Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér určitě něco vymyslí, věří Nedvěd

24 2003
Praha - Hotelovou halou se ženou dvě děti celé ve světle modrém, za nimi pospíchá mladý muž v perfektně střiženém tmavém obleku a s vlajícími blonďatými kadeřemi. Toť tři čtvrtě rodiny nejdražšího českého fotbalisty Pavla Nedvěda z Juventusu, manželka Ivana postává opodál. "Přijeli mě vyprovodit, za chvíli jedou k rodičům do západních Čech," vysvětluje kapitán české fotbalové reprezentace. Národní mužstvo mělo v Praze v pondělí po poledni sraz před kvalifikačními zápasy v Nizozemsku a s Rakouskem.Dále čtěte: U Galáska všichni vyzvídají x Nominace Nizozemska

Špičkovými fotbalisty a novináři se to hemžilo v dejvickém hotelu Praha, tradičním přechodném domově reprezentatů.

Hned u recepce se každý z příchozích hráčů vítal s trenérem Karlem Brücknerem a šéfem reprezentace Vlastimilem Košťálem, jinak prvním mužem Sparty. Pak vyfasovat klíč od pokoje, výtahem rychle nahoru ubytovat se, převléct do sportovního a na oběd. Teprve po jídle, přesně ve 13.45, bylo pětačtyřicet minut vyhrazeno na rozhovory s novináři.

Tomáš Rosický z Borussie Dortmund u jednoho stolu, obklopený reportéry ze všech stran, všechny uklidnil, že po vleklém svalovém zranění se už cítí stoprocentně v pořádku. "V sobotu jsem hrál skoro celý zápas v Bielefeldu a nemůžu si stěžovat. Jsem úplně v pořádku," ujišťoval. "A jak na Holanďany? Musíme hrát to samé, co nedávno ve Francii, Takže napadat soupeře už na jeho polovině a nedat mu prostor pro rozehrávku."

O kus dál sparťan Zdeněk Grygera soudí, že národní mužstvo by v sobotu v Nizozemsku prohrát nemělo. "Určitě tam poletíme neprohrát." řekl. A kdyby Česko mělo v utkání  výhodu pokutového kopu, Grygera by na něj nešel, přestože mezi určenými hráči figuruje. "Po té neproměněné penaltě za Spartu v neděli proti Brnu bych si na další tak brzo nejtroufnul."

Dvoumetrový obr Jan Koller, spoluhráč Rosického z Dortmundu, připouští, že Nizozemci v nadcházejícím zápase favority jsou. "Ale šance vidím padesát na padesát." Na poznámku, že v Nizozemsku jsou z jeho střelecké formy v bundeslize a v Lize mistrů poněkud vystrašení, se jen pousmál: "Tohle beru s rezervou, ale byl bych rád, kdyby byli po zápase vystrašení z nás všech."

S menším zpožděním přichází Jiří Jarošík, který už začíná být slavným mužem v CSKA Moskva. U sparťansko-slávistického stolu se se všemi zdraví podáním ruky. Nazdar, čau, nazdárek, ahoj - zubí se střídavě Patrik Gedeon, Zdeněk Grygera, Štěpán Vachoušek, Tomáš Hübschman, Richard Dostálek a Jaromír Blažek. Jen Karel Poborský si neodpustil ruský pozdrav: "Zdrávstvuj!"

Ostravský René Bolf je přesvědčen, že i nizozemské fotbalové hvězdy jsou jen lidmi z masa a kostí. "Samozřejmě, že mají vynikající útočníky, ale určitě se před nimi netřesu předem," řekl.

Při otázce, jak vzpomíná na Kluiverta, s nímž měl co do činění před pár lety ještě v dresu Sparty při souboji v Lize mistrů, který Letenští prohráli s domácí Barcelonou 0:5, Bolf poznamená: "Na tenhle bych už dávno zapomněl, ale snad na každém reprezentačním srazu mi ho připomínají novináři."

Vedle Rosického je po chvíli největší nával u stolu, kde usedl Pavel Nedvěd. Ten coby kapitán mužstva věří hodně nejen sobě a spoluhráčům, ale stejně tak i kouči Brücknerovi. "Musíme hrát to, co ve Francii, být prostě aktivní po celém hřišti. A trenér jistě vymyslí něco navíc."

Brückner poté na tiskové konferenci na Nedvědova slova reaguje: "Od toho tady my trenéři jsme, abychom něco vymysleli. Ale nesmí jít jen o nějakou teorii, musí to být něco, co se dá ve hře dobře uplatnit. Uvidíme."

Na adresu dodatečně povolaného třetího brankáře Martina Vaniaka kouč řekl: "Pořád hledáme ideální dvojici k jedničce Čechovi. A protože v současné době slávista Černý i Kinský z Liberce ve svých mužstvech ze základní sestavy vypadli, je tady k Blažkovi další výborný gólman Vaniak."

Brückner rovněž uvažoval o nominaci ještě jednoho hráče do pole, ale prozatím od tohoto záměru upustil. "Není k tomu důvod. Jednak si o dodatečnou nominaci mimořádným výkonem o víkendu nikdo neřekl a za druhé všichni původně nominovaní hráči jsou v pořádku," vysvětlil.

Hlavním Brücknerovým úkolem ve dnech před sobotním duelem v Rotterdamu je sladit přípravu tak, aby se srovnalo zatížení jednotlivých reprezentantů.

"O jejich formu strach nemám, dobrými výkony se prezentují jak legionáři, tak hráči z domácí ligy. Ale jejich zátěž je značně rozdílná. Například takový Koller z Dortmundu hraje vlastně od poloviny února v rytmu neděle - středa - neděle, což se třeba nedá říct o Barošovi a Šmicrovi z Liverpoolu. Takže těmto aspektům musíme přizpůsobit nejbližší tréninky, někteří hráči se prostě budou připravovat individuálně."

Skutečnost, že Nizozemsko oznámilo nominaci až v pondělí odpoledne, Brückner komentoval bez sebemenšího náznaku nevole. "Znalost soupeřovy nominace pro nás v tomto případě není podstatná. Důležitější je, že dokážeme takřka se stoprocentní přesností odhadnout, v jaké sestavě proti nám nastoupí."

Na otázku, s jakým výsledkem z Rotterdamu by byl spokojen, Brückner odpověděl nepřímo.

"Teď je to nula nula a to by si člověk přál něco docela jiného, než kdyby v šedesáté minutě dva nula prohrával," zafilozofoval. "A jestli si někdo myslí, že porazit Holanďany v domácí odvetě bude snazší, tak se plete. Není to prostě tak, že do Rotterdamu poletíme uhrát nula nula a doma je pak tři nula převálcujeme. Tak si z toho vyberte, tohle téma přenechávám novinářům."

A aby reprezentanti přišli na jiné myšlenky, zajdou ve středu večer na třetí semifinálový duel hokejové ligy Sparta - Slavia. "Tenhle nápad se zrodil až dnes na srazu a já jsem byl hned pro," řekl Brückner.

Na sraz fotbalové reprezentace před kvalifikačními zápasy v Nizozemsku a s Rakouskem přišel kapitán mužstva s rodinou.

U stolu v hotelu Praha při srazu fotbalové reprezentace sedí zleva Zdeněk Grygera, Štěpán Vachoušek, Tomáš Hübschman a Jaromír Blažek.

Na srazu fotbalové reprezentace v hotelu Praha se náramně baví Tomáš Ujfaluši, Tomáš Rosický a Milan Baroš (zleva)Najdete na iDNES.czmobilní verze