Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tu Brazílii porazit můžeme, říká Nehoda

Trénink české fotbalové reprezentace. | foto: Michal ŠulaMF DNES

9 2006
Praha - Základem úspěchu českých fotbalistů na mistrovství světa je postup ze základní skupiny. V tom se shodují bývalí reprezentanti, kteří odpovídali na otázky, týkající se nadcházejícího účinkování týmu Karla Brücknera. "Kdyby pak došlo k osmifinále Česka s Brazílií, v takovém jediném zápase lze porazit kohokoli," míní internacionál Zdeněk Nehoda.

1. Jaké šance českému mužstvu dáváte?
2. Chybí vám někdo v Brücknerově nominaci?
3. Kterých jedenáct hráčů byste dal do základní sestavy?

Na tyto otázky odpovídali někdejší čeští reprezentanti Ivan Hašek, Pavel Kuka, Milan Luhový a Zdeněk Nehoda. Zajímavostí je, že tři z nich dávají ve středové řadě přednost Janu Polákovi před kapitánem mužstva Tomášem Galáskem.

IVAN HAŠEK

1. Mužstvo máme opravdu výborné a podle mě půjde hlavně o to, jak zvládne úvodní zápas s Američany. Když ten se povede, řekl bych, že tým dojde daleko. Už postup ze skupiny by byl úspěchem, i když jen částečným. A kdybychom pak v osmifinále přešli přes těžkého soupeře, jímž nejspíš bude někdo z dvojice Brazílie, Chorvatsko, to už by byla bomba. Pak bych věřil, že to dotáhneme do finále.

2. Zraněný Šmicer asi chybí každému, toho je fakt škoda. Jsem přesvědčený, že jeho velké chvíle by přišly zas. Jinak bych v tom třiadvacetičlenném výběru docela rád viděl Jirku Jarošíka.

3. Já bych základní sestavu poskládal stejně jako Brückner, tedy Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Galásek, Rosický, Nedvěd - Baroš, Koller. A kdyby nemohl Baroš, vysunul bych Rosického za Kollera a do zálohy bych dal Poláka.

PAVEL KUKA

1. Fotbal je kolektivní sport a já jsem přesvědčený, že v tomto směru jsme na tom ze všech mužstev nejlíp. Jsme kolektivem v tom nejlepším smyslu slova, na hře Brücknerova mužstva je to vidět. Podle mého soudu tohle jiné týmy nedokážou.

Přitom tu výbornou partu se smyslem pro spolupráci tvoří znamenité individuality. Která jedenáctka se může pochlubit například nejlepším světovým brankářem, nejlepším evropským fotbalistou a dalšími hráči, kteří patří k oporám předních evropských mužstev. To všechno české mužstvo předurčuje k významnému úspěchu.

2. Samozřejmě mi chybí Šmicer. Jinak si myslím, že v té třiadvacítce mohl být Skácel. Právě ten mohl zraněného Šmicra na levé straně zálohy nahradit. Tím spíš, že je i výborný střelec.

3. Moje optimální sestava je Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Polák, Rosický, Nedvěd - Baroš, Koller. A kdyby nemohl kvůli zranění hrát Baroš, postavil bych Štajnera, protože do obvyklého rozestavení bych nesahal. Štajner je podobným typem hráče jako Baroš, je dostatečně rychlý a góly umí dávat taky.

MILAN LUHOVÝ

1. Postoupit ze základní skupiny bychom měli určitě. Jenže potom už to bude loterie, bude rozhodovat aktuální forma. A kdybychom měli vypadnout už v osmifinále s největším favoritem mistrovství Brazílií, bylo by to kruté. Protože mezi čtyři nejlepší nejspíš patříme.

2. Mezi vybranou třiadvacítkou mi nechybí nikdo, trenér Brückner ji vybral jak nejlíp mohl. Samozřejmě, že škoda je zraněného Šmicra.

3. Moje sestava je Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Polák, Rosický, Nedvěd - Baroš, Koller. Kdyby nemohl hrát Baroš, postavil bych Štajnera, protože právě tento útočník nejlíp zapadá do obvyklé herní koncepce.

ZDENÉK NEHODA

1. Máme natolik silné mužstvo, že postup ze základní skupiny by měl být samozřejmostí. Pak to vypadá buď na Brazílii, nebo na Chorvatsko. Ale i kdybychom se měli měřit s největším favoritem Brazílií, nic by nebylo ztracené předem.

Brazílie se asi nedá porážet pravidelně, ale v jednom jediném zápase lze porazit kohokoli. Může nám to mimořádně sednout, Brazilci můžou trefit břevno i tyč, ostatní pochytá Čech a my jsme schopní branku dát. A pak bude cesta do finále otevřená.

2. Pochopitelně mi chybí zraněný Šmicer. Jinak si myslím, že hrát jich bude dvanáct patnáct. Takže přemítat o tom, jestli osmnáctý, devatenáctý, nebo další náhradník by měl být někdo jiný, nemá smysl.

3. Optimální sestava je jasná: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Polák, Rosický, Nedvěd - Baroš, Koller. A kdyby nemohl Baroš, postavil bych pětičlennou záloho na levé straně s Plašilem.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze