Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tulipánům doma věří

14 2000
B r u s e l - Zdá se, že Nizozemce se k titulu fotbalových mistrů Evropy rozhodl dotlačit celý národ, a to i přesto, že po nelichotivém vítězstvím nad Českou republikou klesla pořadatelská země v sázkových kursech na druhé místo za Francii, píše dnešní belgický tisk. Zápas s Čechy sledovalo na amsterdamském stadiónu podle La Derniere Heure 50.000 Nizozemců a doma k televizorům zasedlo dalších 9,3 miliónu lidí, kteří si odřekli tradiční nedělní piknik na zahradě. Znamená to, že zápas viděly dvě třetiny obyvatel Nizozemska, což je ve fotbalu národní rekord sledovanosti.

Novináři se shodují, že vůle po vítězství je v Nizozemsku všudypřítomná. Polovina ulic všech měst je vyzdobena čímkoli, co má oranžovou barvu. Kolem dálnice A-2 mezi Utrechtem a Amsterdamem dostaly oranžové dresy dokonce i pasoucí se krávy. Zdatná jedenáctka má na zádech čísla nizozemských hráčů a říká se, že tento nový druh "šílených krav" bude v zápalu boje napříště dojit už hotové stlučené máslo.

Z fontán v Arnhemu se od soboty řine oranžová voda a lidé sledují zápasy na obří obrazovce na náměstí. Jedenasedmdesát procent Nizozemců nepochybuje o tom, že jejich mužstvo bude hrát ve finále, a z těchto optimistů plných 57 procent věří, že závěrečný zápas turnaj bude pro Oranje vítězný.

Celonárodní hysterii přiživují i výroky významných osobností.Premiér Wim Kok sice předeslal, že vyhrát musí "ten nejlepší", ale dodal, že pevně věří, že Nizozemsko bude ve finále. "Jsem na naše mužstvo hrdý, je to to nejlepší, co jsme kdy měli. Francie bude těžký soupeř. Neprobojovat se z prvního kola by bylo ohromné zklamání," řekl.

Korunní princ Vilém Alexander se svěřil, že snil o tom, že se ve finále Nizozemci utkají s Belgií, neboť je hrdý na to, "že tyto země dostaly příležitost organizovat třetí nejvýznamnější sportovní událost světa".

 

Autor:


Témata: Ostatní, Máslo
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze