Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenéra Lippiho vyzývají k rezignaci

Marcello Lippi - Trenér italské fotbalové reprezentace Marcello Lippi. | foto: Reuters

21 2006
Řím - Příprava jednoho ze soupeřů českého týmu v základní skupině šampionátu neprobíhá právě idylicky. V souvislosti s aférou v italském fotbale míří kritika i na reprezentačního kouče Marcell Lippiho a přibývají i výzvy k jeho rezignaci. Lippi na mistrovství světa znamená riziko, napsala Gazzetta dello Sport.

Lippi sice není mezi podezřelými z nekalého jednání, ale minulý týden vypovídal jako svědek. V příštích dnech se má k vyšetřovatelům dostavit znovu, aby podal další detailnější informace.

Navíc není vyloučeno, že se skandál Lippiho nedotkne. Jeho syn Davide je totiž hráčským agentem a úřady mají podezření, že bývalý generální manažer Juventusu Luciano Moggi nutil Lippiho nasazovat v národního mužstvu hráče turínského klubu, aby tak zvýšil jejich cenu na přestupovém trhu.

Lippi, jenž do roku 2004 Juventus s Pavlem Nedvědem trénoval, takovou možnost popřel. Už při nástupu k reprezentaci kouč čelil obvinění ze střetu zájmů kvůli synově agentuře.

Přesto se v Itálii momentálně zřejmě netěší velké podpoře.

"Lippi na mistrovství světa znamená riziko," napsala Gazzetta dello Sport v úvodníku, v němž autor naznačil, že by kouč měl zvážit odchod z funkce. List La  Repubblica míní, že na Lippiho je vyvíjen "tlak shora, který může mít politické pozadí".

Jeden z prokurátorů Luca Palamara uvedl, že úřady o Lippiho budoucnosti u národního týmu rozhodovat nebudou. "Lippi na mistrovství světa? To není náš problém," uvedl.

Kauzu vyšetřuje ve své režii také národní fotbalová federace, ale dosavadní šéf disciplinární komise Italo Pappa v sobotu kvůli přibývajícím obviněním rezignoval. Jeho nástupce se nyní hledá.

Nový premiér Romano Prodi v týdnu označil fotbalový skandál za "symbol etické krize v Itálii". Podle dnes zveřejněné ankety si téměř třetina obyvatel země myslí, že fotbal se ze současné aféry bude vzpamatovávat několik let.

Respondenti se rovněž vyslovili pro to, aby Juventus a další podezřelé kluby přišly o trofeje, které získaly v období, jehož se současné vyšetřování týká.

Vedle vítěze posledních dvou ligových ročníků jsou vyšetřovány také Fiorentina, Lazio a AC Milán. Kluby jsou podezřelé, že ovlivňovaly rozhodčí a tím pádem manipulovaly s výsledky utkání.

S tím souvisí i vyšetřování některých hráčů kvůli nelegálnímu sázení na zápasy, podle italského tisku mezi nimi figuruje i český reprezentant Marek Jankulovski.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze