Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci vidět, jakou máme kvalitu a sílu, říká kouč Vrba k nominaci

Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

25 2014
V kanceláři na pražském Strahově má nástěnku s magnety, na nichž jsou čísla od jedné do jedenácti. "Hráče si tam teprve budu dosazovat," říká trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba.

V úterý před polednem s dosazováním začal, zveřejnil svou první nominaci, v níž je osmnáct fotbalistů. Premiéru si nový kouč odbude ve středu 5. března od 18.30 v pražském Edenu proti Norsku.

"Chtěl jsme soupeře, který nás v minulosti potrápil. Má kvalitní hráče, kteří působí především v Anglii a v Německu. Prověří nás," říká Vrba.

Proto jste povolal to nejlepší?
Je to můj první zápas. Chceme vidět, jakou máme kvalitu a sílu. V květnu ve Finsku mohou dostat prostor další hráči. To třeba dáme volno Petru Čechovi. Teď je nejvytíženějším naším hráčem, v Chelsea chytá skoro všechno. Ještě si s ním promluvím, ale proti Norsku bych chtěl, aby chytal.

Jak nominace vznikala?
Rozhodl jsem se podle toho, jak jsem mluvil s hráči, podle jejich výkonů. I když netvrdím, že jsem v akci viděl všechny. Vycházím z toho, jak hrají, jakou mají pozici ve svých klubech, jaký tam dostávají prostor.

Byla dost sledovaná, znervózňovalo vás to?
Ne, víc prožívám až zápasy, teď jsem v klidu. Spíš chci, aby všechno bylo dokonalé, aby všechno klapalo a fungovalo. Ale před utkáním nervozní budu, to jsem vždycky.

Je velký rozdíl tvořit tým v klubu a v reprezentaci?
V klubu přijdete ráno do kabiny a když chcete, tak se všemi můžete mluvit. V reprezentaci tu možnost nemáte, což je trochu složitější. Ale s kýmkoli jsem hovořil, tak všichni reprezentovat chtějí.

Vybral jste podobný tým jako váš předchůdce Bílek. Ze stabilních hráčů chybí Jaroslav Plašil, který byl v reprezentaci už před deseti lety. Proč?
Působí v mužstvu, které v Itálii bojuje o záchranu a nedostává tam tolik prostoru. Na svůj věk by měl mít v Catanii určitou pozici. Když to potvrdí v dalších zápasech, tak v nominaci může zase být, ale nyní jsme se rozhodovali podle momentální situace.

Gebre Selassie v Brémách také nenastupuje a v nominaci je.
Souhlasím, že to není ideální, jak bychom si představovali. Ale když do Německa odcházel, tak měl  kvalitu. Chci, aby krajní obránci hráli ofenzivně a podporovali útočnou hru.

Přitom v týmu jsou jen dva klasičtí útočníci Lafata s Vydrou. Není to málo?
Nerozlišuju hráče na útočníky, záložníky, obránce, nebo na ofenzivní a defenzivní. Někdo má na hřišti dva útočníky a přitom jen vyčkává vzadu. Já rozlišuju, jestli se hraje ofenzívně, nebo defenzivně. Když jsem byl v Plzni, tak hráči byli obránci, ale do finální fáze se dostávali častěji než útočníci. Záleží, kdo se tam dostane, ne kdo je útočník.

Co Vrba řekl...

...ke zranění Krejčího:
"Na Spartě jsem v pondělí byl a viděl, že má problém. Uvidíme, jak dopadnou vyšetření. Když Krejčí bude v nominaci na ligový zápas na Bohemians, bude i v nominaci reprezentace. Pokud ne, budeme hledat jiné řešení."

...k nominaci Hlouška, který v reprezentaci nebyl tři roky:
"Viděl jsem ho v bundeslize, v Norimbeku má silnou pozici, trenér si ho velmi váží. Má výhodu v tom, že může hrát levého obránce i záložníka. V Německu máme málo hráčů, kteří mají takovou pozici a současnou výkonnost."

...k Michalu Kadlecovi, který celý podzim ve Fenerbahce nenastupoval
"Poslední tři zápasy hrál, proto je v nominaci. Může hrát levého stopera i krajního obránce. I jeho můžeme využít na více postech. Navíc při zranění Krejčího se nám situace trochu mění."

...ke Zdeňku Pospěchovi, který je v bundeslize nejlépe hodnoceným Čechem a v reprezentaci není
"Víme, jak si v pětatřiceti vede. Ale co jsme slyšeli, tak nechce v Německu prodloužit smlouvu a chce se v létě vrátit domů."

Takže systém bude podobný tomu, kterým pod vámi hrála Plzeň?
Vyjdeme ze systému, který se hraje ve světě.

To znamená?
Když máte míč v moci, tak je to ofenzíva s větším počtem hráčů. Neříkám, že budu kopírovat Plzeň, ale můžu vycházet z určitých poznatků. I mužstva, která jsou v útočné fázi nejlepší, nemusí mít na hřišti klasického hroťáka.

V nominaci není žádný nováček. Je to kvůli tomu, že se nechcete pouštět do žádných velkých experimentů, když kvalifikace začíná za půl roku?
Přiznám se, že v jedenadvacítce jsou velmi zajímaví hráči. Zvažovali jsme, jestli je do týmu zařadit. Ale příští rok je čeká mistrovství Evropy v Česku, takže ten tým nechceme ještě víc oslabovat. Tím ovšem netvrdím, že se příště někdo z nich nemůže v áčku objevit. Mám na mysli třeba mladé sparťany.

Sparťanů je ve vaší nominaci pět a jen dva plzeňští hráči. Před několika měsíci to bylo naopak. O čem to svědčí?
Kdyby Plzeň neprodala hráče do zahraničí, měla by tam Daridu s Rajtoralem. Ale když se podívám na herní projev Sparty, tak jejich ofenzíva je velmi zajímavá. Proto tam má nejvíc hráčů.

V realizačním týmu máte bývalého trenéra reprezentace Karla Brücknera. Podílel se na nominaci?
Na jménech jsme se shodli z 95 procent. Bavili jsme se o hráčích, o jejich postavení v klubech atd. Pracuje na maximální zátěž. V jednu v noci místo argentinské ligy sleduje naše soupeře.

Vaše premiéra se odehraje v Edenu, kde jste v srpnu 2011 s Plzní zažil první postup do Ligy mistrů.
Pokud přijde dvaceti tisíc lidí jako na Plzeň, budu spokojený. V pátek jsem byl na Dukle s Teplicemi, kam přišlo jen pár diváků. Přitom to byl lepší fotbal než jsem viděl v cizině, ale s vyprodaným hledištěm to pak taky vypadá jinak. Proto si přejme, aby přišlo co nejvíc fanoušků. Budeme chtít hrát ofenzivně, aby to lidi bavilo. Jsem rád, že se tam vracím, v pohárech se mi tam dařilo, i když v lize už tolik ne.

Trenér Vrba ve své první nominaci vynechal Plašila a nebere nováčky:Najdete na iDNES.czmobilní verze