Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Západ slunce a aréna na kraji pouště. Sparťané trénovali v Beer Ševě

Fotbalisté Sparty (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, MAFRA

19 2016
Beer Ševa (od našeho zpravodaje) - Když přijížděli na trénink, vítalo je slunce zapadající nad vyprahlými pláněmi. A také nový stadion v anglickém stylu, který jako by se do téměř pouštní krajiny ani nehodil. Sparťanští fotbalisté si ve středu v podvečer poprvé osahali prostředí v izraelské Beer Ševě, kde je ve čtvrtek čeká zápas Evropské ligy.

Turner stadium, pojmenovaný po bývalém pilotovi, později policejním prezidentovi a starostovi Beer Ševy, pojme přes šestnáct tisíc diváků. A na zápas se Spartou bude vyprodáno, což ve městě málokoho překvapí. Plno bývá téměř vždy - ať už Hapoel čeká ligové utkání, nebo Inter Milán.

Arénu na okraji města využívá od loňského září - a za tu dobu ještě v novém domově neprohrál jediný soutěžní zápas. Sparťané se teď tuhle bilanci pokusí narušit.

„Podrobný rozbor nás ještě čeká, ale nějaké informace o soupeři už máme. Víme, že má velkou individuální kvalitu, ale že funguje i organizovaně dozadu, což je vidět na počtu inkasovaných gólů,“ přemítal na tiskové konferenci před tréninkem záložník Bořek Dočkal.

Zatímco na něj nepadla od izraelských novinářů jediná otázka, sparťanský kouč David Holoubek domácí žurnalisty zaujal víc. A několikrát prostorný sál uvnitř stadionu dokázal rozesmát. Třeba když jeden z tazatelů chtěl vědět, kdo z týmu Beer Ševy ho nejvíc zaujal.

„Nerad bych vyzdvihoval individuality. Z jednoduchého důvodu: když nějakou jmenuju, tak nás pak v tom utkání pravidelně trápí a potrestá,“ usmál se. „Nerad bych o tom mluvil, takže se omlouvám.“

Víc Holoubek prozradil o tom, jak se vyrovnává s novou rolí a větším tlakem. Aby mu ubíhal čas v letadle, otevřel knihu britského autora Kena Folletta. Pár stránek si přečte i večer a k tomu přidá osvědčený recept na klidný spánek.

„Dám si dvě deci červeného a snad to bude dobré. Věřím, že už prožiju klidnější noc než před Interem,“ připomněl si chvíli před prvním odtrénovaným zápasem v pozici hlavního kouče sparťanského áčka.

Do Izraele přivezl šestnáct hráčů do pole a dva brankáře, všichni ve středu trénovali. Holoubek sice nechce nikoho z hráčů šetřit na víkendový zápas s Plzní, ale prozradil, kdo ho nejvíc zaujal z mladších hráčů, kteří do áčka pomalu nakukují.

„Zvládli to všichni, ale Vašek Dudl má v tuhle chvíli do sestavy nejblíž,“ jmenoval teprve sedmnáctiletého záložníka, který už naskočil v poháru proti Českým Budějovicím i o víkendu v lize proti Jihlavě.

Třeba dostane šanci i v Izraeli, kde se čeká bouřlivá atmosféra. Na tu se sparťané těší. „Převládají pozitivní emoce. Chceme přece, aby na nás chodili lidi, aby fandili. To je vždycky příjemné,“ říkal Holoubek.

Ve čtvrtek večer se ukáže, jestli izraelské „peklo“ bude sparťanům svědčit.Najdete na iDNES.czmobilní verze