Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trest pro Turky: šest zápasů bez diváků

7 2006
Istanbul - Šest soutěžních zápasů bez diváků a na neutrální půdě. Tento trest udělila Mezinárodní fotbalová federace Turecku za výtržnosti během loňského zápasu baráže mistrovství světa se Švýcarskem. Turci tak nemohou hrát doma zápasy evropské kvalifikace, národní svaz navíc zaplatí 200 000 švýcarských franků.

"Považuji toto rozhodnutí za nepřijatelné. Je to spíše politické než sportovní rozhodnutí," řekl turecké televizi NTV místopředseda vlády Mehmet Ali Sahin.

Trest se netýká přátelských utkání. Přípravné zápasy české reprezentace v Izmiru se tak 1. března uskuteční bez ohledu na sankce FIFA.

Pětičlenná disciplinární komise FIFA se případem zabývala od pondělí v hlavním sídle federace v Curychu.

Činovníci nejprve vyslechli výpovědi šesti hlavních aktérů bitky, která se strhla v závěru barážové odvety 16. listopadu v Istanbulu. Řešili i to, do jaké míry nese vinu turecký svaz.

O násilnostech v Turecku čtěte ZDE.

Turečtí fotbalisté Özalan Alpay, Belözoglu Emre dostali trest na šest soutěžních zápasů a přijdou tak o polovinu kvalifikace na mistrovství Evropy.

Obránce Balci Serkan vynechá dvě utkání, asistent tureckého trenéra Mehmed Ozdilek, který po skandálu odstoupil, nesmí dvanáct měsíců působit ve fotbale.

Švýcarský fotbalista Benjamin Huggel dostal rovněž distanc na šest zápasů a stejně jako Alpay, Emre a Ozdilek pokutu 15 tisíc švýcarských franků.

Fyzioterapeut švýcarské reprezentace Stephan Meyer musí u národního týmu vynechat dvě utkání a zaplatí 6500 franků, Serkan dostal k trestu pokutu 5000.

Turečtí reprezentanti mají ve skupině C evropské kvalifikace za soupeře Řecko, Norsko, Bosnu a Hercegovinu, Maďarsko, Moldavsko a Maltu.

Všechna domácí utkání musejí sehrát podle nařízení FIFA minimálně 500 kilometrů od hranic Turecka.

Turecko sice vyhrálo domácí odvetu 4:2, protože však první zápas v Bernu prohrálo 0:2, na mistrovství světa nepostoupilo. Po závěrečném hvizdu oba týmy prchaly ze hřiště, aby se vyhnuly rozezleným fanouškům. Problémy v tunelu vedoucím k šatnám začaly poté, co Huggel při úprku z plochy kopl zezadu asistenta Ozdileka.

Obránce Alpay, jenž se do podobného incidentu zapletl i na loňském Euru po zápase s Anglií, ve vchodu do tunelu nakopl střelce jedné švýcarské branky Strellera. Do Alpaye pak zezadu vrazil Huggel, jenž tureckého fotbalistu chytil kolem krku.

Oba padli ve vzájemném obětí na zem a další hráči se do potyčky zapojili. Nejhůře ze rvačky vyšel švýcarský obránce Stephane Grichting, jenž byl převezen do nemocnice s podezřením na vnitřní krvácení poté, co ho některý ze soupeřů silně kopl do slabin.

Autoři: ,


Témata: Anglie, Baráž, bitka, FIFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze