Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trest za kritiku sudích šéfa klubu neumlčí

9 2003
Poštorná - Kazatel fotbalových pořádků Rudolf Baránek, majitel třetiligového Tatranu Poštorná, si nedá pokoj. V neděli přijel na zápas svého celku do Kyjova, a hned se sháněl po rozhodčích. Minutu před přestávkou jeho týmu neuznali zřejmě regulérní branku a o přestávce už je Baránek navštívil v kabině. "Jenom jsem je slušně pozdravil, aby věděli, že tady jsem," vysvětlil Baránek, který patří k největším kritikům práce sudích v českém fotbale.

Hustě sněžilo a byl mráz, když Baránek, který krátce po utkání nastoupil do nemocnice kvůli potížím s ledvinami, zápas v Kyjově sledoval. Krátce po přestávkovém pozdravu musel sledovat, jak se proti jeho mužstvu kope velmi přísná penalta...

Rozhodčí, jak se zdá, Poštorné nic neodpustí. Jak vidíte s odstupem několika měsíců svoje podzimní rozhodnutí nezaplatit těm, co pískali zápas Tatranu proti Drnovicím, jejich odměny?
Vidím to stále stejně. Jestli to bude mít alespoň nějaký výsledek, že se utkání budou řídit lépe, tak to mělo význam.

Ale mužstvu za to budou odebrány body v tabulce, kvůli tomu už hraje o udržení...
Odvolali jsme se. Oni říkají, že nám body odeberou, stalo by se tak po skončení soutěže. Ale já bych to udělal znovu. Vždycky musí někdo udělat něco netradičního, aby se historie pohnula.

Netradičního? Vy rozhodčí kritizujete pravidelně...
Nevím, jak to vnímá veřejnost... Život mě naučil tak, že není možno čekat jako prase na ránu mezi oči.

O křivdách se nebavím

Patříte údajně mezi těch nemnoho funkcionářů, kteří rozhodčí nepodplácejí. Jste naštvaný na ostatní, že to dělají?
Poštorná rozhodčím bokem neplatí, to tak bylo a to tak bude. Jestli platí druzí, tak ať, to není můj problém.

Cítíte někdy kvůli tomu křivdu?
Já jim nedávám, oni ano a díky tomu nás občas porazí...

Hlodá to ve vás?
Nechci se bavit o křivdách. Bavit se o tom, kdo dává černé prachy rozhodčím, to nechci. Nejsem policajt, abych někde lovil, důkazy také nejsou. Mluvím za Poštornou, a pokud to někoho oslovuje, tak dobře. I když mi hodně lidí říká, že bojovat s tímto podivným hnutím nemá cenu.

A co říkáte vy jim?
Že to cenu má. Nebo potom pojďme od toho.

Říkal jste, že nastupujete do nemocnice. Stojí vám tyhle fotbalové starosti za to?
Nestojí, už třináct let mi to za to nestojí!

Jak si sám pro sebe svůj boj zdůvodňujete?
Ruda Stolař, známý brněnský komik, říkal, že když měl na zahradě krtky, nechal je vybetonovat. Já mám fotbal rád, mám rád Poštornou, nikde jinde bych fotbal dělat nechtěl. Otázku, jestli se vším neseknout, si tedy nekladu. Budujeme umělou trávu, v Poštorné se dává dohromady skupina lidí, která stojí za to. Nabíráme mládež. Nějací černokněžníci mě nerozhodí.

Myslíte, že ještě někdy Poštornou uvidíte hrát druhou ligu?
Určitě budeme hrát druhou ligu. Letos už to asi nebude. Drnovice dostaly zelenou, ale proč se o to nepokusit zase za rok.

Hráči pracovat nebudou

Jak dlouho se to dá ještě zkoušet? Peníze budou ve fotbalu docházet...
Peníze nebudou docházet, peníze dávno došly. Musíme si nějak vydělat.

Nebo posílat hráče do práce?
Já vím, kam míříte. Ale já jsem proti. Až tohle jednou bude, že v Poštorné budou chodit hráči do práce, tak jsme ztratili třináct let práce. Podívejte se na hřiště, tam je tolik mladých kluků, kteří nedávno kopali v dorostu, deset mladých máme na hostování. Máme třicet kmenových hráčů. Máme reprezentanta Jiránka, který prošel Poštornou, a další. Jestli chceme dodávat do první ligy, a to chceme, musí mít hráči prostor pro trénink a rehabilitaci. Posílat je do práce, to bychom museli slevit ze snů do budoucna.

Já k arbitráži nepůjdu

Polovina ze šesti bodů vám má být odebrána za nesplněný závazek vůči hráči. To vás netíží?
Vím, to se mluvilo o Karnayovi. Já jsem ale měl před sezonou všechno vyřízené. Arbitrážní spory má ostatně každý klub. Takové věci se řeší, peníze nejsou. Ale před sezonou bylo vše v pořádku.

Jeden z bývalých hráčů se svěřil, že v průběhu sezony to tak často nebývalo...
Nepodaří se to vždycky, samozřejmě, peníze se shání. Řešíme to splátkami, aby bylo všechno vyrovnané. A to ten hráč s vámi nemluvil o tom, že chtěl prodat zápas, a proto u nás není?

Ne. Ale dovolte otázku - nezaplatit z trucu rozhodčím, a být u arbitráže pro neplnění závazků, nejsou to dvě strany jedné mince?
Nevím, proč se o tom v tomto duchu chcete bavit. Já jsem se stokrát vyjádřil, proč jsem rozhodčím nezaplatil. To bylo z důvodu, aby se o tom psalo, aby to nezapadlo, a to byl jediný cíl. Nevím, proč tato témata dáváte dohromady.

Protože se o arbitráži ve vašem případě mluvilo.
Nám dluží z Malty, půl roku čekáme na peníze. Asi bychom měli psát do Ženevy, ale snažíme se po dobrém. Na rozdíl od mnohých já do fotbalu peníze třináct let dávám nebo je pro fotbal sháním. Vím, jak je to těžké, a do arbitráže jsem tudíž nikoho nedal. Někteří to tak řeší. Dobře, od toho ta arbitráž je.

Causa Rudolf Baránek versus rozhodčí
Na podzim loňského roku se Rudolf Baránek, předseda fotbalistů Tatranu Poštorná, rozzlobil po utkání třetí ligy Poštorná - Drnovice. Domácí prohráli 1:3 a Baránek viděl jako jednu z příčin výkon rozhodčích. Proto jim demonstrativně odmítl zaplatit stanovené odměny. Na jaře za to disciplinární komise Poštornou potrestala odebráním tří bodů po skončení ročníku. O další tři body má klub přijít po rozhodnutí arbitráže za neuhrazené závazky vůči jednomu z hráčů. Baránek se proti tomu odvolal.

Autoři:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze