Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Utkání v Polsku může spoustě hráčů otevřít dveře na Euro, říká Vrba

16 2015
Je to zápas, před kterým nemusí být nervózní. Možná i proto trenér českých fotbalistů Pavel Vrba v předvečer přípravného utkání ve Vratislavi proti domácímu Polsku na tiskové konferenci žertoval. "S trenérem soupeře se vždycky domlouvám, aby nastoupil v sestavě, v jaké si to my přejeme."

Právě o sestavě se mluvilo především. Češi do utkání mohou nastoupit s jedenácti změnami proti pátečnímu duelu proti Srbsku (4:1).

„Platí, co jsem řekl. Máme kádr, který je zdvojený na všech postech a šanci dostanou hráči, kteří v prvním utkání tolik nehráli. Chceme se prezentovat hrou jako ve druhé půli se Srbskem. Doufám, že i noví hráči se do toho zapojí,“ přál si Vrba.

Už se hraje o nominaci na Euro?
Termínů pro přípravné zápasy už moc není, jen březen, pak soustředění v Rakousku. Utkání v Polsku může spoustě hráčů otevřít dveře na Euro.

Pavel Vrba

„Co se stalo v Paříži, je tragédie pro celou Evropu. Můžeme se domluvit na minutě ticha, já nejsem proti, bylo by to správné.“

I těm, kteří se o postup tolik nezasloužili?
V reprezentaci teď máme hráče, kteří v mužstvu na začátku kvalifikace nebyli, takže i současní nováčci mají šanci si říct o to, aby se dostali na šampionát.

V Polsku je nyní velmi populární Kamil Vacek, který se do reprezentace vrátil po čtyřech letech. Jak to bude s ním?
Kamil nastoupí od začátku utkání, patří k nejlepším hráčům polské ligy, i jeho zásluhou Gliwice překvapivě vedou. Polská liga je velice kvalitní a pokud tam uspěje český hráč, tak by měl dostat šanci. Svými výkony si o to řekl.

Poláci nenasadí střelce Lewandowského ani některé další opory. Budou bez nich slabší?
Každá reprezentace, která přijde o důležité hráče, tak to může budit obavu fanoušků, ale podle mých zkušeností platí, že se pak chtějí ukázat další hráči. Lewandowski je top útočník, o tom není třeba diskutovat, ale nemyslím si, že by to mělo být zas až takové oslabení. Polsko určitě podá kvalitní výkon. I my s hráči, kteří neměli dosud tolik příležitostí, chceme odehrát dobré utkání.

Vypadá to, že jste se s kolegou Nawalkou domluvili, že nenastoupí ti nejlepší.
S trenérem soupeře se vždycky domlouvám, aby nastoupil v sestavě, v jaké si to my přejeme. Ale vážně. Žádná domluva nebyla, oba týmy něco zkouší a trenér Polska je na tom podobně jako já. Netroufám si říct, jestli bude naše sestava slabší než v pátek. Nevím, jestli je Petr Čech dvojka nebo trojka. Jsou tam hráči, kteří hráli v Nizozemsku jako Plašil či Suchý. Takže já si myslím, že nastoupí silná sestava. To samé Polsko. Postoupit z velmi těžké skupiny je pro ně velký úspěch a kvalita mužstva musí být velká, protože s deseti hráči se z kvalifikace nikdy nepostoupí.

Zmínil jste Čecha, takže třetí brankář Koubek se premiéry opět nedočká?
Bavíme se o tom s trenérem gólmanů. Tomáš byl připravený jako dvojka v Ostravě, bude připravený i tady. Uvidíme, jak se zápas bude vyvíjet a podle toho budeme reagovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze