Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hezký fotbal, hodně střel a výhra. Pešice by si poslední zápas rád užil

Trenér SK Slavia Praha Josef Pešice na snímku ze srpna 2001. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2013
Naposled. Provizorní trenér českých fotbalistů Josef Pešice se chce s národním týmem loučit vítězstvím a udržet si tak stoprocentní bilanci. Česko hraje v pátek přípravný duel s Kanadou.

"Kdybych si to mohl nějak speciálně užít, tak bych byl rád. A speciálně užít znamená, že bychom hráli dobře a vyhráli," řekl na předzápasové tiskové konferenci v Olomouci.

Jaké vítězství byste bral jako důstojné loučení?
To nechci říkat. Spíš jde o to, abychom hráli dobrý fotbal, bylo hodně střel, dali nějaké góly. Pak bych byl spokojený.

Prozradíte sestavu?
Je to letos poslední zápas, chtěl bych dát příležitost všem hráčům, kteří jsou tady. Pokud se to podaří, tak by se mělo dostat na hřiště všech šest náhradníků. Hráčům jsem ještě neřekl, kdo začne, takže když vám neprozradím sestavu, nic se neděje. Ale všichni by si měli zahrát.

I brankář Tomáš Vaclík?
Tam je to složitější. Já jsem se rozhodoval, jestli dát šanci Tomášovi a nedat ji jednomu hráči. Ale pak jsem to zvážil tak, že dám šanci všem šesti hráčům v poli. Tomáš šanci nedostane, pokud nedojde ke zranění. Tomáše Vaclíka zkoušet nemusíme. Jde o to dát příležitost jiným hráčům.

Nebyla ale tohle vhodná příležitost vyzkoušet dalšího brankáře?
Víte, ono je to pro mě těžké. Jak já se tady omluvím olomouckým fanouškům, že jsem nepřivezl Petra Čecha, že tady není Rosický? To nejde. Já jsem toho názoru, že vždycky mají být ti nejlepší. Do nominace i tentokrát přišli nejlepší. Darida je zraněný.

Stále řešíte rébus ve složení středové řady, kde hledáte alternativy za zraněné opory?
Upřímně se přiznám, že ještě nejsem rozhodnutý. Chci dát šanci všem a chci, aby to k sobě pasovalo v prvním i druhém poločase, aby aspoň někteří kluci byli sehraní. Víte, jak to je: když se moc zkouší, tak to také není dobré. Jestli to uslyší pan Brückner, řekne: Já bych nezkoušel vůbec!

Dostane doma větší prostor olomoucký odchovanec Tomáš Hořava?
Určitě, minimálně třicet minut.

Budete hrát na dva útočníky?
Ano, máme tady tři útočníky: Kozáka, Vydru a Kadlece. To je do budoucna základ pro náš útok. Dva budou v prvním i druhém poločase a může se stát, že tam budou třeba i všichni tři.

V obraně poprvé nastoupí Čelůstka?
Jo, můžu prozradit, že nastoupí od začátku na postu levého obránce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze