Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na hráče z naší ligy se sázet nebojím, říká trenér fotbalistů Vrba

27 2014
Před deseti lety v základní sestavě fotbalové reprezentace býval jediný hráč z domácí ligy. Příští úterý v přípravném utkání proti Rakousku nastoupí jediný hráč, která má smlouvu v cizině. "Na hráče z naší ligy se sázet nebojím," říká trenér Pavel Vrba.

V národním mužstvu se mění pořádky. Zástup legionářů v posledních letech logicky nahrazují fotbalisté z domácích klubů. V cizině totiž kvalitních českých fotbalistů ubývá nebo ve svých týmech patří mezi náhradníky...

Když na Euru 2004 mužstvo otáčelo památné utkání proti Nizozemsku, domácí ligu zastupoval jen sparťan Karel Poborský. Nyní je v nominaci sedmnáct hráčů z českých klubů a legionář Matěj Vydra.

"Proč to tak je, má své důvody. Někteří hráči už mají dovolenou, sezona jim skončila před pár týdny a oni jsou bez tréninku. My chtěli tady mít hráče, kteří jsou pořád v zátěži," vysvětluje kouč.

Nemáte obavy, aby  hráči z české ligy tíhu reprezentace unesli?
V současné době máme v Česku fotbalisty i mužstva, která dokážou hrát velice dobrý fotbal i na mezinárodní úrovni. V poslední sezoně to dokázaly Plzeň s Libercem a já věřím, že i v příští sezoně dva až tři týmy postoupí v pohárech do základní skupiny. V lize působí i ti, kteří by mohli hrát venku. Nebo se podívejte na Vaňka, který řekl, že peníze nejsou všechno a radši se z Turecka vrátil domů.

Na Rakousku jste nominoval tři úplné nováčky. Proč Fleišman, Hejda a Kopic?
V lize se prosazují a podávají výkony, kterými si tu nominaci zasloužili. Samozřejmě jsme vybírali i podle postů, na které jsme je potřebovali.

Počítáte s nimi i do základní sestavy?
Prostor dostanou, ale spíš až v průběhu utkání. Tvoří se nám určitá osa, minulý týden ve Finsku to hráči z naší ligy zvládli dobře, takže není důvod do mužstva tolik sahat. Pokud kvalitu z Helsinek potvrdí i proti Rakousku, bude to jen dobře. Postupně to chci stabilizovat a už přemýšlím o tom, jak by to mohlo vypadat na podzim v kvalifikaci.

I proto je v nominaci znovu Vydra, kterému sezona v Anglii skončila už před víc než dvěma týdny? Chcete, aby se ukázalo, že je útočníkem číslo jedna?
Během sezony nehrál tolik zápasů, jak si představoval. A sám projevil přání, aby mohl být v nominaci jak na Finsko, tak na Rakousko. Domluvili jsme s tím, že moje podmínka byla, aby byl v tréninku. On to akceptoval, trénuje v Jihlavě. Asi by nebylo ideální, abychom povolali hráče, který by byl čtrnáct dní u moře, nic nedělal a pak to přijel odehrát.

Vydra, ale i Krejčí s Kadeřábkem jsou ročníky 1992, které ještě příští rok v červnu mohou nastoupit za jedenadvacítku na domácím mistrovství Evropy. Jak to s nimi bude, když nyní patří do áčka?
Platí, že pokud budou v základní sestavě áčka, tak budou hrát za něj. Ale tím netvrdím, že nemůžou hrát na malém Euru, během kterého se kvalifikace nehraje. Pokud se tak všichni domluvíme, já, trenéři jedenadvacítky i hráči, tak není problém.

Ve stejný den jako áčko v Olomouci proti Rakousku, hraje i jedenadvacítka proti rakouským vrstevníkům v Uherském Hradišti. Ani v jednom výběru není Tomáš Kalas z Chelsea. Proč?
Mluvili jsme s ním a nabízeli mu určitou možnost, jak by to mohlo vypadat. Ale on už s tím moc nepočítal, měl naplánovanou dovolenou. Pokud bude mít formu jako v závěru jara, kdy za Chelsea odehrál dva zápasy a bude nastupovat ať už v kterémkoli klubu, tak máme pro reprezentaci dalšího stopera.

Kapitán Rosický se den před zápasem ve Finsku omluvil kvůli nemoci. Byla možnost, že by hrál proti Rakousku?
V kontaktu jsme spolu vlastně pořád, zrovna na tento týden jsme se domluvili, že se sejdeme a řekneme si, jak to by to v budoucnu mělo fungovat.

Po delší době se do národního mužstva vrací útočník Necid, byť celé jaro jeho výkony zrovna reprezentační nejsou. Proč jste ho vybral?
Přiznám se, že jsem měl i jinou variantu s druhým rychlým útočníkem. Ale nakonec jsem se rozhodl vzít typologicky jiného hráče než je Vydra a nominoval Necida. V průběhu zápasu někdy potřebujete změnit způsob hry. Ve Finsku jsme se dostávali přes křídla, ale pak jsme před bránou nebyli dostatečně důrazní.
Uvažoval jsem i o Lafatovi, který je jedním z náhradníků, ale nakonec se rozhodl pro Necida s Vydrou.

Čeká vás třetí zápas u reprezentace a druhý doma. Co pro vás znamená hrát v Olomouci, když pocházíte z nedalekého Přerova?
V první řadě se těším, je to přece jen můj kraj. A snad nás fanoušci přijdou podpořit v co největším počtu. Věřím, že přijde přes deset tisíc a že konečně vyhrajeme.Najdete na iDNES.czmobilní verze