Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bylo by pěkné Larnaku uštvat, říká liberecký kouč Trpišovský

Liberecký kouč Jindřich Trpišovský. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

18 2016
Fotbalisté Liberce nastoupí dnes na Kypru proti AEK Larnaka. Úvodní duel 4. předkola Evropské ligy, které rozhodne o postupujícím do základní skupiny, začíná v 19 hodin. Kouč Slovanu Jindřich Trpišovský spoléhá proti zkušenému soupeři na rychlost a dynamiku.

Fotbalistům libereckého Slovanu zbývá poslední krok k tomu, aby si stejně jako v minulé sezoně zahráli základní skupinu Evropské ligy. Po jednoznačném postupu přes rakouskou Admiru Mödling potřebují zvládnout ještě bitvy s kyperským AEK Larnaka.

„V loňské sezoně jsme o poháry hráli v lize, teď už jsme jedno předkolo zvládli a jsme dva zápasy od postupu do skupiny. Čeká nás takový vrchol našeho ročního snažení,“ tvrdí liberecký trenér Jindřich Trpišovský, jehož celku však narozdíl od Evropské ligy vůbec nevyšel vstup do české ligy, ve které má po třech kolech jediný bod.

Jaké bylo dostávat hráče z frustrace po nepovedeném vstupu do ligy a po minulém prohraném zápase ve Zlíně?
Samozřejmě určitý stín na nás je, protože v lize se nám nedaří. Ve Zlíně jsme navíc odehráli dosud nejlepší ligový zápas, ale prohráli jsme si ho něčím, co nás předtím nikdy netrápilo, tedy standardkami, a to vždycky o to víc bolí. Navíc je to zájezd na dva dny, dvanáct hodin v autobuse a víte, že vám to proteklo skrz prsty. Takže úplně jednoduché to není, proto trošku spoléháme na tu Evropu, kde se nám vloni dařilo a také naše první předkolo s Admirou nám vyšlo, takže by nás to mohlo trošku nakopnout. Proto nás s Larnakou čekají dva strašně důležité zápasy.

Dá se v nadsázce říct, že je teď pro vás hlavní prioritou Evropská liga a že v té české bude pořád možné případnou ztrátu dohnat?
Možná jsme na to trošku dojeli na začátku ligy, protože ten kádr není tak široký a takový jako před rokem. A vloni to navíc bylo naopak, protože nejdřív byl zápas v naší lize a pak až v Evropské. Samozřejmě v klubu pořád slýcháte ‚hlavně ta Evropa‘ a možná se to dostalo do hlav až tolik, že mě to mrzí. Pro nás je naše liga stejně důležitá a nechceme přece jen nějak uvíznout v té dolní polovině tabulky. Teď tady máme tu Evropu, na kterou jsme celý rok dřeli a někdy je určitě těžké přepínat. Ale musíme to zvládnout.

Teď vás čeká první zápas v Larnace, co můžete říct a vašem soupeři AEK?
Je to klasické evropské mužstvo, trochu podobné Hajduku Split a Šmoně, které jsme vloni vyřadili, jenom v o něco vyšší kvalitě. V základní sestavě hraje většinou osm Španělů, trenér je Španěl, takže předvádějí klasický španělský fotbal.

V čem to hlavně spočívá?
Je to fotbal se spoustou krátkých přihrávek, založený na poziční hře, držení míče a přečíslení ve středu hřiště, kam se pořád hráči zatahují a chtějí to vykombinovat. A v útoku je klasický silný hrotový útočník, zkušený dvoumetrový Brazilec Alves. Celkově je to mužstvo strašně silné s míčem a trochu slabší bez míče, což je taková ta klasika, která nás zatím v Evropě vždycky čekala.

Co by mělo na Larnaku platit?
Věříme, že ten náš zdravý agresivní fotbal, dostupování k soupeřům a síla v soubojích by měly být na naší straně. A doufáme, že i naše běžecká vybavenost, rychlost a dynamika, protože Larnaka má skoro všechny hráče nad třicet let, kteří na tom samozřejmě nejsou běžecky úplně top, ale s míčem jsou hodně šikovní. Jejich výhodou zase je velká zkušenost, třeba záložník Larena má čtyři sta startů ve španělské lize z toho stovku za Atlético Madrid, a teď udělali španělského levého obránce Garrida, který hrával třeba i v Manchesteru City.

Čekáte otevřené zápasy?
Myslím, že my máme skoro všechny zápasy otevřené, moc neodehrajeme toho, co by bylo zavřené. Hrajeme první zápas venku a ten je podle mě klíčový k postupu. Důležité je tam dát góly, když je nedáte, tak je to pak doma hodně složité a třeba po prvním výsledku nula nula se těžko hraje. Takže z tohoto důvodu chceme v Larnace hrát otevřeně, protože jediná cesta, jak jejich hru eliminovat, je mít co nejvíc míč pod kontrolou a využít nějaká okénka v defenzivě, která mají. Prostě musíme vstřelit nějaký gól, aby ta odveta byla pro nás co nejvýhodnější. Venku bude totiž Larnaka ještě nepříjemnější než doma a nechceme nic honit v domácím zápase.

Jaká k tomuto plánu povede cesta?
Jak už jsem naznačil, musíme hodně běhat a aktivně napadat. Český fotbal je jiný než zahraniční, když je dokážeme napadat, máme velkou šanci, ale pokud bychom je pustili na balon, bylo by to hodně těžké. Sázíme na týmovost, určité taktické vychytávky a na aktivní způsob hry.

Jak už jste zmínil, Larnaka má mnohem vyšší věkový průměr než Liberec, chcete je tedy, dá se říct, uštvat?
Tak, bylo by to pěkné, trošku na tu naši rychlost a dynamiku spoléháme, ale musíme brát v potaz, že teď je na Kypru obrovské horko a velká vlhkost. Spartak Moskva tam taky hrál v tempu, ale nevydržel to celé utkání, měl dost šancí, ale neproměnil je. Takže klimatické podmínky hrajou spíš pro domácí.

Na Kypru je s týmem i čerstvá posila Martin Latka, jaké s ním máte plány?
Moc nezvažujeme, že by hned hrál od začátku, protože stopeři nám hrají dobře. A byl by to asi risk, protože máme trochu odlišný způsob hry vzadu než jiné týmy, a na ten si Martin bude muset zvyknout. Navíc neabsolvoval s žádným týmem ani letní přípravu. Nicméně je dobře, že s námi absolvuje ty čtyři dny na Kypru, protože je tady nový a čím víc s námi bude, tím víc toho pochytí, protože pak hned v neděli nás zase čeká ligový zápas s Brnem.

Jak vypadá zdravotní stav kapitána a stopera Lukáše Pokorného?
Hrát může, i když na každý zápas má prášky na bolest a za ty tři čtyři dny to vždycky dáme nějak dohromady, protože on je silný chlap. Samozřejmě by ale pro něj bylo stejně jako pro každého hráče ideální v tom rychlém sledu zápasů jeden vynechat, doléčit se a třeba i potrénovat trochu jinak. Proto jsem rád, že přišel Martin Latka, protože je to pro nás varianta, aby někdo nemusel hrát se zraněním nebo se sebezapřením.Najdete na iDNES.czmobilní verze