Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Triumf na mistrovství světa FIFA ocenila na půl miliardy korun

Fotbalisté Slovenska (vpravo) ani Spojených států na rekordní prémii za triumf na MS s největší pravděpodobností nedosáhnou. | foto: AP

3 2009
Vítěz fotbalového mistrovství světa 2010 v Jižní Africe obdrží od Mezinárodní federace (FIFA) rekordní prémii. Nový světový šampion si přijde na 20,5 milionu eur (přibližně 530 milionů korun).

Výkonný výbor FIFA oznámil i další prémie pro 32 zúčastněných zemí, jejich úhrnná výše dosahuje rekordní částky 280 milionů eur.

I přes globální krizi si úspěšné fotbalové reprezentace polepší o 61 procent proti minulému šampionátu v Německu. Samotná účast na největší fotbalové akci roku vynese každému z 32 reprezentačních výběrů, mezi nimiž však Česko chybí, 660 000 eur. I přes vyřazení v základní skupině čeká 16 neúspěšných týmů další prémie 5,3 milionů eur. V přepočtu je to tedy jen za účast kolem 150 milionů korun

Postup do osmifinále vynese zhruba deset milionů eur, čtvrtfinalisté si přijdou na 12 milionů. Neúspěšní semifinalisté si domů odvezou 15 milionů eur, což je zhruba částka, kterou obdrželi Italové za titul v roce 2006. Poražený finalista z Jižní Afriky má zajištěnu prémii ještě o 1,5 milionu větší.

Dalších 27 milionů eur dostanou svazy a hráči na další výdaje spojené například se zdravotním pojištěním. Tuto kompenzaci si vynutili představitelé klubů, kteří mohou v případě zranění přijít o klíčové hráče.

Výkonný výbor FIFA také rozhodl, že zůstane zachován současný formát olympijského fotbalového turnaje. I na hrách v Londýně v roce 2012 tak budou moci hrát fotbalisté do 23 let a v každém týmu tři starší hráči.

Přitom UEFA usilovala o to, aby byl věkový limit snížen na 21 let bez výjimky, protože kluby nechtějí hráče na olympiádu uvolňovat.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze