Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přivezte mi zeď! Jak brazilský mistr Neymar piloval trestňáky

DOBŘE, HOCHU. Brazilský trenér Luiz Felipe Scolari sleduje Neymara, kterak zahrává přímý volný kop. | foto: Reuters

11 2014
Sao Paulo (Od našeho zpravodaje) - Vlasatý stoper David Luiz, který se díky přestupu do Paříže, stane nejdražším obráncem světa, si postavil šest balonů třiadvacet metrů od branky, do pokutového území mu přivezli posunovací zeď s pěti panáky, trenér Scolari od oka odkrokoval devět metrů a mohlo se začít.

Brazilský trénink přímých kopů. Poslední test před mistrovstvím světa.

Luiz pálí pravačkou přes zeď, míč dvakrát udeří do tyče, dvakrát mine břevno, dvakrát ho chytí náhradní brankář Jefferson. Upřímně, bombarďák Luiz má obvykle daleko lepší série.

Teď jde na řadu Willian, další brazilský vlasáč. Trenér Scolari stojí za zdí, aby nedostal míčem, a na znamení hvízdá místo rozhodčího. Willianovi to nejde. Tři střely, ani jedna do branky.

Pozor, stadion Itaquera zbystřil. Zatímco brazilská reprezentace hraje tréninkový zápas na levé polovině hřiště, na pravou stranu míří Neymar, zřejmě nejsledovanější fotbalista šampionátu. Také on si vyzkouší standardní situace, které můžou v premiérovém utkání proti Chorvatsku rozhodnout.

JAKÉ KOUSKY UMÍ? Neymar si hraje s míčem na tréninku brazilské reprezentace.
JSEM NA ŘADĚ. Brazilský útočník Neymar piluje trestné kopy.
JDE MU TO. Trenérský štáb sleduje, jak brazilská hvězda Neymar kope standardní...

HVĚZDA. Neymar si připravuje míč, střílí a dává gól. Trenérský štáb Brazilců se spokojeně usmívá.

První rána je technická a těsně vedle.

Druhou ránu znovu lehce pohladí pravým nártem, ale tentokrát míč zapluje v růžku. Pořadatelé a dělníci, kteří se srotili na bílých sedačkách, vydechli obdivem. Neymar jim má během příštího měsíce ukázat cestu za šestým světovým titulem. Jiný cíl Brazílie nemá.

Když se domácí reprezentace ve středu ráno přesunula z Ria, v Sao Paulu ji vítal déšť a davy fanoušků. Autobus s hráči doprovázelo šest policejních motorek a v hotelu se konaly hotové policejní manévry. Veškerá starost má za cíl jediné: titul!

Fotogalerie

"Dávno před reprezentací jsme si zabukovali pokoje ve stejném hotelu a teď se nemůžeme hnout na krok. Nedopatřením jsem se dostal do jednoho z reprezentačních pater a jen jsem vykouknul z výtahu, hned jsem měl pistoli u hlavy," vyprávěl reportér z deníku O Globo.

Mimochodem, třetí, čtvrtá a pátá rána se Neymarovi nepovedla. Přesnější trefy si schoval až na druhé sérii, do které se pustil za deset minut.

U zamyšleného trenéra Scolariho si postupně našteloval šest míčů, pokaždé udělal tři kroky zpět a pětkrát vystřelil dokonale přes zeď. Vážně to byla nádhera, jak se jeden míč za druhým překulil přes umělou zeď a zastavil se v síti.

Neymar tím překonal i dosud nejúspěšnějšího z exekutorů, levého obránce Marcela. Ten se ze tří střel dvakrát trefil do šibenice, otočil se a zase se vrátil k ostatním do hry.

Už na středeční trénink vyběhli Brazilci se svými čísly a jmenovkami na zádech, jejich tempo bylo pohodové, hlavně žádný stres. Neymar a spol. se vlastně přišli jen lehce zpotit. Ta pravá dřina jim začne teprve ve čtvrtek večer českého času.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze