Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náš tým je hladový, věřím, že bude schopný překvapit, říká Vrba

Trenér brankářů Jan Stejskal (vlevo), hlavní kouč fotbalové reprezentace Pavel Vrba (uprostřed), asistent Karel Krejčí (vpravo) na soustředění v rakouském Kranzachu. | foto: David ŠvábČTK

31 2016
Kranzach (Od našeho zpravodaje) - Fotbalové Česko zná třiadvacet vyvolených, kteří ho budou reprezentovat na mistrovství Evropy. Pět hodin před uzávěrkou nominací trenér Pavel Vrba z předběžné soupisky definitivně vyřadil Lukáše Marečka a Patrika Schicka.

Zkušený, vyvážený, hladový.... „Správně jste řekl to poslední slovo. Ano, hladový,“ reagoval kouč, když v hotelu Seeresidenz v rakouském Kranzachu závěrečnou nominaci oznamoval.

Jak byste váš tým ještě charakterizoval?
Myslím si, že spousta lidí ho nebude brát vážně tak, jak si zaslouží. Věřím, že už během zápasů ve skupině ukážeme soudržnost, která se tady na soustředění v Rakousku vytvářela. A potvrdí se, že velká jména automaticky nezaručí úspěch a skvělý tým. My naopak tým máme a věřím, že budeme takové mužstvo, které bude schopné překvapit.

Z předběžné nominace jste na poslední chvíli vyřadil Marečka se Schickem. Proč?
Prostě jsem se tak rozhodl. Oba věděli, že když se nic nestane, tak se do nominace nevejdou. Ale chtěl jsem je vidět v akci, oba mě příjemně překvapili a o to pro mě bylo složitější jim říct, že nejedou.

To znamená, že nikdo z nominovaných nemá zdravotní problémy?
Měli jsme jen drobnější zranění. Bořek Dočkal nehrál proti Maltě, raději jsme ho nechali doléčit. Teď už je stoprocentně v pořádku. Roman Hubník měl zablokovanou krční páteř, ale nebylo to nic vážného a rovněž už trénoval. Dan Pudil se k nám připojí až po návratu do Prahy, ale nemám žádné zprávy o tom, že by mu něco bylo.

Pudil s vámi nebyl během přípravy v Praze ani na kempu v Rakousku. Je to pro vás komplikace?
Nebudu tvrdit že ne. Ale zase jsme si proti Maltě mohli vyzkoušet jednu zajímavou věc a to Thea Gebre Selassieho na levé straně. Kdyby tady Pudil byl, tak bychom si to asi nevyzkoušeli. Navíc Dan byl s námi celou kvalifikaci, takže zas tak velký problém to není.

Schick byl objevem sezony, vy jste ho chválil. Co rozhodlo, že přednost dostali Lafata, Necid a Škoda?
Vycházel jsem i z kvalifikace. Máme dva typologicky stejné hráče, třetího Lafatu do kombinace, do mezihry. Je v posledních letech pořád nejlepším střelcem ligy.

Kdo je pro vás útočníkem číslo jedna? S kým počítáte do základní sestavy?
Všichni jsou na stejné startovní čáře.

Podle čeho je budete do zápasu nasazovat? Podle soupeře?
Podle soupeře, podle schopností, jaké mají. Ale také bude hrát roli, jak zvládnou oba přípravné zápasy, které nás před mistrovstvím ještě čekají.

Už ve středu v Innsbrucku hrajete s Ruskem. Nastoupí ti, kteří měli menší prostor v pátek proti Maltě?
Nechtěl bych to takhle specifikovat. Sice nebyli připravení Suchý s Kadlecem, nehrál Dočkal, který prostor určitě dostane. Sestava by měla pomalu směřovat k Euru, určitou představu máme.

Na co se zaměříte co se týče hry. Budete si něco zkoušet, nebo hrát to svoje?
Nemyslím si, že bychom něco měli měnit. Chceme se prezentovat kombinačním fotbalem. Určitě nepočítám s tím, že to bude nátlakový fotbal jako s Maltou, ale bude prostor i pro brejky. Rusko se snaží hrát taky ofenzivě, otevřený fotbal, takže by mělo být víc prostoru pro útočnou fázi.Najdete na iDNES.czmobilní verze