Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba zvažuje změny. Škoda udělal velký krok k tomu, že může být v základu

Pavel Vrba na tréninku české fotbalové reprezentace | foto: Ladislav Němec, MAFRA

5 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Když se trenér českých fotbalistů Pavel Vrba na stadionu Skonta Riga loučil po tiskové konferenci s novináři, v reakci na nedělní zasedání výkonného výboru, který se bude zabývat kauzou Bebr, zažertoval: "Doufám, že vás v neděli bude víc zajímat fotbal. Ale spíš asi ne," reagoval s úsměvem.

Dobrá nálada provází české národní mužstvo v Lotyšsku, kde nastoupí k osmému utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Pokud zvítězí a v souběžně hraném duelu Nizozemci nevyhrají v Turecku, zajistí si Vrbův tým účast na šampionátu s předstihem.

„Věříme si,“ prohlásil Vrba.

Udělat poslední krok bývá nejtěžší. Cítíte to tak?
Souhlasím, že to tak je. Když jsem byl v Plzni, tak jsme to většinou nechávali na poslední zápas. Před třemi roky v Liberci nám nevyšel a titul jsme nezískali. O rok později v Hradci se to už povedlo. Teď by bral, abychom ten poslední krok udělali dřív než příští měsíc v závěrečném utkání v Nizozemsku. Ale upozorňuju, že nás tady v Rize čeká strašně těžký zápas. Ale uděláme všechno, abychom uspěli.

Jak se vejdete do postelí, vyzvídal Čech od basketbalistů

V Rize jsou momentálně dvě česká národní mužstva. Basketbalisté v Lotyšsku hrají jednu ze skupin mistrovství Evropy a v zahajovacím utkání šampionátu porazili Estonce 80:57. Fotbalisté v neděli nastoupí v kvalifikaci o postup na Euro 2016, které hostí Francie. Pikantní je, že i basketbalistům jde o postup ze skupiny do play off, které se hraje rovněž ve Francii.

Fotbalisté si pozvali basketbalisty k sobě do kabiny, kde se potkali s trenérem Pavlem Vrbou a kapitánem Petrem Čechem. Ten má k basketbalu velmi vřelý vztah. Ačkoli on je nejvyšším hráčem fotbalového týmu, mezi basketbalisty byl nejmenší. I proto ho nejvíce zajímalo, jak se Tomáš Satoranský s Janem Veselým vejdou do postele. "Já s tím totiž mám problém, takže vy musíte mít větší." V Rize se však na basketbalisty připravili a na hotel jim dali prodloužené postele. "Aha, tak to jo, to máte dobrý," reagoval Čech.

Veselý se Satoranským si zase v šatně zálibně prohlíželi sbírku kopaček. "Na tebe tady ale nemají potřebnou velikost," dobíral si Satoranský spoluhráče Veselého. "Ale kopačky Dina (Jana Kollera) by mu měly být. Ten má patnáctky," reagoval Čech. "No jo, ale já mám šestnáctky," usmíval se Veselý.

Před tiskovou konferenci si vyměnili dresy. "Jsou vítězné ze zápasu s Estonskem," pochvaloval si Čech. "Snad se vítězná nálada přenese z haly i sem na hřiště."

nem

Budete během utkání vědět, jak hrají Nizozemci?
Máme obrovskou výhodu, že se můžeme dívat jen na sebe a nespoléhat na druhé. Ale nebudu tvrdit, že nás výsledek z Turecka zajímat nebude.

Uděláte proti čtvrtečnímu utkání proti Kazachstánu změny v sestavě?
Zvažuji je, pravděpodobně budou.

Překvapíte jako proti Kazachstánu?
Když mi řeknete vaší sestavu, tak vám řeknu, jestli vás překvapím.

Mohou se změny týkat i útočníka Škody, který zápas rozhodl?
Když se budeme bavit o Škodovi, tak udělal velký krok k tomu, že v základu být může.

Nastoupíte se dvěma útočníky?
Většinou hrajeme na dva až na tři útočníky. Nikdy nehrajeme na jednoho útočícího hráče. Říkáme třem čtyřem hráčům, ať se tlačí až k obráncům. Pak už záleží jen na tom, jak pokyny plní.

Ovlivní složení základní jedenáctky, že jste hráli ve čtvrtek pozdě večer a v pátek už cestovali do Rigy?
Přiznám se, že není jednoduché se za takové situace připravovat. Musíme udělat všechno proto, abychom postoupili a pak na přípravu na Euro měli času co nejvíc.

Národní mužstvo jste vedl ve dvanácti zápasech a ještě ani jeden jste neodehráli s nulou vzadu. Přejete si, aby to už konečně přišlo a vy jste si ušetřil nervy?
Asi bychom už zápas s nulou odehrát měli. Ale pokud vyhrajeme, ať už jakýmkoli výsledkem, tak budu spokojený.

Stojí to víc psychických, nebo fyzických sil?
Mě psychických, hráče fyzických.

V březnu jste s Lotyši jen remizovali, když jste vyrovnávali v poslední minutě. Jaké poučení z domácího utkání plyne?
Neudělat hrubou taktickou chybu a hrát jako v druhém poločase.

Trenér českých fotbalistů Pavel Vrba (vlevo) a Petr Čech na tiskové konferenci...

Trenér českých fotbalistů Pavel Vrba (vlevo) a Petr Čech na tiskové konferenci před zápasem v Lotyšsku.Najdete na iDNES.czmobilní verze