Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Musíme být zodpovědní dozadu, ale jen bránit nebudeme, říká Lavička

17 2014
Neapol (Od našeho zpravodaje) - Ta otázka ho překvapila. Trenér sparťanských fotbalistů Vítězslav Lavička se podivil, že klub ještě nikdy v historii v Itálii pohárový zápas nevyhrál. Deset zápasů, jen tři remízy a sedm porážek. Změní to čtvrteční večer v Neapoli?

"O té bilanci slyším poprvé. Vypovídá o tom, že italské týmy jsou dlouhodobě kvalitní a na Spartu zahrát umí," líčil Lavička. "Vnímám to jako velkou výzvu, abychom ukázali, že Sparta tuhle bilanci může změnit."

Sparta v Neapoli vstoupí do základní fáze Evropské ligy. Jde o souboj zklamaných z kvalifikace o Ligu mistrů.

"Jsme rádi, že Spartu můžeme prezentovat v pohárech. I v Evropské lize jsme si v nedávné minulosti zkusili zápasy proti kvalitním soupeřům jako jsou Lyon, Feyenoord, Chelsea," řekl Lavička na tiskovce v útrobách starého stadionu San Paolo.

Sál byl plný italských reportérů, i to svědčí o tom, že souboj se Spartou domácí strana bere vážně.

Neapolský trenér Benítez na tiskovce Spartu chválil. Jak se vám to poslouchá?
Poslouchá se to hezky. Většina z nás si pamatuje, jak jsme proti němu hráli, když byl v Chelsea.  Neapol je taky ambiciozní zvučný soupeř.

Ale do sezony neodstartovala dobře. Co z toho pro Spartu vyplývá?
Jestli narážíte na poslední porážku s Chievem Verona, tak z toho se dá vypozorovat, že mají opravdu kvalitní tým, především v ofenzívě. Celý zápas měli převahu, jen nedali šance.

Je jejich ofenzívní síla větší, než byla například u Chelsea?
O tom nechci spekulovat. Je pravda, že základní rozestavení Chelsea bylo tehdy stejné, jaké teď praktikuje Neapol. A také způsob hry byl velmi podobný, takže tušíme, co nás čeká.

Co tedy?
Určitě nás nepodcení. Neapol si prošla něčím podobným jako my, když se jí nepodařilo postoupit do Ligy mistrů.  Jejich start v italské lize také nebyl stoprocentní, takže ze strany fanoušků už tam je patrný tlak. Určitě se budou snažit o co nejlepší výkon, aby si znovu diváky získali na svou stranu.

Před rokem a půl tu vyhrála Plzeň. I podle toho soudíte, že vás Neapol nepodcení?
I to může být pro ně zkušenost, kterou nebudou chtít opakovat. O to těžší zápas to pro nás bude, ale jsme dobře připravení.

Ptali jste se v Plzni jak na Neapol?
Po losu jsme přemýšleli, jak informace o Neapoli získat co nejlíp. Ale když jsme si porovnali současný kádr s  tím, který hrál proti Plzni, bylo tam tolik zásadních rozdílů, že bychom informace asi nepoužili.

V posledních týdnech střílíte málo gólů, což je velký problém. Co děláte, abyste ho vyřešili?
Důležité je, že si šance vytváříme. Souhlasím, že produktivita je rozdílná než v minulé sezoně. Snažíme se na tom pracovat v tréninku. Rádi bychom zlepšení ukázali už tady v Neapoli.

V české lize hrajete hodně útočně, v pohárech je rozestavení i styl spíš defenzivnější. Jakou tvář ukážete v Neapoli?
Chceme odehrát úspěšný zápas a jsme si vědomi, že proti nám bude stát kvalitní a silný soupeř. Dlouhodobě máme zažitý herní styl bez ohledu na to, jaké je základní rozestavení. Očekáváme, že Neapol bude doma hodně útočit, v ofenzivě má velkou kvalitu. My musíme zodpovědně pracovat v defenzívě, ale naší filozofií není pouze bránit. Budeme chtít využít našich schopností, abychom domácí potrápili a vepředu byli úspěšní.Najdete na iDNES.czmobilní verze