Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trumfem Rijkaarda je Ronald de Boer

18 2000
R o t t e r d a m - Když teče fotbalovému trenérovi do bot, většinou sáhne ke střídání, které má vývoj hry změnit. Jak se ukázalo na mistrovství Evropy, nizozemský kouč Rijkaard má pro tento úkol v týmu specialistu. Ronald de Boer měl ještě pod Guusem Hiddinkem místo v základu jisté, ale v poslední době většinou chodí na hřiště během zápasu. Že mu stačí pár minut, aby ukázal, co v něm je, potvrdil v minulých třech utkáních.

V přípravě proti Polsku byl na hřišti čtvrthodiny, když přihrál Kluivertovi na rozhodující gól. Dánům dal gól po pěti minutách, co byl na hřišti, jenom proti českým fotbalistům se půl hodiny nemohl prosadit. Když už to vypadalo, že vyjde naprázdno, ochotně se nechal stáhnout od Jiřího Němce a jeho bratr Frank z penalty zápas rozhodl.

Obě dvojčata jsou opravdu neodlučitelná a prý je lze od sebe rozlišit jen podle strany, na kterou si češou vlasy. Na hřišti to ale úplná pravda není. Zatímco levonohý Frank zůstává vzadu, Ronald kope pravou a hraje vpředu. Napřed oproti bratrovi byl chvíli i ve fotbalové kariéře. Ligu začal hrát skoro o rok dřív, ale pak v Ajaxu nedostával tolik příležitostí, kolik by chtěl a klub jej na rok a půl půjčil do Twente Enschede. Od svého návratu do Ajaxu se už od svého dvojčete neodpoutal.

Oba bratři byli oporami mladého týmu, který z proslulé líhně talentů poskládal Louis van Gaal. Pro jedenáctku mladých fotbalistů byl trenér téměř druhým otcem a v přátelské atmosféře se zrodil jeden z nejlepších klubů poloviny devadesátých let. Ajax dobyl Pohár UEFA i Ligu mistrů a odborníci tehdy nedokázali předpovědět, kdo ho zastaví.

Jenže Van Gaal vyslyšel nabídku trénovat Barcelonu a soudržnost hráčů byla ta tam. Rozprchli se po celé Evropě jen de Boerové zůstávali dlouho věrni. Obrat nastal po příchodu Dána Olsena, který vyznával až příliš prostoduchý fotbal a to zejména tvořivému Ronaldovi lezlo na nervy. Takže když se ozval Van Gaal, který mezitím začal v "Barce" budovat nizozemskou kolonii, moc se oba nerozmýšleli.

V přestupu jim ale bránila nová smlouva, kterou v roce 1997 podepsali a podle níž byli v klubu vázáni až do roku 2004. Funkcionáři Ajaxu jim na začátku předminulé sezóny sdělili, že je pustí až v roce 2001, de Boerové argumentovali klauzulí ve smlouvě, která jednomu z nich umožňuje v případě výhodné nabídky odejít. Když už to vypadalo, že Ronalda uloví Arsenal, soud rozhodl, že mohou do Barcelony odejít oba a to hned.

Nizozemsku tak vyrostla po bratrech Koemanových další dvojice reprezentantů. Ronald de Boer má s mladším z nich stejné nejen křestní jméno, ale i nynější působiště. A všichni fanoušci v zemi tulipánů si přejí, aby je na mistrovství Evropy napodobili i ziskem zlatých medailí.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze