čeští hráči všemožně snažili o vyrovnání, ale neujala se ani pěkná akce z 42. minuty, po níž se řítil na branku Tomáš Došek. Jeho křížná střela mezi tyče nemířila.

Trenér Brückner udělal během přestávky podle plánu řadu změn a na trávník vyběhlo pět nových hráčů. Na lavičce zůstal pouze blšanský Pospíšil, který byl dodatečně povolán po úterním utkání dvacítek, v němž odehrál poločas. Hra se zrychlila a po čase přišla i branka.

Po sérii centrů Turci nedokázali ubránit hlavičkujícího Heinze a ten k radosti nepočetné skupinky diváků, které neodradilo chladné počasí, konečně vyrovnal. Branka povzbudila domácí k dalšímu náporu, turecká obrana nestačila odvracet přímočaré akce, ale stejně jako v prvním poločase dokázali Češi dostat soupeře na lopatky.

Z trestného rohu vyslal Albayrak v 71. minutě nepřesný pokus, jenže po teči jednoho z hráčů ve zdi se míč odrazil do odkryté části branky. Pět minut před koncem však po dalším rohovém kopu znovu trefil míč hlavou Heinz a vyrovnal na konečných 2:2.

Česká republika '21' - Turecko '21' 2:2 (0:1)

Branky: 63. a 85. Heinz - 31. a 71. Albayrak. Rozhodčí: Beneš. ŽK: Baroš - Özbey. Diváků: 500. Poločas: 0:1.

Česká republika: Chvalovský (46. Drobný) - L. Došek (46. Polák), Lengyel, Petrouš (46. Brabec), Týce - Vozábal (80. Pospíšil), Ujfaluši, Sedláček (46. Flachbart), Jankulovski - T. Došek (46. Baroš), Heinz.