Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trofej je ve správných rukách

22 2003
Praha - Naprosto zasloužený úspěch. Tak hodnotí triumf Pavla Nedvěda v anketě Zlatý míč nejen čeští trenéři i fotbalisté. "Pavel měl životní sezonu a v reprezentaci i Juventusu byl výjimečnou osobností," řekl Nedvědův osobní manažer Zdeněk Nehoda. "Pavel fotbalu obětoval prakticky všechno a teď je na vrcholu."

Nehoda přitom zdůrazňuje pro Nedvěda tak typickou vlastnost: "Když se mu nedaří,  zakousne se a chce být lepší," míní Nehoda, který ho v Paříži doprovázel

"Už dvakrát byl v těžkém období a pokaždé se z něho vylízal. "Stalo se to po přestupu do Juventusu i po nepovedené baráži o mistrovství světa. Pak se zase chytil a všechno se zlomilo, možná i proto, že je na hřišti i ukázněnější než dřív."

Slávisticky útočník Pavel Kuka s Nedvědem bojoval v národním dresu dlouhá léta a zblízka sledoval, jak fotbalista stoupá na samotný vrchol kariéry.

"Nenapadá mě nikdo, kdo by se mu v letošní sezoně mohl vyrovnat, jedině snad Henry. Kdyby ale vyhrál někdo jiný než Pavel, tak by to bylo nezasloužené," uvedl Kuka.

CO ŘEKLI TRENÉŘI:

Karel Brückner: "O Pavlovi se můžeme bavit hodiny, ale zkusím to vyjádřit co nejstručněji. Co mě na něm imponuje především, je jeho zarputilost. K jeho současnému postavení mu pomohly nejen sportovní výkony na hřišti, ale také vystupování mimo něj."

Josef Csaplár: Nejvíce na něm oceňuji, že dokáže stále jít dopředu. Když přišel do Sparty tak zlobil, dostával zbytečně karty. Po příchodu do Juventusu to zpočátku neměl jednoduché, ale úspěchy poctivou prací přišly. Dokázal se
uklidnit a byl hlavním tahounem týmu při kvalifikační cestě na mistrovství Evropy,

Jozef Chovanec: "K ocenění jej v první řadě přivedla jeho láska k fotbalu, dobré domácí zázemí a cílevědomost."

Dušan Uhrin: "Sám talent by nestačil. Jeho hlavními přednostmi byly snaha a
ctižádostivost. To jej na ten vrchol doneslo. "

"Letos se konečně také naplno projevil i v reprezentaci, kde podával naprosto srovnatelné výkony jako v Juventusu," připomněl Kuka, že právě slabší výkonnost v národním mužstvu byla Nedvědovi dříve často vyčítána.

I současní Nedvědovi spoluhráči z reprezentace mu velký úspěch přejí. "Byl vždycky velký bojovník a nerad prohrával, ale v posledních letech se z něj ještě k tomu stal tahoun a velká osobnost," ocenil dortmundský kanonýr Jan Koller, který si sám připsal svůj první bod v prestižní anketě. "trofej bude ve správných rukou,"  

Jeho klubový spoluhráč Tomáš Rosický s ním souhlasí. "Je to neuvěřitelný dříč. Nikdo jiný snad nedokáže ještě vystupňovat úsilí, když se nic na hřišti nedaří. Tahle jeho bojovnost je opravdu k neuvěření."

Antonín Panenka si vydobyl během své kariéry v zahraničí velké renomé, ale Nedvěd už ho zastínil. Není divu, že ho autor vyhlášeného vršovického dloubáku obdivuje a má k němu jen slova úcty.

"Zlatý míč je ve správných rukách, je to velké ocenění pro něj i celý český fotbal. Pavel vyzrál, zmoudřel, proto je tak vysoko. Co jsem slyšel, je velmi poctivý v tréninku a sám k sobě velmi kritický," řekl Panenka. Nedvěd podle něj má velké vlohy být mezi fotbalovými velikány.

"Není pro něj problém hrát oběma nohama na stejné úrovni, je velmi univerzální a má fantastický fyzický fond. Výbornou má střelu a v poslední době výrazně zlepšil i finální přihrávku. Už v podstatě nemá co zlepšovat. Zidane je sice tvořivější, ale Pavel má více předností," ukázal Panenka, že Nedvědovu hru pozorně sleduje.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze