Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tři nula! Minule to i bez Baroše a Kollera šlo

Baroš a Koller na tréninku - Milan Baroš a Jan Koller na tréninku nechyběli, ovšem pouze jako diváci. | foto: Michal ŠulaMF DNES

17 2006
Kolín nad Rýnem - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Cesta do přístavu jménem osmifinále může být pro fotbalisty ještě hodně napínavá. Mužstvo přišlo o svůj nepostradatelný maják, kolem něhož se divoce proháněl motorový člun. Nemají Kollera s Barošem. Ani jeden z nich do dnešního zápasu s Ghanou nenastoupí.

Dva elitní útočníci. Nenahraditelní. Vynikající střelci a postrach každé obrany.

Ale že byste na tvářích jejich spoluhráčů viděli znepokojení, to tedy ani náhodou. Věří si, že dokážou dobře zahrát i bez nich.

"Bez Dina (Kollera) jsme odtáhli půlku kvalifikace, chyběl nám i v těžké baráži s Norskem a zvládli jsme to," tvrdí brankář Petr Čech. Pravda, tehdy ho zastoupili jiní.

Jenže nešlo přehlédnout, s jakým vypětím sil a soustředěností to museli všichni zvládnout. Na Kollerovi je hra českého mužstva postavená. Je důležitější než mnozí jiní, a nejde jenom o góly.

Stahuje ze vzduchu vysoké míče a servíruje je Rosickému, Nedvědovi a dalším, kdo z náběhu pálí.

"Nebojím se. Je tady ještě Vráťa Lokvenc a ten má náš styl hry dobře zažitý," říká Karel Poborský.

Na výkonu Lokvence, dalšího čahouna, bude dnes hodně záležet. Dostane Kollerovu roli. Je však o šest centimetrů menší a hlavně o dvanáct kilo lehčí. Tahle fyzická přednost je znát. Na turnaji neobjevíte fotbalistu s podobnými parametry, jako má Koller.

I sám Lokvenc upřímně vypráví: "S Jendou mě nemůžete srovnávat. Do něj musíte strkat rukama a pomáhat si faulem, jinak ho nezastavíte."

Jakkoliv se zdá Koller nezastupitelný, ještě hůř objevíte druhého Baroše. V mužstvu ho vlastně nenajdete vůbec. Nikdo nemá jeho dravost a nikdo nedokáže letět tak přímočaře na branku.

Není to tak dávno, kdy reprezentace nastoupila bez obou. Ta vzpomínka může mnohé uklidnit. Loni na podzim čekalo mužstvo zlomové kvalifikační utkání ve Finsku.

Jedině výhrou se mohlo posunout do baráže o mistrovství světa. Koller na rehabilitační klinice v Řezně nervózně sledoval teletext a hltal esemesky. Ležel tam po operaci kolena. Baroš seděl kvůli zranění jen na lavičce.

Zrodila se nouzovka. Vpředu nastoupil brejkový útočník Jun, pomáhal mu Heinz, zleva podporoval útok Šmicer. A výsledek? 3:0 po trefách Juna, Rosického a Heinze.

Dnes to bude bez Kollera a Baroše podruhé. "Jsou to ztráty, ale naše hra nestojí na individualitách. Jiní kluci je nahradí," věří obránce David Rozehnal.

Vývoj skupiny E (devět možností, jak to může být po sobotních zápasech)

1. Česko porazí Ghanu, Itálie porazí USA
Postupují Česko a Itálie. O vítězi skupiny rozhodne vzájemný zápas. Pokud bude mít Česko po sobotě lepší skóre, stačí mu s Itálií remíza.

2. Česko vyhraje, Itálie remizuje
Česko má jistý postup, a neprohraje-li s Itálií, bude vítězem skupiny. V teoretické hře o postup zůstane i USA, ale jedině pokud porazí Ghanu a Itálie prohraje s Českem.

3. Česko vyhraje, Itálie prohraje
Nikdo nemá nic jisté, stále může dojít k rovnosti 6 bodů mezi Českem, Itálií a USA. Pak by rozhodlo skóre. Čechům však vzhledem k vítězství 3:0 nad USA bude stačit k jistotě postupu i porážka o gól s Itálií.

4. Česko remizuje, Itálie vyhraje
Remíza s Itálií = jistota, výhra nad Itálií = první místo ve skupině. Češi mohou na postup i prohrát s Itálií, ale jedině v případě, že Ghana neporazí USA.

5. Česko remizuje, Itálie remizuje
Česku stačí remíza s Italy na vítězství ve skupině.
Postoupí i v případě porážky s Itálií, pokud zápas USA–Ghana skončí remízou. V opačném případě rozhodne skóre.

6. Česko remizuje, Itálie prohraje
Vítězství nad Italy zajistí Česku prvenství ve skupině, remíza postup
. V případě porážky Česka s Itálií nesmí USA porazit Ghanu, v dalších případech určí postupujícího skóre.

7. Česko prohraje, Itálie vyhraje
Češi musí porazit Itálii a doufat, že při rovnosti 6 bodů u Itálie, Česka a Ghany bude hovořit v jejich prospěch skóre.

Remíza s Italy jim stačí, jestliže Ghana prohraje s USA. I v případě porážky s Itálií stále ještě může nastat situace, že tři mužstva budou mít na 2.–4. místě tři body: Česko, Ghana a USA.

8. Česko prohraje, Itálie remizuje
Česku zajistí postup vítězství nad Itálií. V případě remízy s Itálií postoupí jedině tehdy, pokud Ghana neporazí USA a pokud Češi budou mít lepší skóre než Ghana, případně USA.

9. Česko prohraje, Itálie prohraje
Před závěrečným kolem budou mít všichni po třech bodech. Jestliže si Česko udrží lepší skóre než ostatní, bude mu v posledním zápase k postupu stačit remíza.(tm)Najdete na iDNES.czmobilní verze