Trenérské zemětřesení na severu

30 2007
Teplice, Most - Skončila fotbalová liga. A s ní trenéři Teplic a Mostu! Velké zemětřesení na ligových lavičkách drtivě zasáhlo i sever Čech. Teplický klub se rozešel s Jiřím Bartlem, který žlutomodré provedl jarem místo těžce nemocného kamaráda Vlastislava Marečka. Zdeněk Ščasný se zase včera dohodl s vedením Mostu, že smlouvu předčasně vypoví.

Teplice chtějí Radu

Večer po pondělní porážce s Ostravou 1:2 si teplický trenér Bartl vyslechl ortel od šéfa Hrdličky. "Oznámil jsem mu rozhodnutí představenstva, že dojde ke změně. Přijal to jako profík," přiblížil František Hrdlička, ředitel klubu.

Spolu s Bartlem se loučí i jeho asistent Horňák, trenér brankářů Počta a celý realizační tým, tedy maséři a kustod. "Záleží na novém trenérovi, zda s někým bude spolupracovat, nebo jestli realizační tým úplně změní," zdůraznil Hrdlička.

Na podzim získal tandem Mareček - Bartl 47 procent z možných bodů, na jaře duo Bartl - Horňák vydolovalo jen o procento méně.

"Bylo mi vysvětleno, že fotbal v Teplicích potřebuje změnu, aby šel dál," uslyšel Bartl. Půjde do Mostu? "Žádné kontakty nemám, nicméně se žádným nabídkám nebráním."

Mužstvo se o trenérské rošádě dozvědělo v pondělí na večírku, kterým zakončilo neúspěšnou sezonu. "Když měli hráči závěrečnou, řekli jsme jim to. A popřáli jsme jim hezkou dovolenou, aby si odpočinuli a nabrali síly. V příští sezoně bude jasný cíl - poháry," zvolal Hrdlička, z osmého místa zklamaný.

Bartlovým nástupcem se má stát Petr Rada, který už na Stínadlech působil v ročníku 2000/01 - vedení ho během něj odvolalo.

"Rada vyšel z těch nominací vítězně. Představenstvo ho vybralo z několika kandidátů i proto, že zdejší prostředí zná," přikývl Hrdlička na jméno skloňované po několik dnů. "Ale ještě není nic potvrzeno ani podepsáno."

Radu teď zaměstnávají povinnosti asistenta u české reprezentace. Do konce týdne se s vedením Teplic sejde.

"Když se domluvíme, můžeme se bavit o hráčském kádru a realizačním týmu. Ale nejsem ten, kdo by dělal revoluci," vzkázal Rada, naposledy kouč Jablonce.

O teplické hráče je na trhu velký zájem, nejvíc o snajpra Džeka. Polská Wisla Krakow se uchází o Jirsáka a Kaufmana, které čeká evropský šampionát "21". Proslýchá se, že od mládeže povýší na sportovního manažera klubu Jan Skýpala.

Most si pojistil Pikla

Rok a půl trvala mise kouče Ščasného v Mostě. Včera její čas vypršel. "Po vzájemné dohodě jsme si řekli, že bude lepší se rozejít jako přátelé," sdělil Petr Kabíček, předseda představenstva FK SIAD Most.

Ščasný už po pondělním debaklu na Spartě 0:5 naznačil, že kontrakt, který měl vypršet až za rok, nedodrží.

"Řekl jsem hráčům po zápase, že můj odchod je více než pravděpodobný. Rozlučka mi moc nevyšla," prohlásil zklamaný kouč.

Kabíček jednal se Ščasným už po posledním domácím utkání s Boleslaví. "Já naznačil budoucnost, on řekl svá přání a požadavky. Pak byla spontánní schůzka po Spartě, kde jsme se dohodli, že každý půjde jinou cestou," líčí Kabíček.  "Jsou tam detaily, kdy máte každý jiný názor, ale nic dramatického."

Ščasný, jehož jméno padá v souvislosti s Libercem, vysvětlil: "Mám trošku vyšší ambice, chtěl bych působit v klubu, který se bude pohybovat ve vyšších patrech tabulky. Ale s nikým nic rozjednané nemám."

Most si po loňském 10. místě o dvě příčky pohoršil. "Buďme skromní. Druhý rok jsme se komfortně zachránili. Chtěl jsem výš, ale některé kluby dopadly hůř. Jsem rád, jak ta sezona dopadla," pronesl Kabíček. "Kdyby místo 16 remíz bylo osm výher a osm proher, tak bychom skončili o něco lépe," dodal.

Optimista Kabíček se už teď těší na novou sezonu.  "Začíná nová éra mosteckého fotbalu po Zdeňku Ščasném. Bylo to stejně úspěšné období jako za Přemysla Bičovského, který postoupil s Mostem do ligy," přemítá Kabíček. "S Přemkem jsme v kontaktu, vážím si ho velmi, ale jeho návrat se nechystá."

Expříbramský kouč Kotrba, Bartl z Teplic, Pulpit ze Sokolova nebo ústecký Habanec? "Nový trenér? Ještě vůbec nevím, žádné rozhovory jsem s nikým nevedl," pravil včera Kabíček. "Do deseti dnů ho budu jmenovat," žádá o trpělivost.

A změny v kádru? Končí brankář Vaniak. "S každým hráčem budu osobně jednat a zeptám se ho: Chcete u nás hrát fotbal?" vykreslil Kabíček.

Přiznal už, že zůstane zkušený vůdce Aleš Pikl. "Uplatnili jsme na něho opci."

Bartl: Vybrousili jsme diamant Džeka

Domluvili jsme se po pondělním zápase s Ostravou, že končím. Bylo mi vysvětleno, že fotbal v Teplicích potřebuje změnu, aby šel dál. Ne že bych byl já na vině, že jsem špatný trenér.

Komunikoval jsem s posilami, zajišťoval soustředění, dělal program na léto, ale člověk nemůže předem odhadnout, co se může stát.

Osmé místo je neúspěch. Před jarní sezonou jsem měl rozhovor s panem Popovičem (předseda představenstva), který za námi přiletěl na Kypr. A řekli jsme si tři cíle. Uhrát páté místo, které by mohlo zaručovat Pohár Intertoto, se nám nepodařilo. Další dva cíle jsme splnili.

Chtěli jsme vybrousit drahokam v podobě Džeka, aby byl vidět. Na podzim dal v 17 kolech 6 gólů, na jaře ve 13 zápasech 7 gólů. Byl naší největší hvězdou.

Třetí metou bylo, abychom měli na konci sezony v reprezentaci co nejvíce hráčů. Na evropský šampionát "21" pojedou Kaufman, Jirsák a Klein, v širší nominaci na mistrovství světa "20" je kromě Fenina i Pimpara.

Po podzimu byla ztráta na špičku větší, tak jsme se s vedením rozhodli, že budou mladší hráči sbírat zkušenosti. Snažili se ukázat, jestli jsou schopní teplický dres nosit.

Konečné umístění i výsledky zápasů s Olomoucí a Ostravou ovlivnila zranění dvou brankářů Slavíka a Belice. Oni by některé góly nedostali a oba soupeře bychom porazili. Ale pro mladého Dvořáka to bylo těžké, sám byl z těch gólů špatný.

I na jaře jsme hráli útočně, gólů jsme ale stříleli míň. I proto, že vytíženost mladíků byla obrovská. Džeko odehrál všech 30 utkání, Fenin nastoupil v tolika zápasech, co dosud ne, Dort je přece jen záložník.

Někdy jsme nehráli v ideálním rozestavení vinou zranění. Bylo jich jedenáct, to je neobvyklé.

bek

Ščasný: Mám trošku vyšší ambice

Rozhodnutí skončit ve mně zrálo delší dobu. Mám trošku vyšší ambice, chtěl bych působit v klubu, který se bude pohybovat ve vyšších patrech tabulky. A neshodli jsme se ve filozofii.

Přišel jsem do Mostu, který byl beznadějně poslední, s cílem zachránit ligu a stabilizovat kádr. Podařilo se. Druhou sezonu jsem chtěl skončit výš. Jsou objektivní důvody, proč to nevyšlo. Někteří hráči odešli, hlavně Siegl do Sparty. Srážela nás také zranění (Pikl, Mendy, Brzezina).

Gašparík na jaře střelecky vypadl, Pešírovi to tam nepadalo, chyběl nám střelec. Nezachytili jsme úvod podzimu ani jara. S bojem o záchranu se tým porval dobře, podřídila se tomu hra.

Rozhodčí nám neuznali šest regulérních branek, prokázaly to i televizní záběry. Nepláču, jen konstatuji, že jsme mohli mít o deset bodů víc.

Jsem malinko zklamaný, mužstvo mělo reálně na to hrát v prostředku tabulky. Liga je hodně vyrovnaná.

Nejsem nadšený, že jsme tolikrát remizovali. Chybělo nám dotáhnout remízový zápas do výhry.

Ztracené body nám pak scházely do klidu a pohody. Na to, abyste poráželi doma slabší soupeře, potřebujete buď kvalitu, anebo mužstvo, které je dlouho pohromadě. Ani jedno, ani druhé nebylo. Tvořit totiž vyžaduje mnohem větší umění.

Debakl na Spartě byl pro mě obrovským zklamáním. Už před zápasem jsem byl rozhodnut odejít. Hráči udělali ostudu sami sobě i mně.

Chci poděkovat Mostu, že jsem tam mohl trénovat, budu vzpomínat v dobrém. Prožil jsem v Mostě jeden a půl pěkného roku, spolupráce byla kvalitní. Věřím, že v budoucnu se moje práce docení.

Teď si chci odpočinout. A chci zdůraznit, že jsem zatím s nikým o dalším angažmá nejednal.

geb

Rada: Už jsem o sedm let starší

Teplice (bek) - Před sedmi lety představily Teplice nového trenéra: Petra Radu. Teď ho lákají znovu. "Jednat budeme koncem týdne. Buď před odletem do Walesu, nebo po návratu. Varianta Teplice se zdá nejpravděpodobnější," řekl asistent Brücknera u reprezentace.

Přestože Rada dotáhl Jablonec do pohárové Evropy, dal klubu sbohem. "Lepší klima než v Jablonci jsem dosud nikde nepoznal, ale je lepší odejít na vrcholu a nečekat, až vás vyhodí," vysvětlil.

Při svém prvním angažmá na Stínadlech vydržel na lavičce jen 19 ligových kol. V březnu 2001 se po porážce v Jablonci poroučel - Teplice tehdy byly v tabulce čtvrté.

"Když vás odvolají, jsou v tom emoce. Ale dozvěděl jsem se, že to nebylo kvůli výsledkům a výkonnosti. Velkou roli sehrála moje impulsivnost," vyprávěl Rada včera. "Tehdy jsem začínal, teď jsem o sedm let starší," zklidnil se.

S teplickými šéfy Popovičem a Hrdličkou i dál komunikoval. "Žádná averze nebyla. Vždy je to o práci, kterou odvádíte. Těší mě, že se pro mě rozhodli. Když to dopadne, bude to fungovat," věří 48letý kouč.

bek

Hlavičkový souboj domácího Alexandra Mendyho (vlevo) a Samira Merziče v utkání Most - Teplice.Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Česká reprezentace v Lize národů

Jaroslav Šilhavý, Jiří Chytrý, Tomáš Galásek, Milan Veselý

Tabulka ligy

Známky

2

Jean-David Beauguel

Zlín

2,1

Vladimír Coufal

Slavia

2,11

Tomáš Poznar

Zlín

Góly

11

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

7

Michael Krmenčík

Plzeň

7

Benjamin Tetteh

Sparta

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 12 10 0 2 28:7 30
2. FC Viktoria Plzeň 12 9 1 2 18:11 28
3. AC Sparta Praha 12 8 2 2 23:8 26
4. FC Baník Ostrava 12 7 3 2 19:9 24
5. FK Jablonec 12 7 1 4 24:11 22
6. Fastav Zlín 12 6 3 3 18:10 21
7. FC Slovan Liberec 12 4 4 4 13:13 16
8. Bohemians Praha 1905 12 4 4 4 13:14 16
9. FK Mladá Boleslav 12 4 2 6 25:29 14
10. 1. FK Příbram 12 4 2 6 18:28 14
11. FK Teplice 12 3 3 6 14:20 12
12. MFK Karviná 12 3 2 7 15:22 11
13. Slezský FC Opava 12 3 1 8 11:20 10
14. SK Sigma Olomouc 12 3 1 8 11:22 10
15. Dukla Praha 12 3 1 8 10:21 10
16. 1. FC Slovácko 12 3 0 9 11:26 9

Nejčtenější

Plzeňští před odletem do Madridu: Borci z Realu si budou chtít zastřílet

Plzeňští fotbalisté před odletem do Španělska k utkání Ligy mistrů proti Realu...

Pro většinu z nich to bude vrchol kariéry. Zápas s Realem Madrid, fotbalovým gigantem,...

Liberec - Slavia 0:1, hosté se vrací do čela, rozhodl brzký gól Stocha

Liberecký brankář Filip Nguyen zasahuje v utkání proti Slavii.

VIDEO Běžela třetí minuta, když se k rozehrávce přímého kopu postavil Miroslav Stoch a technickým pokusem...Když Trávník roste. Z tichého šikuly se stává hvězda, jaká lize chyběla

HATTRICK. Michal Trávník z Jablonce vstřelil Příbrami tři branky

V rozhovorech mluví skromně a tak tiše, že ho občas skoro ani neslyšíte. Na hřišti se ale Michal...

Jasné výhry Jablonce i Sparty, na čele tabulky po boji odskočila Slavia

Oscar Murphy Dorley z Liberce (vlevo) stíhá Ibrahima Traorého ze Slavie.

VIDEO Využili zaváhání fotbalistů Plzně na Bohemians a na prvním místě tabulky odskočili na rozdíl dvou...

Když Češi narazí na Real. Postupový gól Skuhravého či statečný boj Sigmy

Brankář Realu Madrid Iker Casillas při zákroku v zápase s AC Sparta Praha. (21.

Je to už takřka sedmnáct let, kdy se české kluby naposledy potkaly s Realem Madrid. S tím...

Další z rubriky

Liberci se nelíbí výkon rozhodčích proti Slavii, podal protest

Brankář Slavie Ondřej Kolář během lékařského ošetření, sledují ho spoluhráči...

VIDEO Vedení fotbalového Liberce se nelíbí dva momenty z nedělního zápasu se Slavií (0:1) - vyloučení...

Úvod jako z hororu, liberečtí fotbalisté však i v deseti Slavii trápili

Liberecký hráč Roman Potočný protestuje během utkání se Slavií.

Úvod jako z hororu prožili v zápase 12. kola se Slavií fotbalisté Liberce. Už ve třetí minutě...

Ostravský Fleišman jen poslechl kapitána: Hrubas mi řekl, ať dám góla

Ostravský fotbalista Jiří Fleišman

V týdnu měl zdravotní problémy. Dva dny netrénoval, ale nakonec krajní obránce Jiří Fleišman v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz