Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nevěřím, že nový trenér národní mužstvo úplně překope, říká Pešice

16 2013
Jako bývalý asistent Michala Bílka je podepsán pod neúspěšnou kvalifikací o mistrovství světa. Když však Josef Pešice hlavního kouče na poslední dvě utkání nahradil, národní mužstvo na Maltě i v Bulharsku vyhrálo. "Měl jsem to jednodušší," tvrdí.

Třiašedesátiletý Pešice se postaral o to, že boje o světový šampionát 2014 v Brazílii reprezentanti dohráli důstojně. "Měl jsem obavu, jak k tomu kluci přistoupí. Přece jen, když už o nic nejde, tak je složitější mužstvo motivovat," přiznal Pešice.

To byly liché obavy. Po utrápených výkonech nastalo příjemné oživení. Jak to, že to najednou šlo?
Je zapotřebí vidět, že už jsme hráli v klidu, nervozita, že musíte vyhrát, zmizela. Když hrajete doma s Arménií, tak víte, že když neuděláte tři body, tak jste out. To svazuje nohy. Hrát v klidu a v pohodě je něco jiného, než že musíte zvítězit za každou cenu.

Mimochodem, jste nejúspěšnější trenér samostatné české historie. Dva kvalifikační zápasy, dvě vítězství. Jaký je to pocit?
Krásná otázka, ale já bych ji poopravil. Je krásné dvakrát vyhrát jako trenér reprezentace, ale nemyslím si, že bych se mohl titulovat jako ten nejúspěšnější.

Ale stoprocentní bilanci vám nikdo nevezme. Přitom jste před oběma zápasy optimista nebyl, že?
Nebyl, nebyl. Na Maltě jsem ve vítězství věřil, ale z Bulharska jsem měl obavy. Oni budou hrát o postup a navíc ukazovali, že doma mají velmi dobré mužstvo.

S největší pravděpodobností zůstanete u týmu i pro přípravné utkání v listopadu. Je pro vás velkou motivací si to nepokazit?
To by bylo pro každého. Vždycky chcete vyhrát. Teď něco řeknu blbě, ale já jednu trenérskou štaci začal tím, že jsem dvacet zápasu za sebou neprohrál...

Zmínil jste se o tom předsedovi asociace? Třeba by to pro něj byl pádný argument při hledání nového kouče...
Myslím si, že si to pamatuje.

A pokud by vás Miroslav Pelta oslovil, abyste pokračoval?
Na to se těžko odpovídá. Za sebe říkám, že další spolupráci s vedením asociace, případně novým trenérem bych se nebránil.

Leccos o vašich schopnostech zápasy na Maltě a v Bulharsku naznačily. Vhodný výběr hráčů, správě zvolená sestava. Měl jste jen šťastnou ruku?
Podívejte se, všichni, kteří nastoupili, tak už do národního mužstva patřili. Například Gebre Selassie byl v trestu, tak na jeho místě logicky byl Rajtoral. Místo Rosického naskočil Dočkal. Ti, kteří nastoupili, tak svou šanci využili. Tak by to mělo být. Hráč, který přijde, tak musí ukázat, že tam patří. Slušně se své šance chopil i Venca Kadlec. Odvedl perspektivní výkony.

Dá se říct, že jste budoucímu trenérovi ukázal, kam se má vydat?
Moje mise byla dokončit kvalifikaci co nejlíp, abychom získali co nejvíc bodů. Ale taky mi bylo naznačeno, abych ukázal, pokud to bude jen trochu možné, nové tváře. Ale tu šanci si všichni musí zasloužit.

Na kterých hráčích by mohl stavět váš nástupce? Co byste mu poradil, kdyby se zeptal?
Řekl bych mu, že tady má hráče, o které se dá opřít. A to jsme nebyli kompletní - Vydra, Darida, Pilař, Necid... Nechtěl bych na někoho zapomenout, ale zrovna jsem si vzpomněl na tyhle čtyři. Má tady dobrý a široký základ, ale každý trenér má své představy a hráče si bude vybírat sám.

A vy byste udělal co? Přemlouval starší a zkušené, aby pokračovali, nebo vsadil na mladé?
Vyšel bych ze současného kádru, promluvil bych si s mládežnickými trenéry, jestli mi nedoporučí někoho dalšího. Ale hlavně nevěřím, že když přijde nový trenér, že reprezentaci úplně překope. Kde, odkud a koho by bral? Musí mít základ a pak si najít svoje hráče, které zařadí. Ale jsem přesvědčený, že základem musí být současný kádr.Najdete na iDNES.czmobilní verze