Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prohřešky reprezentantů? Nejsem schopen je přehlížet, říká nový kouč

Trenér fotbalové reprezentace Karel Jarolím poslouchá na tiskové konferenci otázku jednoho z novinářů (25. srpna 2016). | foto:  František Vlček, MAFRA

25 2016
Fotbaloví reprezentanti pozor, nový trenér národního mužstva Karel Jarolím bude při nominacích zohledňovat i chování mimo reprezentační srazy. "Reprezentace je něco tak významného, že by hráči měli vědět, jak se mají chovat i mimo hřiště," prohlásil Jarolím, pedant na životosprávu.

Ve čtvrtek po poledni poprvé jako trenér české reprezentace předstoupil před novináře a oznámil kádr, s kterým počítá na přípravný zápas s Arménií (31. srpna) a úvodní duel kvalifikace o postup na mistrovství světa proti Severnímu Irsku (4. září). Jak nominaci skládal, si můžete přečíst zde.

Co u vás rozhoduje při nominaci?
Ideální je, když má reprezentant formu. Ale momentálně o všech nominovaných nemůžu říct, že by prožívali nejlepší období. Snažili jsme se nakombinovat zkušené hráče s nováčky, s mladými hráči. Samozřejmě důležitý je i charakter, aby tlak, který reprezentaci provází, dokázali zvládnout. První utkání proti Severním Irům bude o vůli. Čeká nás houževnatý soupeř, který dohrává každý souboj. A na to musíme být připraveni i mentálně.

Jak budete přistupovat k reprezentantům, kteří se vyjádří nevhodně na sociálních sítích nebo ve svém volném čase v opilosti způsobí autonehodu?
V minulosti tady něco bylo, ale doufám že už nic takového nenastane. Věřím, že ne. Jinak bych to řešil po svém, i když ty prohřešky se musí rozlišovat.

Jak byste to tedy řešil?
Nejsem schopen tyhle věci přehlížet. Asi ne. Reprezentace je něco tak významného, že by hráči měli vědět, jak se mají chovat i mimo hřiště.

Po červnovém mistrovství Evropy pět zkušených hráčů - Čech, Lafata, Plašil, Hubník a Limberský - v národním mužstvu z vlastní vůle skončilo. Který z nich by se vám teď hodil nejvíc? Kterého odchodu litujete?
To na mě pálíte ostrými, o to jsem vůbec nepřemýšlel. Těžko se mi k tomu vyjadřuje. Spíš jsem uvažoval o těch, které jsem mohl použít.

Vybral jste už nového kapitána, když se neví, jestli Tomáš Rosický bude v reprezentaci pokračovat?
Představu mám, ale nerad bych to zatím prezentoval veřejně. Bylo by vhodné, aby se to hráči dozvěděli nejdřív ode mě. Věřím, že s tím problém nebude.

Nemáte téměř žádný čas na trénink. Jak by měla vypadat hra podle vašich představ?
Pravda, moc času není. V pondělí se poprvé sejdeme, ve středu už hrajeme. Budu se snažit vyjít z toho, co mají hráči zažité. Doufám, že naše představy hráčům předložíme tak, aby tomu všichni hned rozuměli.

O základní sestavě jasno máte?
Ještě to zvážím, ale mělo by to být tak, že v prvním poločase proti Arménii by měli hrát ti, o kterých si myslím, že by v ní měli být. Ale to neznamená, že na základě toho zápasu nemůže dojít ke změně.

Váš předchůdce Vrba nastupoval v základním rozestavení s pěti záložníky a jedním útočníkem. Čemu budete dávat přednost vy?
Spíš se přikláním k variantě se dvěma útočníky s tím, že jeden z nich bude nastupovat na pozici podhrotového hráče. První kvalifikační zápas máme doma a pokud si chceme zachovat slušnou šanci na postup, musíme jít za vítězstvím. Musíme tam mít hráče, kteří se nebojí jít do mlýnice ve vápně. A útočník má v šestnáctce přece jen zažitý lepší výběr místa než záložník.

Co budete chtít ve hře změnit? Co trápilo reprezentaci na Euru nejvíc?
Nefungovala útočná fáze. Ale když se zase podíváte na kvalifikaci, tak kdo by před jejím začátkem věřil tomu, že ji vyhrajeme? Je zapotřebí si vzít pozitivní věci a na ně navázat. Myslím si, že máme na čem stavět.

Po odchodu Kollera a Baroše nemá reprezentace pár let žádného obávaného střelce. Na koho ze současných útočníků budete spoléhat nejvíc?
Ofenzivní fáze nestojí jen na útočnících. Ti jsou závislí, jakou dostanou přihrávku. Čekám, že by se měli prosazovat i křídelní a středoví hráči, že si pomůžeme ze standardek. Pokud možno tak na ofenzívě by se mělo podílet co nejvíc hráčů.Najdete na iDNES.czmobilní verze