Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pešice bavil Bulhary: Prognózy mi nejdou, asi fotbalu vůbec nerozumím

Trenér SK Slavia Praha Josef Pešice na snímku ze srpna 2001. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2013
Sofia (Od našeho zpravodaje) - Byl to překvapivý obrázek: vedle sebe seděl jeden z nejlepších brankářů světa Petr Čech a provizorní trenér Josef Pešice. Ale otázky ze strany bulharských novinářů na tiskové konferenci mířily převážně na českého kouče, který měl výbornou náladu a dvakrát rozesmál celý sál.

Poprvé pohotovou odpovědí na otázku, co říká tomu, že Bulhaři prohráli v Arménii, ač Pešice tipoval jejich vysokou výhru. "Asi tomu vůbec nerozumím," vypálil vysmátý Pešice.

Jeho tým může dobrým výsledkem odstřihnout Bulhary od naděje na baráž, po níž domácí touží. Místní fotbalový svaz mobilizuje fanoušky, protože Bulharsko potřebuje k uchování naděje vyhrát o tři góly. Při souhře dalších výsledků by pak domácí mohli proklouznout do dalších bojů o mistrovství světa.

"Pane Pešice, přišlo by vám logické a spravedlivé, že Bulharsko skončí druhé ve skupině?" přilétl další dotaz.

"Není to logické, když tady uhrajeme minimálně bod a Dánsko, předpokládám, porazí Maltu. Z toho mi vychází, že Bulhaři druzí nebudou," začal Pešice s vážnou tváří. V tu chvíli se bulharský žurnalista nadechoval k doplňující otázce, ale nedostal se ke slovu. Pešice rozšafně zahlásil: "Ale nic si z toho nedělejte, víte, že mi ty předpovědi moc nejdou," smál se.

Vážněji už přistoupil k dotazům ohledně české sestavy. Kvůli kartám nemůže hrát stoper Sivok, který se od výpravy odpojil už po Maltě. "V úvahu přichází Vašek Procházka, pro kterého hovoří zkušenosti. Další alternativou je Ondra Mazuch. Jeho výhodou je zase sehranost s druhým stoperem Suchým z jedenadvacítky," nespecifikoval Pešice, pro kterou variantu se rozhodne.

Je ale poměrně pravděpodobné, že by mohl šanci dostat Mazuch. Tedy aspoň podle toho, jak se český kouč rozhodl ohledně útočníků. Na hrot místo Davida Lafaty, který sehrál povedené utkání na Maltě, půjde Libor Kozák.

"Měl by se vrátit do sestavy, nejspíš místo Lafaty. Ne, že by hrál David špatně, ale z hlediska budoucnosti potřebujeme vyzkoušet dvojici Kozák - Kadlec," neskrývá Pešice. "V poslední době začal hrát Kozák v Aston Ville stabilně, má perspektivu a svádí to k tomu, že bude naším klíčovým útočníkem. Proto dostane šanci."

Další zásadní rošády Pešice neplánuje. "Těch změn nemůžeme dělat extra moc. Možná bude jedna v záloze, ale maximálně jedna, podle toho, jaký zvolíme způsob hry. Chceme ukázat nějaké nové hráče, ale samozřejmě jde pořád o výsledek. Chceme získat minimálně bod," řekl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze