Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V životě jsem za přestup nic nevzal, brání se obviněním trenér Pulpit

Trenér zlínských fotbalistů Martin Pulpit | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

11 2014
Důvody, proč dostal ve Zlíně výpověď, nechávají obě strany pod pokličkou. Zvěstem, že inkasoval peníze za přestupy hráčů, které si přivedl, se však fotbalový trenér Martin Pulpit vehementně brání.

„Ano, existují trenéři, kteří berou za přestupy provize. Za svého učitele a trenérský vzor jsem si vybral Zdeňka Zemana, jehož jednou z rad bylo, ať se toho vyvaruju. Poslechl jsem jeho radu a v životě jsem od agenta nic nevzal,“ říká Pulpit. „Jeden klub si mě dokonce otestoval a touto zkouškou jsem prošel bez úhony.“

Jenže bývalý hráč Zlína Marko Jordan vás přes sociální síť nařkl, že jste měl prostřednictvím spřízněného agenta participovat na odměně za jeho příchod.
V této věci jsem se spojil s právním zástupcem Jordana a ten mi řekl, že Marko nic takového na síť neumístil. Je to celé výmysl s cílem mě očernit. Zvažuji i právní kroky vůči tomuto osočení.

Vaše působení ve Zlíně provázely i další kontroverze. Co informace, že jste fanouškům pomáhal na stadion s pyrotechnikou, za jejíž použití při zápase klub platil pokuty?
Na fanoušky ve Zlíně budu vzpomínat určitě jen v dobrém. Vytvořil se mezi námi vztah, na který se nedá jen tak zapomenout. A co se týče pokuty a pyra, vše bylo trochu jinak.

Jak?
Když jsem se loučil s panem Červenkou (vlastník klubu), džentlmensky jsme se domluvili, že o příčinách našeho rozchodu pomlčíme.

Fotogalerie

Loučil jste se i s hráči, kteří vám mimo záznam často nemohli přijít na jméno kvůli vašemu chování.
Svoje vystupování už jsem dávno zlepšil. Od jiných lidi vím to:“Že nepatřím a nepatřil jsem k těm nejhorším.“ Ale jsou situace, kdy vřelé slovo by nemělo smysl. Souhlasím s názorem Tomáše Pospíchala (bývalý kouč Bohemians), že hráči by svého trenéra neměli milovat. Z vlastní zkušenosti však vím, že po určité době si hráči uvědomí, co všechno jsem pro ně udělal, i proč to muselo být někdy nepříjemné. A i ten kredit mám pak většinou u nich vysoký, protože vědí, co jsem jim dal na rozdíl od tak zvaných slušných trenérů, kteří hezky mluví a vystupují. Když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že to nemá žádný obsah, a že to jsou jen krásné fráze.

Po hráčích jste vyžadoval profesionální přístup. Ale sám jste týden před pohárem se Slováckem strávil v Itálii. Jde to dohromady?
Při nástupu do Zlína jsem byl vyzván panem Červenkou, abych se pokusil najít nějakého investora, který by se spolupodílel na financování klubu. Jednou z možností byla spolupráce s italským prvoligovým klubem FC Janov. Protože jsem neměl tři roky dovolenou, cítil jsem v tu dobu, že se blíží stav vyhoření, kterému jsem chtěl předejít. Požádal jsem pana Červenku o tři dny volna, které jsem chtěl využít k částečnému odpočinku a zároveň k řešení možné spolupráce s FC Janov. Jenom ten, kdo pracuje s takovým nasazením jako já, mě může soudit a pochopit.

Víte o sobě, že budíte zdání, že fotbal vás natolik pohltil, že už v jiných souvislostech nedokážete přemýšlet?
Ano, fotbalem žiji vlastně 24 hodin denně. Strašně moc ho miluju. Ale postupně se snažím do svého života zapojit i něco jiného. Jak hodně se mi to daří, neumím sám posoudit.

Často jste vyzdvihoval vaše předchozí zásluhy. Proč?
Řídím se heslem, že za vítězství se přičinili hráči a za porážku může jen trenér. A myslím si, že jsem na tolik zkušený, abych si dokázal vyhodnotit, kolika procenty se na dobrém výsledku podílel realizační tým, potažmo hlavní trenér. A nezlobte se na mě, i já jako hlavní trenér spolu s realizačním týmem, hráči, managementem klubu a fanoušky máme podíl na záchraně jak Baníku tak i Zlína.

Kauza Jordan: hrají ji falešní agenti, či fotbalisté?

„Ve Zlíně mě podvedli. Druhou smlouvu jsem nepodepsal z důvodu silného tlaku v klubu, přesněji z důvodu podvodů a zpronevěry, které se týkaly mého kontraktu.“ Přeloženo z anglického originálu a zhutněno do pár vypovídajících vět, vzkaz s tímto obsahem se minulý týden objevil na oficiálních facebookových stránkách zlínského fotbalového klubu. Poslat ho měl chorvatský útočník Marko Jordan, aby fanouškům objasnil svůj nenadálý letní odchod ze Zlína.

Rodák ze Zadaru dorazil na Letnou v zimě jako vítaná ofenzivní posila, na jaře mu pomohl třemi góly k záchraně v Národní lize a Zlín s ním dál počítal. V letní přípravě však nastoupil pouze k prvnímu zápasu, v kabině se naposledy ukázal 4. července a pak zmizel. „Měl jsem se fakticky stát otrokem falešného agenta. Po mém příletu do Česka obdržel za můj příchod značnou částku peněz, která ovšem náležela mně a mému agentovi,“ stojí ve vzkazu.

A JE TAM! Hráči fotbalového Zlína Lukáš Železník (vlevo) a Marko Jordan se...

Marko Jordan (vpravo) se raduje z gólu v dresu Zlína.

Tím falešným agentem má být údajný přítel tehdejšího zlínského trenéra Martina Pulpita. A spolu potom měli vypracovat návrh druhé Jordanovy smlouvy. O všem prý bylo spraveno i vedení klubu. „Agenti nejsou mí přátelé,“ ohradil se Pulpit. „V kauze Jordan došlo k problému se smlouvami a ty, jak moc dobře víte, nedělá trenér. Vše si můžete ověřit u pana Gojše. To, že se nedokázali dohodnout dva Jordanovi agenti, není moje věc.“

V prosinci končící výkonný ředitel klubu Leoš Gojš však s médii na téma Jordan nekomunikuje a dobrat se reality není snadné. MF DNES se pokusila případ zrekonstruovat a minimálně v souvislosti se smlouvami dává za pravdu Pulpitovi. Faktem je, že Jordan podepsal nejdříve neprofesionální dohodu o výkonu činnosti, kterou dodržel. Tvrzení, že druhou - už profesionální - nesignoval, je však lživé. Skutečností naopak je, že se poté snažil dokázat její neplatnost na základě toho, že jako cizinec nerozuměl jejímu obsahu. Obrátil se přitom na Sbor rozhodců Fotbalové asociace České republiky (dříve arbitrážní komise) a zároveň si najal právníka z Prahy, který podal na FC Fastav Zlín trestní oznámení pro machinace.

Oba podněty byly odloženy v momentu, kdy výkonný ředitel Gojš rozvázal smlouvu a udělal z Jordana volného hráče. „Tak to bylo, klub nechtěl mít problémy,“ potvrdila osoba, která je s případem dobře obeznámena. „Majitel klubu pan Červenka dává vždy přednost dohodě.“ Tvrzení, že by se měl Pulpit podělit o provizi s „falešným“ agentem má také trhlinu. Klub získal odměnu za příchod Jordana zpět od agenta za příslib, že může dál se Zlínem spolupracovat. A to se také stalo, když mu dohodil na podzim další dva hráče s balkánskými kořeny - obránce Juriče se záložníkem Živuličem.

Jordan se vrátil do Chorvatska a na podzim stihl odehrát dva duely za tým Istra Pula. Podle Pulpita přitom chorvatský rychlík není iniciátorem vzkazu zlínským fanouškům, který na sociální sít poslal člověk pod identitou Drago Kadič z německého Mnichova. „V této věci jsem se spojil s právním zástupcem Jordana a ten mi řekl, že Marko nic takového na síť neumístil. Je to celé výmysl s cílem mě očernit,“ tvrdí Pulpit. „Marko mi vzkázal, že by pode mnou klidně rád znovu hrál.“ To by bylo jistě hodně pikantní rozuzlení.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 18 11 4 3 48:25 37
2. 1. FK Příbram 17 10 2 5 29:17 32
3. Fotbal Třinec 18 9 5 4 24:16 32
4. FK Pardubice 17 9 2 6 22:13 29
5. Dynamo České Budějovice 18 7 7 4 25:14 28
6. 1.SC Znojmo 17 8 4 5 24:25 28
7. FK Olympia Praha 19 7 6 6 22:25 27
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 17 8 2 7 30:25 26
9. FK Viktoria Žižkov 19 7 4 8 30:29 25
10. FC Hradec Králové 18 6 7 5 23:22 25
11. Baník Sokolov 18 7 4 7 20:21 25
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FC MAS Táborsko 18 4 6 8 21:28 18
14. FC Vítkovice 17 3 4 10 19:36 13
15. FK Ústí nad Labem 18 3 4 11 16:35 13
16. Frýdek - Místek 17 2 5 10 8:27 11

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze