Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trénink fotbalistů zrušilo tropické vedro

Reprezentační pohoda u kávy - Fotbaloví reprezentanti Baroš, Šmicer, Jankulovski a Ujfaluši (zleva) odpočívají v olomouckém hotelu. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

11 2003
Olomouc - Když zavřete oči a odmyslíte si hluk aut a skřípot zatáčejících tramvají, máte pocit, že stojíte někde uprostřed buše v rovníkové Africe. Ve skutečnosti se ale nalézáte před olomouckým hotelem Gemo, na jehož terase schovaní ve stínu mohutných slunečníků posedávají čeští fotbaloví reprezentanti. Tu africkou iluzi vyvolává nemilosrdný žár středečního dopoledního slunce, při němž teplota už v těchto hodinách překročila pětatřicítku.

Národní mužstvo mělo mít tradiční předzápasý krátký trénink, kouč Karel Brückner chtěl ještě něco procvičit přímo na hlavním stadionu. Ale vedro, na přímém slunci téměř padesátistupňové, rozhodlo jinak.
 
"V té výhni by to nemělo smysl," vysvětluje u proutěného stolku před hotelem trenérův asistent Miroslav Beránek. Před sebou kávu, vedle dalšího asistenta Jaroslava Šilhavého a naproti sobě brankáře Petra Čecha, labužnicky usrkávajícího kapučino.
 
"Jinak se program nemění," pokračuje Beránek. "Kolem jedné oběd, ale odpoledne už ven nepůjde nikdo. K večeru taktická příprava a kolem sedmé chceme být na stadionu."

Mužstvo se právě vrátilo z půlhodinové procházky a odpoledne hráči stráví ve stínu hotelových pokojů.
 
Když se blížíme ke stolku hráčů, kteří se na terase nechávají fotit od jednoho z kolemjdoucích fanoušků a rozdávají autogramy, kapitán mužstva Pavel Nedvěd zvedne hlavu a napůl žertem, napůl vážně oznamuje: "Co potřebujete, víte, že dneska už sem novináři nesmějí?" Karel Poborský otočí hlavu také a jen utrousí: "A jéžiš..."
 
Nedvěd však vzápětí s ani ne minutovým vytržením souhlasí. "Samozřejmě, že v tomhle vedru je lepší, když jsme rozcvičku a hřiště tentokrát vynechali," říká kapitán. Kolem sedící Jan Koller, Vladimír Šmicer, Milan Baroš, Vratislav Lokvenc jen souhlasně pokývají hlavami. Poborský se reportéra děsil zbytečně...
 
V přece jen o něco chladnější hotelové hale pročítá noviny další fotbalová parta ve složení Jaromír Blažek, Tomášové Hübschman, Galásek a Ujfaluši, Marek Jankulovski a René Bolf. "Rozhodlo to příšerné vedro," potvrzuje kapitánova slova Ujfaluši.
 
Jiří Štajner si udělal pohodlí v jednom z přízemních salonků, na dlouhé pohovce zaujal polohu vleže, mobil u ucha. Nejspíš se domlouvá se svými libereckými kamarády, jak si spolu po Moldavsku rozdají bezstarostný fotbálek a pak zajdou do nějaké oblíbené hospůdky.
 
Po odpoledním odpočinku a svačině se tým kolem půl šesté sejde k závěrečné předzápasové přípravě, na níž Brückner oznámí základní sestavu a vydá poslední taktické pokyny.

I samotní hráči se dohadují, zda základní jedenáctka začne s oběma typickými útočníky Kollerem a Barošem. Pokud by Baroš zůstal na lavičce, dostalo by se na levém kraji zálohy na Šmicra. Nevylučuje se ani varianta, při níž by mezi náhradníky zůstal Tomáš Rosický.

Kvalifikační zápas Česko - Moldavsko o účast na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku začíná v Olomouci dnes ve 20.15.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze