Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tulis: Čeká nás velice náročné jaro

Zdeněk Tulis - Zdeněk Tulis. | foto: Lumír SchulzMF DNES

15 2006
Jihlava - Přehnané sebeuspokojení? To jihlavským fotbalistům zřejmě nehrozí! Přestože ambiciózní klub obsadil po podzimní části druhé ligy v průběžné tabulce postupové druhé místo, jeho ředitel Zdeněk Tulis zcela spokojen není. "Měli jsme na to získat o tři, o čtyři body víc," tvrdí.

Jak hodnotíte uplynulý podzim?
Stručně řečeno, splnili jsme, co jsme chtěli. Jsme na postupovém místě, dokonce jsme získali největší počet bodů v historii působení FC Vysočina ve druhé fotbalové lize. Ale přesto je ve mě takové, nechci říct přímo zklamání.

Proč?
Myslím si, že mužstvo mělo na to získat o tři, o čtyři body víc. Tak abychom se trochu odtrhli od třetího HFK Olomouc. A to jsme nezvládli. Přitom jsme měli společně se Žižkovem nejzkušenější mužstvo v soutěži. Takže moje hodnocení? Jsme v půli cesty, máme polovinu práce hotovou. Ale čeká nás velice náročné jaro. Řekl bych daleko těžší než podzim. A my se na ně musíme skutečně dobře připravit.

Z tohoto pohledu bude asi klíčové udržet útočníka Petra Faldynu, který je nejlepším střelcem soutěže?
Samozřejmě. Petr Faldyna dal devět gólů, a myslím si, že je to nejlepší střelec ve vyšších soutěžích v Česku. Letos je totiž v našem fotbale obrovská bída o střelce. Jak v první, tak ve druhé či třetí lize.

Faldyna je však v Jihlavě pouze na půlroční hostování. Už probíhají nějaká jednání s Českými Budějovicemi o jeho dalším působení?
S Petrem mluvíme. My máme zájem o něj a on tady chce zůstat. Líbí se mu zde, navíc považuje kolektiv v Jihlavě za jemu přijatelnější, než je v Budějovicích. Proto jednáme i s klubem. Každý druhý den jsme v kontaktu, ty věci se postupně vyjasňují.

Jak to tedy vypadá?
Budějovice upřednostňovaly přestup hráče, a ten pro nás není jednoduchý. Ale jednáme o možnosti hostování s následnou opcí. Takže snaha Faldynu získat tady je. Ale musíme se s klubem domluvit.

Takže Faldynův návrat do Budějovic zatím bezprostředně nehrozí?
Víte, původně k nám měl jít Petr na celý rok. Tak byla ta dohoda s panem Poborským a panem Kořínkem (vedení klubu - pozn. red.) domluvena. Jenže poté do toho vstoupil trenér Cipro a řekl, že by raději preferoval hostování jen na půl roku. S tím, že kdyby náhodou byli ve špatné situaci a Petr u nás střílel góly, stáhli by si ho zpět. Ale Budějovice odstartovaly velice dobře, jsou v klidném středu tabulky, takže tohle snad nehrozí. Příchod Faldyny je ale otázkou dalších jednání.

Do kdy by mohlo být zcela jasno?
Já bych se chtěl dohodnout co nejdřív. Byl bych nejraději, abychom měli tento problém vyřešen do 15. prosince, kdy hráči nastoupí dovolenou. Tak, abychom věděli, jestli tady Peťa zůstane, nebo ne.

Jak vypadá situace s dalšími hráči, kterým vyprší smlouva?
S Braňem Rzeszotem jsme domluveni, že by měl zůstat, Míša Demeter předpokládám taky. S Bartošem, kterému končí smlouva, budeme jednat a chtěli bychom ji prodloužit. Jiná je otázka Dujky a Koukala, kteří přišli na půlroční hostování. U nich to vypadá, že se asi budou muset vrátit do svých klubů.

Uvažujete o posílení kádru?
Osobně si myslím, že už toto mužstvo, v tom složení v jakém je, má na to, aby se do 1. ligy dostalo. Ale je to podmíněno tím, že nedojde ke zranění, k poklesu formy či sebeuspokojení hráčů. To byla hlavní příčina toho, proč jsme po začátku sezony v těch čtyřech utkáních propadli. A bohužel celá další sezona se odvíjela od dohánění této ztráty.

Budete tedy chtít mužstvo doplnit?
Chtěli bychom mít jednoho kvalitního útočníka, jako je právě Faldyna. Pokud zůstane, je to v pořádku. Pokud ne, budeme muset hledat někoho, kdo nám jeho góly nahradí.

Na jiné posty příchod nových hráčů nezvažujete?
Budeme chtít posílit i střed zálohy, protože v ní máme jenom dva hráče, Vladyku a Lovětínského. Proto bychom chtěli získat tvořivého záložníka. A samozřejmě zatím máme stále problémy na postu levého krajního obránce.

Máte už vytipovaného někoho konkrétního?
Sledujeme asi dva, nebo tři takové typy. Uvidíme, jestli se podaří nebo nepodaří.

V jakých vodách lovíte?
V českých a slovenských. Jsou to hráči, kteří za sebou mají už nějakou prvoligovou zkušenost a momentálně třeba v prvoligovém klubu nejsou. Uvidíme, jakým způsobem se to vyvine.

A co třeba posila ze zahraničí?
Sledujeme jednoho cizince, černého hráče. Ale nevíme, jestli jsme na to zralí. On je s těmito hráči vždycky problém, protože se musí na naše prostředí adaptovat. Proto jsme se při příchodu posil ze ciziny zaměřili spíše na slovenské hráče.

Šéfa jihlavských fotbalistů těší vzrůstající zájem diváků

Jihlavští fotbalisté mohou být spokojeni. Svými kvalitními výkony v posledních sezonách získávají čím dál tím hojnější podporu fanoušků. "Mám z toho obrovskou radost," říká ředitel Zdeněk Tulis. "A když to řeknu upřímně, kolikrát to člověku až vhání slzy do očí."

Další nárůst diváckého zájmu zaznamenal jihlavský klub s výstavbou nové tribuny na stadionu v Jiráskově ulici. Na její slavnostní otevření při utkání s Čáslaví se přišla podívat rekordní návštěva, přes 3 000 diváků.

"Ale ta fanouškovská obec se tady obrovským způsobem zlepšila i v jinak. Je dobře, že diváci navádí ostatní, aby fotbalu fandili," pochvaluje si Tulis, kterého mrzí pouze to, že se jeho hráčům nepovedlo lidi více nadchnout i samotnou hrou.

"Je škoda, že jsme od otevření té nové tribuny nepředvedli takový výkon, že bychom dali třeba tři, čtyři góly. Aby jsme ty fanoušky ještě více nalákali," dodává Tulis.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze