Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trinidaďanům za výhru slíbili sudy rumu

15 2006
Praha - Před stovkami let bylo kolem Trinidadu a Tobaga vyhlášené rejdiště pirátů. Jenže místo bukanýrů teď tenhle kout Karibiku reprezentuje docela jiná smečka bojovníků. Říkají si "Soca Warriors". Měli být něco jako jamajský bob fotbalového šampionátu. Taky se jim nejdřív smáli. Ale po remíze 0:0 se silným Švédskem získali respekt. A sebevědomí.

"Ostatní týmy to těžko mohou chápat. Ale na naší straně je bůh. Klidně se můžeme dostat do osmifinále," řekl záložník Silvio Spann.

Tahle víra úplně ovládla fanoušky. I prezident země George Maxwell Richards si už přebukoval letenky k návratu domů na pozdější datum. "Rád jsem změnil plány. Cítím, že tým je talentovaný a že se může v průběhu ještě zlepšovat," prohlásil při návštěvě mužstva.

Trinidad a Tobago je republika, která se rozkládá na 23 ostrovech. Má méně obyvatel než Praha. Vyznává však heslo "malá země, velká vášeň".

Tenhle slogan se už učí celý svět. Po návratu z úvodního utkání na fotbalisty čekalo před hotelem 300 příznivců, většinou Němců. Uhranulo je kouzlo úspěšného outsidera.

"Je to jako smršť. Suvenýry Trinidadu jsou v Německu mezi těmi nejprodávanějšími," uvedl trinidadský ministr sportu Roger Boynes.

Některé sázkové kanceláře prý daly kurz 1000:1 na to, že Trinidad na šampionátu získá byť jen bod. I proto se kouč Leo Beenhakker po zápase se Švédskem neubránil jisté jízlivosti: "Podívejte na švédskou soupisku. Ti hráči jsou z Juventusu, z Arsenalu. Ti moji přišli třeba ze San Juan Jabloteh. O tomhle klubu jste asi neslyšeli, že?"

Je na úspěch hrdý, jak by nebyl.

Během přípravných zápasů slyšel z Trinidadu hlavně kritiku. Teď se to obrátilo. Jestli dnes jeho hráči vyhrají, dostanou od jistého trinidadského výrobce rumu zdarma 24 sudů této lihoviny.

A Beenhakker? Ten by měl prý rum gratis až do konce života.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze