Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mareček a Schick vědí, že jsou náhradníci, přiznal kouč Vrba

Rozesmátý Pavel Vrba vede trénink české fotbalové reprezentace. | foto:  Michal Šula, MAFRA

24 2016
I když se během tréninku na strahovský trávník snesl přívalový déšť, kouč českých fotbalistů Pavel Vrba v přípravě pokračoval. „Může se to stát i při zápase. A byl tady rozhodčí, který nic rušit nechtěl, nebyl důvod,“ pronesl kouč s úsměvem.

Mužstvo na turnaj připravuje od minulého týdne v Praze, ve středu tým odletí na týdenní soustředění do rakouského Kranzachu.

Musíte být ve svém živlu, že? Od vašeho odchodu z Plzně na podzim 2013 jste s hráči v denním kontaktu nebyl.
Jo, baví mě to. Netajím se tím, že mi každodenní práce s hráči chybí. V klubu je to jiné. Je příjemnější být s hráči denně, zase mě to naplňuje.

Všechny nominované k dispozici ještě nemáte. Vaclík, Suchý, Kadlec a Pudil se postupně připojí až během kempu v Rakousku. Je to pro vás problém?
Do určité míry ano, začínáme už něco nacvičovat. Ale podle reglementu mohou být hráči uvolněni až 30. května, takže jsem rád za každý den navíc.

Jsou všichni zdravotně v pořádku?
Všichni jsou fit, nikdo nemá žádné úlevy, i Dočkal trénuje naplno. Snad to bude pokračovat i dál.

Jak je na tom Šural, který byl poslední měsíc zraněný a za Spartu nenastupoval?
Na Šurym je vidět obrovská motivace, touha. Nechci říkat, že tohle období je pro něj svátkem, ale hodně se těšil. Doufám, že bude moci co nejdřív zasáhnout do zápasů.

A kapitán Rosický? Říkal, že když mu to nepůjde, že ho klidně máte poslat domů.
Jsem rád, že ho tady máme. Možná, že jsou někteří lidi jeho nominací překvapení. Ale kdybyste ho viděli na tréninku... Je výrazný. A může být hráčem, který nám na mistrovství pomůže. Věřím, že se ukáže v co nejlepším světle.

Řešil jste s ním nasazení do přípravných zápasů proti Maltě a Rusku?
Přečetl jsem si, že mu chybí balon. Dali jsme mu jeden na pokoj, aby si ho užil ještě víc. Ale vážně, s Tomášem počítáme, ze začátku možná dostane menší prostor, ale pak bych chtěl, aby hrál co nejvíc.

Do Rakouska cestujete i se dvěma náhradníky. Vědí, že když se nikdo nezraní, tak se jich turnaj týkat nebude?
Ano, hráči vědí, kteří na Euro nepojedou a nebude to pro ně překvapení. Ale stát se může cokoli, navíc tady nejsou všichni a nevíme, v jakém stavu dorazí. Proto jsme zvolili tuhle variantu. Je lepší, že s námi jsou od začátku, než je pak obvolávat dodatečně.

Jde o Marečka a Schicka?
Ano. Ale neříkám, že je to závěrečné rozhodnutí.

V pátek jste z předběžné nominace vyřadil Zahustela, Kovaříka a Vydru (čtěte zde). Proč Vydru, když se mu v březnové přípravě ve Švédsku dařilo?
Je to moje rozhodnutí, nechci zabíhat do detailů. Přednost prostě dostali Necid, Škoda a Lafata.

Šampionát vypukne za sedmnáct dní. Váš cíl, o kterém jste i vy hovořil, je postup ze skupiny do osmifinále. Jaký je váš sen pro Euro?
Postup mezi posledních osm mužstev, takže čtvrtfinále. Máme těžkou skupinu, takže už jen osmifinále by bylo úspěch. Kdyby se povedlo jít ještě dál, tak bych to bral jako obrovský úspěch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze