Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Šilhavý: Ať si lidi před derby řeknou, co asi na Liberec vytáhnu

Jaroslav Šilhavý | foto: Ota Bartovský, MAFRA

5 2014
Nervy trenéra Jaroslava Šilhavého budou při prestižních fotbalových derby severu napnuté k prasknutí i dál. Po necelých třech letech angažmá v Liberci do nich však už půjde jako kouč sousedního Jablonce, se kterým uzavřel tříletý kontrakt.

Modrobílé barvy vyměnil za zelenobílé, což se na fotbalovém severu Čech zrovna moc nenosí.

Když před dvěma týdny vyšlo najevo, že příštím zaměstnavatelem libereckého trenéra Jaroslava Šilhavého má být konkurenční Jablonec, vyvolalo to spoustu vášní a kouč ve Slovanu narychlo skončil.

Nyní už má v kapse tříletou smlouvu v novém působišti a chce šéfovi jabloneckého klubu i českého fotbalu Miroslavu Peltovi pomoci na Střelnici vybudovat silné mužstvo s evropskými ambicemi.

"Přiznám se, že jsem si myslel, že sezonu dotrénuju v Liberci. Ale takové rozhodnutí o mém okamžitém konci zkrátka padlo," konstatoval Jaroslav Šilhavý.

Co vás lákalo zrovna na práci v Jablonci?
Prvotní byla ta skutečnost, že mi v červnu tohoto roku končila smlouva v Liberci a vedení klubu mi novou nenabízelo. Takže jsem registroval několik nabídek, z nichž byly některé konkrétnější, některé méně, a nakonec mě oslovil pan Pelta s vizí vytvoření silného týmu, který bude v horizontu tří let pravidelně atakovat pohárové příčky. A to jeho nadšení se mi samozřejmě líbilo, takže jsem se rozhodl pro tuto variantu.

|Hodně vám přidal na misky vah rozhodování pro Jablonec ten dlouhodobý tříletý kontrakt, který není v české lize zase až tak obvyklý?
Přesně tak. Pan Pelta chce udělat velký tým, chce být úspěšný, ale ví, že se to nemusí podařit okamžitě. Není to postavené tak, že úspěchy hned, tady a teď. Tohle se mi prostě líbilo a věřím, že jsme schopni tyto představy dohromady postupně naplnit.

Jak se zpětně díváte na rychlý konec v libereckém klubu?
Vůči Liberci nechovám žádnou zášť, ukončili jsme spolupráci po vzájemné dohodě, i když po pocitové stránce jsem si ten rozchod představoval asi jinak.

Jak?
Ta dohoda mezi mnou a klubem byla taková, že chtěli znát, co a jak bude dál. Žádali mě, abychom se vzájemně informovali, což jsem učinil a zároveň mi dali svolení k jednáním. A že byl ten konec celkem nestandardní, to už je pryč. Liberec se tak rozhodl a já jsem to akceptoval.

Vraťme se přesně k tomu momentu, kdy vám šéf libereckého klubu Ludvík Karl oznámil, že ve Slovanu končíte.
I když jsme o tom všichni věděli, já i klub, že už v Liberci od léta nebudu, tak tuhle reakci nastartovala skutečnost, že se ten můj kontakt s Jabloncem objevil v médiích. Já jsem to vedení potvrdil, že Jablonec je jedním ze zájemců a vnitřně jsem byl pro tuto nabídku rozhodnutý. Okamžitě druhý den zasedlo mimořádně vedení klubu a po středečním dopoledním tréninku si svolalo hráče a oznámilo jim tuhle změnu a můj odchod.

Čekal jste, že váš odchod nabere takový bleskový spád?
Přiznám se, že i když jsem ten den večer po zveřejnění informace něco předpokládal, víc jsem si myslel, že sezonu dotrénuju v Liberci. Ale takové rozhodnutí o mém okamžitém konci zkrátka padlo.

Rozešli jste se jako přátelé?
Jak už jsem řekl, vůči Liberci necítím žádnou zášť.

Mluvil jste o tom, že vám Liberec prodloužení smlouvy nenabídl. Kdyby tak učinil, hovořili bychom v tuto chvíli o vašem přesunu do Jablonce?
To je už teď čistě hypotetická otázka, nevím. V Liberci mi zkrátka končila smlouva, novou jsem nedostal, takže kdybych nepřijal nabídku Jablonce, tak bych teď třeba byl trenér bez smlouvy, a to bych nechtěl.

Proběhne nějaké oficiální rozloučení mezi vámi a Libercem?
Mělo by se tak stát před posledním letošním domácím zápasem Slovanu s Olomoucí.

Jak jste na to připravený?
Každé loučení, ať je z jakéhokoli důvodu, bývá nepříjemné. Já si myslím, že jsme v Liberci zažili dohromady hodně příjemných chvilek a úspěchů, na které budu do konce života vzpomínat. Častokrát jsme spolu s našimi fanoušky, kteří stáli na naší straně, radovali. Byť ne úplně vždy byli spokojení, ale tak to ve fotbale je.¨

Nespokojení třeba byli a jsou v právě probíhající jarní části. Měli jste za sebou skvělé úspěchy v Evropské lize, ale v lize přišel herní propad, jaká byla podle vás hlavní příčina?
Když jsme hráli evropské zápasy, tak jsme vlastně vždycky patřili k outsiderům a naše strategie povětšinou vycházela z dobré obrany, protiútoků a standardních situací, čímž jsme slavili úspěch. A když přišel ligový zápas ne proti Spartě nebo Plzni, tak jsme byli favoriti a soupeři proti nám hráli tak, jako my v Evropské lize. A nám v tu chvíli chyběla kvalita je herně překonat. Proto přišly jiné výsledky, než jaké jsme si představovali.

Přičítáte to obměně kádru a odchodu opor?
Jednoznačně. Přišli sice zkušení hráči Rajnoch a Jarolím a mladí z juniorky, ale není to jednoduché, když se nám tohle v Liberci stávalo téměř každý půlrok. Bylo složité pracovat tak, aby to někam koncepčně vedlo, museli jsme pořád reagovat na nové situace a změny v kádru, a proto přicházely ty výkyvy ve výkonech a výsledcích. Teď naposledy v zimě odešli Rabušic, Kušnír, Kelič, zranili se Fleišman, Delarge a poté i Kováč se Šuralem. Jak říkám, bylo složité to dávat dohromady a opakovat výkony, na jaké jsou v Liberci diváci zvyklí. Možná si někdo myslel, že máme na víc, ale lidi, kteří byli v obraze, to asi dokázali rozeznat. I když samozřejmě chápu, že fanoušci chtějí vidět jen to, aby se hrálo atraktivně a vyhrávalo se, což jsme, řekl bych, hlavně v té mistrovské sezoně, předváděli. Žádný trenér přece nechce hrát jenom defenzivně, ale musí vnímat, jaké jsou možnosti a kvality kádru a pak se volí taktika.

V sobotu se po vysoké porážce Znojma a výhře Teplic nad Spartou šance Liberce na čtvrté pohárové místo snížily. Věříte, že se Slovan opět po roce do Evropy probojuje?
Věřím, že to tam kluci dotáhnou. Držím jim palce.

Jaké místo bude mít Liberec ve vašem případném bilancování trenérské kariéry?
Dosud je to to nejvýznamnější. Liberec je klub, se kterým jsem dosáhl ty největší trenérské úspěchy. Titul před dvěma roky, loni třetí místo, letošní tažení Evropskou ligou a opětovný boj o postup do Evropy, to se prostě počítá. To všechno bylo nádherné. Největší odměna pro trenéra je, když vás potkávají lidi na ulici a potřesou vám rukou a říkají: 'Trenére, dobře to tady děláte!'

Ale od léta už budete hájit barvy nedalekého Jablonce, kam z Liberce, pokud bereme prvoligovou éru, nikdy nikdo přímo nepřestoupil. Co říkáte na reakce libereckých fanoušků, kteří vzhledem k derby zápasům a velké rivalitě měst, Jablonec zrovna moc v lásce nemají?
Liberečtí fanoušci to možná můžou brát s velkou nevolí a emocemi jako nějakou zradu, ale ten fotbalový džob je prostě takový. Navíc nás trenérů je hodně. A kdyby měl každý trenér působit jenom tam, kam jakoby patří nebo nějaký čas byl, to asi ne. V tomhle se ten takzvaný klubismus určitě nenosí. Já jsem prostě využil možnosti, která mi byla nabídnuta a navíc se mi líbila, takže jsem přesvědčený, že jsem nikoho nezradil. A jestli jsem první, kdo jde za poslední roky ve vrcholovém fotbale z Liberce do Jablonce? Všechno je asi jednou poprvé.

A jak na druhou stranu vnímáte některé reakce fanoušků Jablonce na to, že nejsou zrovna nadšení z toho, že k nim jde Liberečák?
No..., těžko jim může někdo nařizovat, aby byli jenom spokojení. Já si ale myslím, že až čas ukáže. Každopádně budu dělat všechno pro úspěchy Jablonce. Když si vzpomenu, jak jsem před třemi lety přicházel, tak se ozývalo: 'Co tady chce ten obranář?'. No a my jsme společně s Libercem hned ten první rok získali titul... Takže když někdo bude chtít nadávat, tak je to jeho věc. To člověka nesmí ovlivňovat.

Jak vznikla myšlenka, že si s sebou do Jablonce vezmete realizační tým z Liberce asistenta Chytrého a trenéra brankářů Veselého?
Vyznávám týmovou práci a tito dva moji kolegové mi do toho přesně zapadají. Za tu dobu jsme si na sebe jak odborně, tak lidsky padli do oka, takže to byl logický krok. Takže jsme si už před časem řekli, že na další případnou štaci půjdeme společně. Aniž bychom věděli, že to bude Jablonec.

Pokud jde o už váš Jablonec, šéf Pelta chystá dramatické změny v kádru. Konzultujete už s dosavadním trenérem Romanem Skuhravým sestavy do zápasů, abyste v konci ligy posoudil, s kým můžete pro další sezonu počítat?
Nic takového se neděje. Sice jsme si párkrát esemeskovali, ale takovéhle konzultace neprobíhají. Teď se do toho nechci míchat, teď je to ještě Romanova práce. Veškeré věci ohledně nové sezony probíráme jen s panem Peltou a sportovním ředitelem Petrem Flodrmanem. A pokud jde o Romana Skuhravého, za ten rok podle mě odvedl v Jablonci hodně práce, je to profík a věřím, že z něj bude v budoucnu úspěšný trenér. A budu rád, až si po sezoně spolu sedneme na kafčo a některé věci okolo hráčů probereme.

Pokud jde o hráče, majitel Pelta vyhlásil, že by rád do Jablonce přivedl velká reprezentační jména v čele s Hübschmanem, Plašilem. Jak je to podle vás reálné?
Otázky těchto a dalších hráčů, i z naší ligy, kteří by byli nejvhodnější a Jablonci nejvíc pomohli, pravidelně konzultujeme. Jednání probíhají, něco už se snad padesát na padesát povedlo, na něčem se pracuje, něco se samozřejmě nepovede. Plány jsou jedna věc, realita druhá. Ale zkrátka v Jablonci se teď pracuje na vytvoření silného týmu a všichni věříme, že budeme úspěšní.

Přivedete si do Jablonce i někoho z Liberce?
Rád bych. Ale sezona ještě probíhá, takže je předčasné někoho jmenovat.

Jak se těšíte na podzimní derby Liberec - Jablonec?
Budu se snažit zůstat nad věcí. V českém fotbale působím od šesti let, kdy jsem začal v Chotěšově jako žáček, takže jsem toho už tady zažil hodně. Před tímhle derby asi budou probíhat nějaké mediální emoce a tak by to asi mělo být. Ať na to konto lidi na ten fotbal přijdou, ať to bude napínavé, ať fandí. A ať si předtím řeknou, co asi ten Šilhavý na Liberec v derby vytáhne.Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,93

Jan Kopic

Plzeň

1,93

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

6

Michael Krmenčík

Plzeň

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 8 8 0 0 18:2 24
2. SK Sigma Olomouc 8 5 2 1 16:7 17
3. SK Slavia Praha 8 4 4 0 11:2 16
4. FK Jablonec 8 3 4 1 14:7 13
5. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
6. AC Sparta Praha 7 3 2 2 6:6 11
7. Fastav Zlín 8 3 1 4 7:8 10
8. Bohemians Praha 1905 8 2 4 2 4:5 10
9. Dukla Praha 8 3 1 4 10:15 10
10. FK Teplice 7 2 3 2 10:9 9
11. FK Mladá Boleslav 8 2 1 5 6:13 7
12. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
13. FC Baník Ostrava 7 1 3 3 10:16 6
14. MFK Karviná 7 1 1 5 7:12 4
15. Zbrojovka Brno 7 1 1 5 5:13 4
16. FC Vysočina Jihlava 7 1 1 5 5:16 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze