Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tréninky v národním mužstvu? Hráči si je moc pochvalují

3 2003
Praha - Pouze Tomáš Galásek musel kvůli nataženému stehennímu svalu vynechat středeční dopolední trénink národního mužstva, které se v Praze připravuje na dvojzápas fotbalové kvalifikace mistrovství Evropy. "Jinak jsou všichni hráči v pořádku, jen Štajner s poraněným kotníkem šel na osmdesát procent," hlásil na odpolední tiskové konferenci trenér Karel Brückner.

V sobotu čeká národní mužstvo utkání v Bělorusku, příští středu si to v Praze na Letné rozdá s Nizozemskem. Podle Brücknera by v sobotu mělo být fit všech devatenáct nominovaných reprezentantů.

Zatímco dopoledne v tréninku převládaly technicko-taktické prvky se zaměřením na dynamiku, večer následuje druhá tréninková fáze, při níž se budou nacvičovat různé herní situace. Náročnější středu, tedy dvoufázový trénink, patří v Brücknerově případě při delších soustředěních k tradici.

Fotbalistům tyto zátěžové středy nevadí, spíš si je pochvalují.

"V klubu jde víceméně o zažitý stereotyp, víme, co se bude dělat v pondělí, v úterý a tak dále. Tady je to ale záživnější, prostě pohoda," poznamenal Milan Baroš z Liverpoolu. Na stejnou notu promluvil i Vratislav Lokvenc, který působí v Kaiserslauternu: "Tréninky v národním mužstvu jsou pestré, baví nás, navíc v téhle partě užijeme i spoustu legrace."

Na přetřes přišla i otázka rozehranosti. Zatímco například v Německu a v Anglii jsou už soutěže v plném proudu a tamní fotbalisté mají v nohách po čtyřech mistrovských zápasech, ve Francii dokonce pět, italská liga o minulém víkendu teprve začala.

Něco na tom bude, ale není to rozhodující," poznamenal Marek Jankulovski. "Máme v nohách hodně přípravných zápasů s dobrými soupeři a i když mistrovská utkání jsou jiná, nemělo by to hrát velkou roli."

Před prvním zápasem v Bělorusku není úplně jasné, jestli domácí nastoupí se čtyřmi, nebo se třemi obránci. Dělá to snad trenéru Brücknerovi nějaké potíže?

"Hráči národního mužstva musejí umět reagovat na obě varianty. A v přípravě na zápas to zase není tak důležité," řekl Brückner. "Prostě se nastoupí na hřiště a pak už je to spíš otázka dobrého koučování."

Zmínka padla i o počasí. Vždyť podzimní kvalifikační zápas v Moldavsku se hrál na terénu, který neměl daleko k neregulérnosti. Déšť, bláto, zkrátka slota.

"To teď v Minsku asi nehrozí, ale je fakt, že kdyby byl terén těžký, nahrálo by to spíš domácím. Protože my se prosazujeme technickým kombinačním fotbalem," uvedl Baroš. "Ale neřekl bych, že výsledek zápasu by měl záviset na počasí."

Jankulovski je jedním ze šesti fotbalistů, jimž v Bělorusku hrozí druhá žlutá karta. Ta znamená absenci v následujícícm zápase s Nizozemskem. Bude na to Jankulovski myslet?

"To ani nejde. Hráč musí jít do každého zápasu na sto procent. Když se prostě v souboji bude muset zajiskřit, určitě se mírnit nebudu. Druhá žlutá vás strašit nesmí. A kdybych ji náhodou přece jen dostal, je v mužstvu dalších dvacet výborných hráčů, na jednom to přece nestojí," vyložil rozhodným hlasem Jankulovski.Najdete na iDNES.czmobilní verze