Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příliš tvrdé, smutní Chorvatsko nad trestem pro fotbalistu Šimuniče

Josip Šimunič, chorvatský fotbalový reprezentant | foto: AP

17 2013
Smutek a lítost lze vysledovat v chorvatském tisku poté, co Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala Josipa Šimuniče za fašistický pozdrav po úspěšné listopadové baráži s Islandem o účast na MS v Brazílii. Stop na deset zápasů, to je příliš tvrdý trest, shodují se tamní média.

Šimunič neslavně zatáhl oponu za svou brilantní reprezentační kariérou, píše v deníku Jutarnji list Dražen Krušelj. Stoper Dinama Záhřeb, který nechyběl na mistrovství světa 2002 a 2006, přijde o svůj třetí šampionát. Jedinou dobrou zprávou v tomto příběhu prý je skutečnost, že Šimuničův případ s velkou pravděpodobností zmírnil potrestání Maria Mandžukiče, který byl ve stejném zápase vyloučen a nyní dostal stop jen na jeden zápas.

"Partička z disciplinární komise FIFA evidentně nechtěla uvěřit tvrzení, podle kterého "Joe" před zaplněnou tribunou záhřebského stadionu Maksimir zpíval do mikrofonu operní árie," ironizuje renomovaný autor. "Podle jejich interpretace náš stoper oživoval duch fašistického Nezávislého státu Chorvatsko z druhé světové války, což se vysvětluje jako vyvolávání nepokojů na sportovních utkáních. Jediné dilema disciplinárky evidentně bylo, jestli je třeba potrestat Šimuniče přísně nebo drasticky. Zvítězila druhá možnost, což se jeví jako příliš tvrdé," dodává Krušelj.

Šimunič prostřednictvím tiskového mluvčího Dinama Záhřeb vzkázal, že se k rozhodnutí FIFA nechce vyjadřovat. 

Deníky už jen občas zmiňují obecně známou skutečnost, že pozdrav "Za dom spremni" byl během druhé světové války oficiálním pozdravem v ustašovském Chorvatsku.

List Dnevnik uvádí, že "Crazy Joe (Joe je Šimuničova přezdívka, neboť se narodil a vyrůstal v Austrálii) se dočkal neslavného konce velké kariéry. V lednu se stal kapitánem Dinama, ale v únoru mu bude šestatřicet a mohlo by se stát, že si při nedávném utkání proti Zadaru navlékl kapitánskou pásku naposledy. FIFA jej potrestala velmi tvrdě a pravděpodobně to může přinést jeho rozloučení nejen s reprezentací, ale i s ligovým fotbalem," píše autor.

Stejný deník připomíná celou fotbalovou dráhu Šimuniče, který začal hrát v týmu Melbourne Knights. V roce 1998, ve dvaceti, zamířil da Hamburku a po dvou letech se stal hráčem Herthy Berlín, jejímž členem byl devět let a na konci sezony 2008/09 jej týdeník Kicker vyhlásil nejlepším stoperem bundesligy.

"Bojovníka Šimuniče si budeme pamatovat i proto, že mu v osmifinálovém zápase mistrovství světa 2006 v Německu proti Austrálii popletený anglický sudí Poll ukázal tři žluté karty, a to v 61., 89. a 91. minutě. Zapomněl jej vyloučit, což mu "Crazy Joe" připomněl, ale až po třetí kartě. Poll se pak stal na ostrovech předmětem žertů," uvádí Dnevnik. "Teď se Šimunič bohužel proslavil i smutně a je otázkou, jestli najde další motivaci pro jarní část ligy v dresu Dinama."

Butkovič: Ať Šimunič vystoupí v televizi

Poněkud jinak se k trestu postavil komentátor deníku Jutarnji list Davor Butkovič.

"Stop na deset reprezentačních zápasů je spravedlivý trest, protože Šimuničovo vystoupení po utkání s Islandem bylo zahanbující. Nemyslím, že by "Joe" byl fašistou, ustašovcem nebo že by nenáviděl Srby. Určitě nechtěl vyvolat nějakou nenávist. Ale emigranti v Austrálii viděli v někdejší Jugoslávii největšího nepřítele a za své přijímali všechno protijugoslávské, tedy i pozdrav Za dom spremni. To teď ale není důležité. Je třeba si uvědomit, že tenhle pozdrav pro celý svět znamená totéž jako Heil Hitler. A jestli se Chorvatsko nechce vrátit do mezinárodní izolace, v níž velkou část devadesátých let bylo, musí si umět odříct i jeden z největších ustašovskofašistických symbolů, kterým slova Za dom spremni nepochybně jsou," píše Butkovič.

Podle něho to ale v současném Chorvatsku bude velmi těžké. "Hlavním problémem jsou stovky a tisíce kluků, kteří ten pozdrav skandují téměř při všech ligových zápasech. A když přestanou, začnou skandovat Zabij, zabij, zabij Srba. To může být projevem odporu proti současné společnosti, ale také pozůstatkem dlouhotrvajicí jugoslávské nenávisti mezi národy na stadionech. Naši mladí lidé v tom vyrůstají a evidentně nejsou schopni vybudovat jakýkoli moderní stát. Zaplaťpánbůh, že už nemohou válčit - ve válce by své nenávisti mohli dát ještě větší průchod. Je to svým způsobem ztracená a přiotrávená generace."

Autor vidí jediné východisko. "Jsem přesvědčený, že "Joe" Šimunič by měl nyní promluvit v televizi. Před kamerami by se měl upřímně omluvit za hloupost, kterou provedl, říct, že vlastně nevěděl, jakou pitomost dělá. A měl by jasně vyzvat všechny fanoušky, aby něco podobného už nikdy nevyřvávali. Tím by možná ztratil část své velké popularity, ale udělal by něco statečného a pro Chorvatsko prospěšného," uzavřel Butkovič.Najdete na iDNES.czmobilní verze