Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trest postihl nejlepší: Pučka a Beneše

26 2003
Praha - Dva nejlepší domácí fotbaloví rozhodčí - Lubomír Puček a Michal Beneš - doplatili na hrubé chyby v úvodních duelech prvoligového podzimu zastavením delegace na několik zápasů. Uvedl to na úterním setkání s novináři šéf komise rozhodčích Milan Brabec. Výši trestu však šéf českých arbitrů prozradit odmítl.

Puček a Beneš v posledním ročníku tradiční ankety Křišťálová píšťalka skončili na prvním, resp. druhém místě.

"Zveřejňování počtu zápasů, na něž chybující sudí nebudou nasazováni, by působilo negativně na jejich psychiku. A nepřispělo by to ani k jejich výkonnostnímu růstu," argumentoval Brabec na tiskové konferenci, která se bude konat pravidelně vždy po pěti ligových kolech.

Stejně tak Brabec dál lpí na svém nedávném rozhodnutí, že se nebudou zveřejňovat známky svazových delegátů, kteří rozhodčí hodnotí. Ohání se tím, že se nezveřejňují téměř v žádné zemi. Že takový přístup budí v české fotbalové veřejnosti nedůvěru k práci komise, a zároveň zavdává příčiny ke spekulacím, si Brabec nepřipouští.

Na tiskovce se probírala utkání, po nichž se o přehmatech rozhodčích diskutovalo ve fotbalové veřejnosti nejvíc. Źurnalisté viděli řadu inkriminovaných situací na projekčním plátně, opakovaně i zpomaleně, všechny komentované Brabcem a dalšími členy komise rozhodčích Miroslavem Maurerem a Janem Horou. 

TEPLICE - SPARTA 1:1
první kolo

Sudí Puček měl dát žlutou kartu sparťanovi Poborskému hned za první hrubý faul na Tesaříka, za další bezohledné sražení téhož hráče opět Poborským měla následovat karta červená. "V tom se komise rozhodčích jednoznačně shodla," uvedl Maurer.

Puček však první faul nepotrestal a za druhý dal pouze žlutou kartu.

U zákroku teplického Rady na Sionka, po němž sparťané reklamovali penaltu, zatímco Puček nechal ve hře pokračovat, se komise přiklonila k rozhodčímu. "Z detailního zkoumání u videa nebylo znát, že by Rada položením ruky na Sionkovo rameno protihráče skutečně stáhl," vysvětlil Brabec. "Komise se shodla, že se penalta pískat neměla."

Špatně posouzené fauly Poborského však Puček zastavením delegace odnesl, stejně byl potrestán i delegát zápasu Otakar Draštík, který Pučkův výkon ohodnotil vysokou známkou osm.

TEPLICE - PŘÍBRAM 1:0
druhé kolo

Beneš podle dobrozdání komise pískal dobře do 79. minuty. "Potom ale vyloučil po vzájemné potyčce příbramského Zavadila, jenže nedal žlutou kartu domácímu Horváthovi," uvedl Brabec. Pokud by to Beneš udělal, byla by to Horváthova druhá žlutá, a tím pádem by dohrál.

Další vážné chyby se Beneš dopustil, když dvě minuty před koncem přehlédl evidentní ruku domácího Tesaříka, který tak ve vlastní šestnáctce zastavil Otepkovu střelu z přímého kopu. "Tady měla být nařízena penalta proti domácím," řekl Brabec. "Chyba vyplynula z Benešova špatného postavení."

Také Beneš byl za tyto prohřešky potrestán zastavením delegace.

OSTRAVA - LIBEREC 1:1
druhé kolo

Hlavní rozhodčí Hlaváč nařídil po faulu hostujícího Langra na Čížka penaltu, ale poté ji po konzultaci s pomezním Holubem odvolal kvůli předchozímu ofsajdu.

"Na komisi jsme oběma rozhodčím vytkli špatnou spolupráci. Hlaváč se nepodíval na Holuba, který opožděně signalizoval postavení mimo hru, a odpískal po Langrově faulu penaltu. Holub si myslel, že byl odpískán ofsajd, tak dal praporek dolů," líčil Brabec. "Teprve po protestech libereckých hráčů si to oba ujasnili a původní verdikt byl změněn."

Hlaváč vyvázl bez potrestání, zatímco Holub podle Brabce potrestán byl. "Ale ne zastavením delegace," dodal šéf rozhodčích bez dalšího vysvětlení.

SPARTA - OPAVA 4:0
druhé kolo

V 18. minutě opavský Tichota fauloval před šestnáctkou Sionka a rozhodčí Dvořáček po několikavteřinových rozpacích nařídil po signalizaci pomezního Onda penaltu.

Podle Brabce šlo opět o příklad špatné spolupráce hlavního rozhodčího s asistentem.

"Rozhodující chybu však udělal Ondo. Dvořáček tentokrát u místa přestupku být nemohl, protože šlo o dlouhé a hlavně rychlé přenesení hry," vysvětloval Brabec a zpomalené záběry jeho slova potvrdily. "Dvořáček tedy správně odpískal faul, ale posouzení místa přestupku bylo na Ondovi."

I na komisi rozhodčích prý Ondo tvrdil, že k faulu došlo v opavské šestnáctce. "Až když jsme mu celou situaci přehráli na videu, tak se za chybu omluvil," dodal Brabec.

Ondo, který ještě dlouho po utkání odmítl podat vysvětlení novinářům, byl potrestán zastavením delegace. "Rozhodčí vůbec nemají nařízeno nebavit se s novináři. Naopak, klidně se k podobným sporným situacím a rozhodnutím vyjádřovat mohou," ujistil Brabec.

BLŠANY - SLAVIA 0:2
druhé kolo

Ve druhém poločase za stavu 0:1 míč zřetelně narazil do ruky slávisty Petrouše, domácí se domáhali pokutového kopu, ale sudí Helebrant nechal ve hře pokračovat.

"Helebrant si počínal naprosto správně, jen se na celou situaci podívejte. Upadnuvší Petrouš vstává, rukou se opírá o zem a vtom mu do ní narazí míč. Pravidla takový moment popisují naprosto přesně," vyložil Hora, předseda pravidlové komise.

Co se tedy v pravidlech o penaltě říká? Když se upadnuvší hráč snaží vstát, opře se rukou o zem a míč mu do ní narazí, pokutový kop se nepíská. A právě toto byl Petroušův případ.

PŘÍBRAM - SPARTA 0:0
třetí kolo

Zápas, který vzbudil všeobecně největší pobouření. Helebrant v 54. minutě uznal gól sparťana Gluščeviče, ale po více než třech minutách dohadování ho odvolal. Když totiž hostující Petráš vyslal dlouhou kolmou přihrávku na Gluščeviče, bylo všechno v pořádku. Jenže míč ještě usměrnil sparťan Sionko a to už byl Gluščevič v postavení mimo hru.

Paradoxní na celé situaci je, že Sionkovu teč neviděl ani Helebrant, ani pomezní Krátký, ale přesvědčil je o ní příbramský kapitán Siegl.

"Podobně jako při odvolané penaltě v Ostravě rozhodli sudí i v Příbrami nakonec správně. Ale hodně jim uškodilo, že jejich dohadování trvalo tak dlouho," poznamenal Brabec s tím, že pokud není hra znovu zahájena, může sudí svůj verdikt změnit.

Hora k tomu dodal: "Dvě minuty protestovali domácí, gól byl odvolán, pak zase minutu dvacet zbytečně protestovali sparťani. A trapné na tom všem bylo, že tu Sionkovu teč, kterou záznam zřetelně prokázal, musel rozhodčím někdo napovědět."

Zajímavé je, že na komisi Helebrant uvedl, že Sionkovu teč viděl. Jenže ještě dlouho po zápase se od Helebranta žurnalisté dozvěděli, že mu o teči řekl až pomezní rozhodčí Krátký. A asistent na pomezí Krátký? Ten se zase novinářům dušoval, že o teči se dozvěděl od Helebranta...

Tuto příbramskou blamáž odnesl zastavením delegace pouze Krátký.

ŽIŽKOV - OSTRAVA 1:2
páté kolo

Rozpaky vzbudilo rozhodnutí sudího Šedivého, který ve druhém poločase za stavu 0:1 po kontaktu ostravského Čížka s domácím Piklem nařídil penaltu proti hostím.

"Zatím naše komise nezasedala, ale tuto situaci jsme už u videa s několika kolegy studovali," uvedl Brabec. "Předběžně se přikláníme k názoru, že penalta být neměla. Podobně jako v zápase Teplic se Spartou. Shodujeme se, že penalta by se měla pískat, jen když je úplně jasná."

Poté Brabec doplnil: "Také se nám nelíbilo, že se Šedivý radil s asistentem Zlámalem. K zákroku došlo jasně v šestnáctce a zda šlo o faul, to je čistě jen na hlavním rozhodčím."

Předseda komise rozhodčích a svazový místopředseda Milan Brabec.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze