Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trest pro Blattera a Platiniho: osmiletý zákaz působení ve fotbale

21 2015
Michel Platini na mimořádném únorovém kongresu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) na předsedu kandidovat nebude. Etická komise dosavadního šéfa evropského fotbalu potrestala osmiletým zákazem působení ve fotbale. Stejný verdikt vynesla nad úřadujícím předsedou FIFA Seppem Blatterem.

Nejvyšší fotbalové organizace jsou bez svých šéfů. Teď už definitivně? Blatter v emotivním projevu na tiskové konferenci potvrdil, že se odvolá k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS. To samé učiní i Platini. Arbitráž by konečný verdikt mohla vynést do konce ledna příštího roku.

„Kromě postoupení případu arbitráži jsem odhodlán jít také k občanskému soudu kvůli náhradě všech škod, které jsem v důsledku procesu utrpěl,“ citovala Platiniho agentura AFP. „Rozhodnutí mě nepřekvapuje, protože můj osud byl zpečetěn už dříve. Já mám svědomí čisté a nikdy jsem neudělal nic špatného.“

Důvodem pro zastavení činnosti jsou dva miliony švýcarských franků, které Blatter v roce 2011 poslal Platinimu za poradenskou činnost pro FIFA. Tu Platini vykonával v letech 1999 až 2002.

Jelikož na to nebyla uzavřena smlouva, komise to pokládá za porušení etiky, korupční jednání neprokázala.

Platini se hájil tím, že měl s Blatterem ústní dohodu, která podle švýcarského práva stačí. FIFA i UEFA sídlí ve Švýcarsku.

„Podle etické komise důkazy přednesené obhajobou během vyšetřování nebyly dostačující,“ píše se v prohlášení FIFA.

„Platini s Blatterem porušili článek 21 etického kodexu FIFA o korupci a uplácení i článek 20 o přijímání darů a jiných výhod. Blatter se podle komise zároveň dopustil střetu zájmů a zneužití funkce prezidenta FIFA. Porušil článek 15 a článek 13, což je zneužití pravomocí.“

Kandidáti na předsedu FIFA

volby 26. února 2016

Alí bin Husajn. Jordánský princ, viceprezident FIFA, protikandidát Blattera při květnové volbě.

Salmán bin Ibráhím Chalífa. Člen výkonného výboru FIFA, prezident Asijské fotbalové konfederace

Jérome Champagne. Bývalý francouzský zástupce generálního sekretáře FIFA. Během Blatterova panování zastával ve FIFA různé funkce a byl označován za jeho pravou ruku.

Tokyo Sexwale. Nečekané jméno, úspěšný jihoafrický podnikatel. V době apartheidu strávil třináct let ve vězení.

Gianni Infantino. Generální sekretář UEFA. V souvislosti s Platiniho skandálem mu výkonný výbor UEFA na poslední chvíli vyjádřil plnou podporu ke kandidatuře. Bylo domluveno, že pokud by se Platini voleb zúčastní, Infantino by odstoupil.

Vedle zákazu musí Blatter zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), Platini 50 tisíc.

Důsledkem trestu je fakt, že devětasedmdesátiletý Blatter po sedmnácti letech skončí v čele světového fotbalu. A pro šedesátiletého Platiniho, někdejšího vynikajícího francouzského záložníka, platí, že ho na pozici prezidenta FIFA nenahradí. Volby, při nichž byl Platini považován za favorita, se uskuteční 26. února 2016.

Volit svého předsedu musí i Evropská fotbalová unie (UEFA), v jejímž čele stál Platini od roku 2002.

„Rozhodnutí etické komise by především chod UEFA nemělo výrazněji ovlivnit. UEFA dále funguje ve standardním režimu pod dohledem profesionálního aparátu i přesto, že se momentálně musí obejít bez svého předsedy,“ řekl pro agenturu ČTK generální sekretář české fotbalové asociace Rudolf Řepka.

Ještě v červnu letošního roku otevíral nové sídlo české fotbalové asociace, na které FIFA a UEFA významně přispěly. Na slavnostním ceremoniálu v Praze na Strahově s ním byl i generální sekretář Gianni Infantino, jenž je nyní pro Evropu kandidátem na předsedu FIFA.

Etická komise Blatterovi i Platinimu už v říjnu pozastavila činnost na devadesát dnů. Oba jakékoli pochybení a obvinění popřeli. Vyšetřování začala na základě rozhodnutí švýcarského prokurátora, který v souvislosti s platbou dvou milionů franků zahájil trestní stíhání.

Skandál kolem vedení FIFA, který propukl v květnu před volbami, tak nyní smetl i oba nejvlivnější muže fotbalu. Blatter před půl rokem svou funkci u voličů obhájil, později ji dal k dispozici.

Švýcarské úřady ve spolupráci s vyšetřovateli ze Spojených států zadrželi a obvinili z korupce sedmadvacet především bývalých vysokých funkcionářů FIFA včetně viceprezidentů i zástupců vlivných marketingových institucí, kteří s FIFA spolupracovali.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze